Դիլիջանի Art Park նախագիծն ընդգրկվել է World Architecture Festival Awards 2026-ի եզրափակիչ փուլ
Դիլիջանում Green Rock-ի բազմաֆունկցիոնալ համալիրում ներառված Art Park նախագիծն ընդգրկվել է աշխարհի ամենահայտնի ճարտարապետական մրցույթներից մեկի՝ World Architecture Festival (WAF) Awards 2026-ի եզրափակիչ փուլում։ Նախագիծը ներկայացված է Future Projects -Leisure Led Development անվանակարգում, որը ներառում է ապագայի համար նախատեսված հանգստի, ժամանցի և հանրային տարածքների նախագծեր։
Art Park-ի գաղափարը մշակել է միջազգային Wowhaus ճարտարապետական ստուդիան։ Նախագիծը Դիլիջանում ստեղծելու է ժամանակակից հանրային տարածք, որտեղ կմիավորվեն արվեստը, մշակույթը, հանգիստը, սպորտը և համայնքային կյանքը։ Art Park-ը Դիլիջանում Green Rock-ի բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կարևոր հատվածներից մեկն է։ Համալիրում ներառված են նաև Հայաստանում առաջին Hyatt Regency Dilijan հյուրանոցը, համերգասրահը, PPLS Rooms քոլիվինգը, Villa 3 community hub-ը, Cabinet սրճարան-ռեստորանը և Apicius Armenia հյուրընկալության միջազգային դպրոցը։
Art Park-ի մասին
Այգին նախատեսված է ոչ միայն զբոսանքի, այլև տարբեր միջոցառումների անցկացման ու առօրյա հանգստի համար։ Այգին կունենա կենտրոնական հրապարակ՝ համերգների, ցուցահանդեսների, փառատոնների, տոնավաճառների և այլ միջոցառումների համար, արտ-ռեզիդենցիա՝ արվեստագետների և երաժիշտների աշխատանքի, ստեղծագործական հանդիպումների ու վարպետության դասերի համար, բացօթյա ամֆիթատրոն՝ համերգասրահի հարևանությամբ, երեխաների համար հատուկ գոտի, որը նախագծվելու է որպես մեծածավալ արվեստի օբյեկտ, տարածքներ յոգայի, մեդիտացիայի և սպորտի համար, ինչպես նաև այգում տեղադրվելու են հայ և միջազգային արվեստագետների մշտական ու ժամանակավոր արվեստի գործեր և ինստալյացիաներ։
Art Park-ի տարածքը կկազմի 5,72 հա։ Այգու տարբեր հատվածները միմյանցեն կապվելու 3 հիմնական երթուղիներով՝ մշակութային և կրթական, էկոլոգիական և մարզական։ Նախատեսվում է կառուցել նաև հեծանվային արահետ։
Նախագծի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ նոր տարածքը պետք է բնականորեն միաձուլվի Դիլիջանի լանդշաֆտին։ Դիտակետերը, հանգստի գոտիները, թեթև կամուրջներն ու արահետները նախագծվելու են՝ հնարավորինս պահպանելով տարածքի բնական միջավայրը։
Դիլիջանի պատմությունն ու բնությունը՝ նախագծի հիմքում
Art Park-ի գաղափարը կապված է Դիլիջանի պատմության հետ։ Տարիներ շարունակ քաղաքը գրավել է գրողների, նկարիչների, երաժիշտների և կոմպոզիտորների՝ ձևավորելով Դիլիջանի մշակութային առանձնահատուկ կերպարը։
Այս պատմությունն արտացոլվելու է նաև այգու ճարտարապետության մեջ։ Թեթև տաղավարների ձևավորումը հղում է կատարում Դիլիջանի ավանդական ճարտարապետությանը, մասնավորապես՝ քաղաքի հայտնի փայտե պատշգամբներին։ Նախագծում նախատեսվում է օգտագործել նաև փայտ և հայկական հրաբխային տուֆ, որպեսզի նոր կառույցները ներդաշնակ լինեն քաղաքի բնական և ճարտարապետական միջավայրին։
Մրցույթի մասին
World Architecture Festival-ը աշխարհի ամենահայտնի ճարտարապետական մրցույթներից մեկն է։ Մրցույթի առանձնահատկությունն այն  է, որ նախագծերի գնահատումն իրականացվում է բաց, առերես քննարկումների ձևաչափով։ Ամեն տարի փառատոնը մեկ հարթակում է հավաքում աշխարհի առաջատար ճարտարապետներին և դիզայներներին։
