Վիգեն Չալդրանյանը Մեծ եղեռնի տարելիցին ընդառաջ ֆիլմ կնկարահանի Կոմիտասի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կինոռեժիսոր, դերասան, սցենարիստ Վիգեն Չալդրանյանը պատրաստվում է նոր ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ: Աշխատանքը նվիրված կլինի Կոմիտաս վարդապետի կյանքին ու գործին: Ռեժիսորը նկարահանման աշխատանքները կսկսի, երբ «Համազգային» պետական թատրոնում ավարտի «Համլետի» իր բեմադրությունը:
«Ամեն անգամ ֆիլմ անելիս ես կարոտում եմ թատրոնը, հետո ընդհակառակը` ֆիլմն ավարտելուց հետո սկսում եմ բեմադրություն անել: Այս անգամ շատ պատասխանատու գործ եմ ձեռնարկել, քանի որ ֆիլմը նվիրվում է Կոմիտաս վարդապետի հիշատակին: Կարևորագույն թեմա է, վաղուց եմ պատրաստվում այս իրադարձությանը: Ես կինոարվեստ մտել եմ 1985 թվականին «Ապրիլ» ֆիլմով, որը նվիրված էր հենց Եղեռնի զոհերի հիշատակին և հիմա էլ 30 տարի անց ևս նմանատիպ թեմայով ֆիլմի վրա եմ աշխատում»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Վիգեն Չալդրանյանը:
Սցենարի մասին ռեժիսորը չի պատմում: Պարզաբանում է` ֆիլմի առնչությամբ դեռ ոչինչ որոշված չէ: «Այժմ խմորումների ու գումար հայթաթելու փուլում եմ: Այսօր ինձ համար ամենակարևորը գումար գտնելն է, որովհետև եթե այն չգտնեմ, շատ դժվար կացության մեջ կհայտնվենք նկարահանող խմբի հետ: Իհարկե, նկարահանելու ինչ-որ փոքր գումար կա, ոչ շոշափելի, որով, ցավոք, հնարավոր չէ անել այդ ֆիլմը»,-ափսոսանք հայտնեց ռեժիսորը:
Վիգեն Չալդրանյանը հույս ունի գոնե մինչև 2015-ն ավարտել աշխատանքները և հանրությանը ներկայացնել գործը:
«Իմ ճակատին գրված է` ես միշտ շատ չնչին գումարներով ինչ-որ բաներ եմ ստեղծում: Ինձ միշտ կշտամբում են` սպասիր, թող գումար լինի, բայց ես իրատես մարդ եմ և գիտեմ, որ տարիներն ափսոս են: Կան ռեժիսորներ, որ 10 տարին մեկ անգամ են ֆիլմ ստեղծում: Դա ինձ համար չէ: Միշտ ցանկանում ես ներսումդ կուտակվածը ներկայացնել էկրանին, ծրագրեր ու ասելիքներ շատ ունես և պետք է կարողանաս այս կարճատև կյանքում իրականացնել բոլորը, հետք թողնես և կատարես առաքելությունդ: Իմ առաքելությունը բեմադրելն է»-համոզված է ռեժիսորը:
Վիգեն Չալդրանյանը նկարահանումների հենց մեկնարկին իր հետ նկարահանման հրապարակ կտանի իր ուսանողներին, ովքեր կմասնակցեն նկարահանումներին, կտեսնեն, թե ինչպես է ստեղծվում ֆիլմը, կսովորեն, կօգնեն, այդպիսով կստանան նաև պրակտիկ գիտելիքներ:
Չալդրանյանը հույս ունի, որ ֆիլմը կհասնի իր հաղթական եզրագծին: Կինոռեժիսոր,պրոդյուսեր,դերասան,սցենարիստՎիգեն Չալդրանյանը ծնվելէ1955թվականին Երևանում:Դպրոցականտարիներիցհաճախելէ«Հայֆիլմ»կինոստուդիայինկիցկինոդերասանի ստուդիա,ուրխաղացելէբազմաթիվդերեր: Սովորել էԵրևանիգեղարվեստաթատերական, այնուհետևՄոսկվայիկինեմատոգրաֆիայիպետականինստիտուտներում: «Հայֆիլմ»կինոստուդիայումստեղծելէբազմաթիվֆիլմեր:Հայտնի բեմադրությունների, կինոնկարների հեղինակ է:2001 թվականինպարգևատրվելէՀՀ«Մովսես Խորենացի»մեդալով:

Виген Чалдранян к 100-летию Геноцида армян снимет фильм о Комитасе
Кинорежиссер, сценарист и артист Виген Чалдранян в преддверии 100-летия Геноцида армян собирается приступить к съемкам нового фильма, посвященного жизни и творчеству великого Комитаса. Как сообщает Арменпресс, до этого ему еще предстоит закончить работу над постановкой “Гамлета” в государственном театре «Амазгаин».
«Каждый раз, снимая фильм, я скучаю по театру и, наоборот, ставя спектакль, скучаю по кино. На сей раз я приступаю к очень ответственному делу, поскольку намерен посвятить свой фильм памяти Комитаса. Эта тема очень важная и давно готовлюсь к этому. Я начал свою кинокарьеру в 1985 году фильмом «Апрель», посвященным памяти жертв Геноцида армян, и сейчас, спустя 30 лет, возвращаюсь к этой теме», - сказал Чалдранян.
Подробности, связанные со сценарием, режиссер не разглашает, объясняя, что пока ничего не решено. «Пока я в поиске, в том числе и финансов. На сегодня самое важное – достать денег, поскольку если они не найдутся, то я вместе со съемочной группой окажемся в незавидном положении». – сказал режиссер, выразив надежду, что до 2015 года ему удастся завершить съемки и представить общественности свой новый фильм.
«У меня на лбу написано: каждый раз создавать что-то за незначительные суммы. Я всегда сам себя одергиваю: подожди, не спеши, пусть пока найдутся деньги, но, как реалист, понимаю, что годы идут и жалко терять на это время. Есть режиссеры, которые снимают фильм раз в 10 лет - это не для меня. Мне всегда не терпится высказать на экране все то, что во мне накопилось и бродит. У меня много программ и планов и мне надо успеть все это за короткую жизнь воплотить, оставить свой след, реализовать себя. Снимать кино, ставить спектакли - это мое, моя миссия в этой жизни», - уверен Чалдранян.
Виген Чалдранян собирается взять с собой на съемочную площадку и своих студентов, которые примут участие в этих съемках, увидят, как создается фильм, научатся многому, помогут и ему, и, таким образом, получат те практические знания, без которых кино не существует.