Գեղեցկության վարպետը. Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում Ջիմ Թորոսյանին նվիրված յուրահատուկ ցուցահանդես բացվեց
Գեղեցկության վարպետը. այսպես են անվանում ականավոր ճարտարապետ, ակադեմիկոս Ջիմ Թորոսյանին, որի համահեղինակությամբ թե՛ Երևանում, թե՛ մայրաքաղաքից դուրս ստեղծվել են շքեղ ճարտարապետական կոթողներ, որոնք դարձել են մեր մշակութային ինքնության անբաժանելի մասը։
Այդ կոթողներից են «Կասկադ» համալիրը, Օշականի հայոց գրերի հուշարձանը, Երևանի մետրոպոլիտենի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանը, Ժամանակակից արվեստի թանգարանը, Երևանի քաղաքապետարանի նախկին և այժմյան շենքը՝ Երևան քաղաքի պատմության թանգարանով, Սպիտակի կենտրոնական հրապարակը, աչքի ընկնող հասարակական և առողջապահական տարբեր կառույցներ։
Թորոսյանի նախագծերով են կառուցվել Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածնի տարածքում գտնվող Սուրբ Վարդան Մամիկոնյանի և Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի անունը կրող մատուռ-մկրտարանը, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի հարևանությամբ գործող Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցին, ճեմարանի նորակառույց հանդիսությունների սրահը, Մայր Աթոռի բացօթյա մուտք-խորանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ճարտարապետի 100-ամյա հոբելյանի առթիվ հուլիսի 6-ին Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի «Թամանյան» ցուցասրահում բացվեց  «Ջիմ Թորոսյան. գեղեցկության վարպետը» խորագրով ցուցահանդեսը։
Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Զարուհի Հայրապետյանի խոսքով՝ Թորոսյանն իր ոլորտում ամենից տաղանդավորն էր, ամենալայն մտահորիզոնն ունեցող մասնագետն էր, որի գործերն ու թողած ժառանգությունն ամփոփում են հարուստ գիտելիքներ։
«Այդ գիտելիքները համաշխարհային ճարտարապետական դպրոցի ուսումնասիրությանն էին միտված, աշխարհի բազմակողմանի ճանաչմանն ու մեծ վարպետների դպրոցն անցնելու հիմքերի վրա էին ձևավորվել։ Ջիմ Թորոսյանի թողած ժառանգությունը հսկայական է. նրա ստեղծագործություններն ինքնանպատակ չէին, ծնվում էին պատմական հիշողությունից, գալիս էին տեղանքի առանձնահատկությունից, հասարակական նշանակությունից։ Նրա ստեղծագործություններն ի վերջո դարձան կարևորագույն մշակութային խորհրդանիշներ, որոնք ծնվեցին 1954-ից 2004 թվականը, և նրա համահեղինակությամբ, համահեղինակ ճարտարապետների մասնակցությամբ մենք ունեցանք մեր հանրապետությունը զարդարող կոթողային գլուխգործոցներ։ Այդ գլուխգործոցներից շատերի նախագծերը ներկայացված են մեր ցուցահանդեսում»,-ընդգծեց Հայրապետյանը։
1971-ից 1981 թվականները Ջիմ Թորոսյանը եղել է Երևանի գլխավոր ճարտարապետն ու կարևորել է մայրաքաղաքի պատմական  և բնական միջավայրի անխաթարությունը։
Թանգարանի տնօրենը նշեց, որ ցուցահանդեսը ոչ միայն  վերաիմաստավորում և վերարժևորում է Թորոսյանի ժառանգությունը, այլև ներկայացնում է հայկական ժամանակակից ճարտարապետության դերն ապագայի և պատմության միջև երկխոսության գործում։
«Թորոսյանը ճարտարապետների սերունդներ է կրթել։ Նա իրեն ուսուցիչ էր համարում Սամվել Սաֆարյանին, Ռաֆայել Իսրայելյանին, Կարո Հալաբյանին, Գրիգոր Աղաբաբյանին և մշտապես մեծագույն ակնածանքով էր խոսում ակադեմիկոս Ալեքսանդր Թամանյանի մասին՝ ասելով, որ իր ամբողջ միտքը, հուզմունքը, վերաբերմունքը  գնում են դեպի մեծն վարպետը՝ Ալեքսանդր Թամանյանը»,-պատմեց տնօրենն ու խորհրդանշական համարեց այն փաստը, որ երկրորդ անգամ են թանգարան-ինստիտուտի «Թամանյան» ցուցասրահում Թորոսյանի ժառանգությանը նվիրված հոբելյանական ցուցահանդես բացում։