WAF 2026-ի ժյուրիի կազմում են Peter Cook Studio-ի հիմնադիր Փիթեր Քուքը, BIG - Bjarke Ingels Group-ի գործընկեր Կայ-Ուվե Բերգմանը, Herzog & de Meuron-ի ավագ գործընկեր Օլգա Բոլշանինան և չիլիացի ճարտարապետ Կասու Սեգերսը։
World Architecture Festival 2026-ը կանցկացվի նոյեմբերի 18-20-ը Ֆորտ Լոդերդեյլում, Ֆլորիդա, ԱՄՆ։ Տարբեր տարիներին փառատոնը հյուրընկալել են Մայամին, Սինգապուրը, Լիսաբոնը, Ամստերդամը, Բարսելոնան և Բեռլինը։
Green Rock-ը Դիլիջանում գործունեություն ծավալող դեվելոփերական ընկերություն է, որն իրականացնում է նախագծեր անշարժ գույքի, զբոսաշրջության, հյուրընկալության, մշակույթի, կրթության և հանրային ենթակառուցվածքների ոլորտներում։ Green Rock-ի ներդրումային պորտֆելը կազմում է 160 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որից ավելի քան 30 միլիոն դոլարն արդեն ներդրվել է։ Ընկերությունն իր գործունեությունն իրականացնում է չորս ռազմավարական ուղղություններով՝ Development, Operations, Investments և Foundation։
Ընկերության պորտֆելում ներառված են ավելի քան 15 բիզնես-նախագիծ և 10 սոցիալական նախաձեռնություն, որոնք ներառում են հայեցակարգերի մշակում, շինարարություն, օպերացիոն կառավարում, ներդրումային գործունեություն և տեղական համայնքների զարգացման ծրագրեր։
Նախագծերի իրականացման ընթացքում Green Rock-ը կիրառում է նախագծման և շինարարության ոլորտում միջազգային մոտեցումներ, այդ թվում՝ EDGE կայուն շինարարության ստանդարտը, FIDIC պայմանագրային կառավարման սկզբունքները և բրիտանական շինարարական ստանդարտները։
Wowhaus-ի մասին
Wowhaus ճարտարապետական բյուրոն 2008 թվականին Մոսկվայում հիմնադրել են Օլեգ Շապիրոյը և Դմիտրի Լիկինին
Բյուրոն մասնագիտացած է քաղաքային տարածքների վերափոխման և այնպիսի միջավայրերի ստեղծման մեջ, որտեղ ձևավորվում է ակտիվ հասարակական կյանքը։ Բյուրոյի մոտեցման հիմքում սցենարային մտածողությունն է․ ճարտարապետությունը դիտարկվում է որպես տարածքների, գործառույթների և քաղաքային իրադարձությունների համակարգ, որոնք գործում են փոխկապակցված։
Այսօր Wowhaus-ն աշխատում է տարբեր նախագծերի վրա՝ խոշոր քաղաքային և արդյունաբերական տարածքների գլխավոր հատակագծումից մինչև մշակութային և հանրային օբյեկտների ճարտարապետություն, բարեկարգում և քաղաքային ենթակառուցվածքների ստեղծում։
Բյուրոյի պորտֆելում ներառված է ավելի քան 500 նախագիծ՝ 8 երկրում, որոնցից ավելի քան 30%-ն արդեն իրականացվել է։ Wowhaus-ի գրասենյակները գործում են Մոսկվայում և Երևանում։

Проект Art Park Дилижана вышел в финал премии World Architecture Festival Awards 2026
Проект Art Park, являющийся частью многофункционального комплекса Green Rock в Дилижане, включен в финальный этап одного из самых известных архитектурных конкурсов в мире - World Architecture Festival (WAF) Awards 2026. Проект представлен в категории Future Projects-Leisure Led Development, которая включает в себя проекты для отдыха, развлечений и общественных пространств, разработанные с учетом будущего.