Կարևորելով Ջիմ Թորոսյանի արվեստանոցում երկար տարիներ գործունեություն ծավալած ճարտարապետների դերը՝ ցուցադրությամբ փորձ է արվել նաև լույս սփռել նրանց գործունեության վրա։
Ցուցահանդեսը համադրել է թանգարան-ինստիտուտի գիտական խորհրդի անդամ, ճարտարապետ Կարեն Բալյանը, որը  նաև «Ճարտարապետ Ջիմ Թորոսյան. Maestro di bellezza» գրքի հեղինակն է։
Նա Ջիմ Թորոսյանին 20-րդ դարի վերջի 21-րդ դարասկզբի եվրոպական մտածողությամբ խոշորագույն ճարտարապետներից է համարում։ Բալյանը  խոստովանեց, որ իր հայրը՝ կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանն է իրեն ուղղորդել դեպի ճարտարապետություն և որպես  փայլուն ճարտարապետի օրինակ բերել է Ջիմ Թորոսյանին։
Բալյանը  տեղեկացրեց, որ առաջին անգամ են մեկ ցուցահանդեսում ներկայացնում Թորոսյանի և՛ նախագծային աշխատանքները, և՛ գրաֆիկական գործերը, որոնք անկրկնելի են։
«Երբ նայում ենք նրա աշխատանքներին, տեսնում եք, թե ինչպես է ընկալել աշխարհի ճարտարապետությունն ու ինչպես է այն վերարտադրել ազգային գաղափարով, ժամանակակից ձևով։ Ցուցադրությունը կազմակերպված է իբրև ճարտարապետության տաճար, որը բաղկացած է առանձին ճարտարապետական տարրերից՝ նախամուտք, նախասրահ, երկու խորաններ, նույնիսկ վարագույր կա, կենտրոնական մասը կոչվում է «ցելլա», որտեղ ճարտարապետն է, որտեղ նրա ձայնն է հնչում։ Ցուցադրությունն ավարտվում է նրա կյանքի վերջին շրջանի գլուխգործոցներով՝ Սպիտակի կենտրոնական հրապարակային համալիրը, Երևանի քաղաքապետարանի շենքը, Սրբոց հրեշտակապետաց եկեղեցին»,- մանրամասնեց Բալյանը։
Նա ընդգծեց, որ Սպիտակի հրապարակը, որը 1990-ականների վերջին է նախագծվել, հետաքրքիր պատմություն ունի. Սպիտակի քաղաքապետը Թորոսյանին խնդրում է հրապարակ նախագծել, Թորոսյանը զարմանքով ասում է, որ քաղաքն ավիրված է, և Սպիտակին բնակելի շենքեր են պետք, բայց քաղաքապետը պնդում է, որ հրապարակ է անհրաժեշտ։ «Ինչպես Թամանյանը վերածննդի քաղաք նախագծեց, այնպես էլ Ջիմ Թորոսյանը  նպաստեց Սպիտակի վերածննդին։ Վարպետության ու նրբագեղության համադրություն է այն»,-եզրափակեց Կարեն Բալյանը։
Հոբելյանական ցուցադրությունը, որին ներկա էին նաև ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավար Եղիազար Վարդանյանը և Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, իրականացվել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի, Երևանի քաղաքապետարանի, Ջիմ Թորոսյանի ընտանիքի աջակցությամբ և հովանավորությամբ։

Maestro di bellezza: в Национальном музее-институте архитектуры открылась уникальная выставка, посвященная Джиму Торосяну
«Мастер красоты» — так зовут выдающегося архитектора, академика Джима Торосяна, в соавторстве с которым как в Ереване, так и за его пределами были созданы великолепные архитектурные памятники, ставшие неотъемлемой частью нашей культурной идентичности.
Среди этих памятников — комплекс «Каскад», памятник армянскому алфавиту в Ошакане, станция «Площадь Республики» Ереванского метрополитена, Музей современного искусства, бывшее и нынешнее здание Ереванской мэрии с Ереванским музеем городской истории, центральная площадь Спитака, а также различные выдающиеся общественные и медицинские сооружения.
По проектам Торосяна были возведены часовня-баптистерий Святого Вардана Мамиконяна и Святого Иоанна Крестителя, расположенная на территории Первопрестольного Святого Эчмиадзина, церковь Святых Архангелов, находящаяся рядом с духовной семинарией имени Геворгяна, новый торжественный зал семинарии, а также открытый алтарь у входа в Первопрестольный Эчмиадзин.
Как сообщает Арменпресс, 6 июля в выставочном зале «Таманян» Национального музея-института архитектуры имени Александра Таманяна открылась выставка «Джим Торосян: Мастер красоты» в честь 100-летия архитектора.
По словам директора музея-института Заруи Айрапетян, Торосян был самым талантливым и разносторонним специалистом в своей области, чьи работы и наследие представляют собой богатейшее собрание знаний.
«Эти знания были направлены на изучение мировой архитектурной школы, формировались на основе всестороннего познания мира и прохождения обучения у великих мастеров. Наследие Джима Торосяна огромно. Его работы не были самоцелью, они рождались из исторической памяти, исходили из особенностей места, из социального значения. Его произведения в конечном счете стали важнейшими культурными символами, которые появились в период с 1954 по 2004 год, и благодаря его соавторству, участию архитекторов-соавторов, мы получили монументальные шедевры, украшающие нашу республику. Проекты многих из этих шедевров представлены на нашей выставке», — подчеркнула Айрапетян.
С 1971 по 1981 год Джим Торосян был главным архитектором Еревана и придавал большое значение целостности историко-природной среды столицы.
Директор музея отметила, что выставка не только переосмысливает и переоценивает наследие Торосяна, но и представляет роль современной армянской архитектуры в диалоге между будущим и историей.
«Торосян воспитал целые поколения архитекторов. Своими учителями он считал Самвела Сафаряна, Рафаэля Исраеляна, Каро Халабяна, Григора Агабабяна и всегда с величайшим почтением отзывался об академике Александре Таманяне, говоря, что все его мысли, эмоции и отношение обращены к великому мастеру Александру Таманяну», — сказала директор, отметив символичность того, что во второй раз в выставочном зале «Таманян» музея-института открывается юбилейная выставка, посвященная наследию Торосяна.
Выставка, подчеркивающая роль архитекторов, много лет работавших в мастерской Джима Торосяна, попыталась осветить также их деятельность.
Куратор выставки — архитектор Карен Балян, член научного совета музея-института, автор книги «Архитектор Джим Торосян: Maestro di bellezza».
Он считает Джима Торосяна одним из величайших архитекторов конца XX и начала XXI веков с европейским мировоззрением. Балян признался, что именно отец, композитор Владилен Балян, направил его в архитектуру, и привел Джима Торосяна в пример блестящего архитектора.
Балян сообщил, что впервые в одной выставке представлены как проектные, так и графические работы Торосяна, которые являются уникальными.
«Когда мы смотрим на его работы, мы видим, как он воспринимал архитектуру мира и как он воспроизводил её с национальной идеей, в современном ключе. Выставка организована как храм архитектуры, который состоит из отдельных архитектурных элементов: вестибюля, холла, двух алтарей, есть даже занавес, центральная часть называется «целлой», где находится архитектор, где звучит его голос. Выставка завершается шедеврами последнего периода его жизни: центральным общественным комплексом Спитака, зданием Ереванского муниципалитета, церковью Святых Архангелов», — подробно рассказал Балян.
Он подчеркнул, что площадь в Спитаке, спроектированная в конце 1990-х годов, имеет интересную историю. Мэр Спитака просит Торосяна спроектировать площадь, Торосян с удивлением говорит, что город разрушен, и Спитаку нужны жилые здания, но мэр настаивает на необходимости площади. «Как Таманян спроектировал город возрождения, так и Джим Торосян внес свой вклад в возрождение Спитака. Это сочетание мастерства и элегантности», — заключил Карен Балян.
Юбилейная выставка, на которой присутствовал мэр Еревана Тигран Авинян, была проведена при поддержке и спонсорстве Комитета городского планирования РА, муниципалитета Еревана и семьи Джима Торосяна.