Идея Art Park-а была разработана международной архитектурной студией Wowhouse. Проект создаст в Дилижане современное общественное пространство, в котором объединятся искусство, культура, отдых, спорт и общественная жизнь. Art Park является одной из важных частей многофункционального комплекса Green Rock в Дилижане. В комплекс также входят первый в Армении отель Hyatt Regency Dilijan, концертный зал, коливинг Ppls Rooms, общественный центр Villa 3, кафе-ресторан Cabinet и международная школа гостеприимства Abicius Armenia.
Об Art Park-е
Парк предназначен не только для прогулок, но и для проведения различных мероприятий и ежедневного отдыха. В парке будет центральная площадка для концертов, выставок, фестивалей, ярмарок и других мероприятий, арт-резиденция для художников и музыкантов, амфитеатр под открытым небом рядом с концертным залом, специальная зона для детей, которая будет оформлена как масштабный арт-объект, зоны для йоги, медитации и спорта, будут выставляться постоянные и временные экспозоции произведений искусства и инсталляции армянских и зарубежных художников и будут проводиться творческие встречи и мастер-классы.
Площадь Art Park-а составит 5,72 гектара. Различные части парка будут соединены тремя основными маршрутами: культурно-образовательным, экологическим и спортивным. Также планируется строительство велосипедной дорожки.
Одной из важных особенностей проекта является то, что новая территория должна органично вписываться в ландшафт Дилижана. Смотровые площадки, зоны отдыха, световые мосты и тропы будут спроектированы таким образом, чтобы максимально сохранить природную среду территории.
В основе проекта история и природа Дилижана
Идея Art Park-а связана с историей Дилижана. На протяжении многих лет город привлекал писателей, художников, музыкантов и композиторов, формируя уникальный культурный образ Дилижана.
Эта история найдет отражение и в архитектуре парка. Дизайн световых павильонов отсылает к традиционной архитектуре Дилижана, в частности, к знаменитым деревянным балконам города. В проекте также планируется использовать дерево и армянский вулканический туф, чтобы новые конструкции гармонировали с природной и архитектурной средой города.
О конкурсе
World Architecture Festival — один из самых известных архитектурных конкурсов в мире. Особенностью конкурса является то, что оценка проектов проводится в формате открытых личных обсуждений. Каждый год фестиваль собирает на одной площадке ведущих архитекторов и дизайнеров мира.
В состав жюри WAF 2026 входят основатель Peter Cook Studio Питер Кук, партнер BIG-Bjarke Ingels Group Кей-Уве Бергман, старший партнер Herzog & de Meuron Ольга Большанина и чилийский архитектор Касу Сегерс.
World Architecture Festival 2026 пройдет с 18 по 20 ноября в Форт-Лодердейле, штат Флорида, США. В разные годы фестиваль принимали Майами, Сингапур, Лиссабон, Амстердам, Барселона и Берлин.
О компании Green Rock
Green Rock — девелоперская компания, работающая в Дилижане, Армения, реализующая проекты в сфере недвижимости, туризма, гостиничного бизнеса, культуры, образования и общественной инфраструктуры. Инвестиционный портфель Green Rock составляет 160 миллионов долларов США, из которых более 30 миллионов долларов США уже инвестированы. Компания осуществляет свою деятельность по четырем стратегическим направлениям: Development, Operations, Investments և Foundation.
В портфолио компании более 15 бизнес-проектов и 10 социальных инициатив, которые включают разработку концепций, строительство, операционное управление, инвестиционную деятельность и программы развития местных сообществ..
При реализации проектов Green Rock применяет международные подходы в области проектирования и строительства, включая стандарт устойчивого строительства EDGE, принципы управления контрактами FIDIC и британские строительные стандарты.
О компании Wowhaus
Архитектурное бюро Wowhaus было основано в Москве в 2008 году Олегом Шапиро и Дмитрием Ликиным.
Бюро специализируется на преобразовании городских пространств и создании среды, где формируется активная общественная жизнь. В основе подхода бюро лежит сценарное мышление: архитектура рассматривается как система пространств, функций и городских событий, которые функционируют взаимосвязанно.
Сегодня Wowhaus работает над различными проектами, от генерального планирования крупных городских и промышленных зон до архитектуры, благоустройства и создания городской инфраструктуры для культурных и общественных объектов.
Портфолио бюро включает более 500 проектов в 8 странах, из которых более 30% уже реализованы. Офисы Wowhaus расположены в Москве и Ереване.