Հայաստանում երկու ամսում ավելի քան 100 հազար մարդ ցանկացել է նույնականացման քարտ եւ կենսաչափական անձնագիր ունենալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա առաջին երկու ամիսներին նույնականացման քարտ եւ կենսաչափական անձնագիր ստանալ ցանկացողները գրեթե նույնքան են, որքան ամբողջ 2012 թվականի ընթացքում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչության պետ Նորայր Մուրադխանյանը` տեղեկացնելով, որ այս տարվա հունվար- փետրվարին մուտքագրվել է 82 հազար 383 նույնականացման քարտ եւ 20 հազար 279 կենսաչափական անձնագիր ստանալու դիմում: «Դիմողների հիմնական մասի անձնագրերըվավեր են, չնայած հանգամանքին` մեր հայրենակիցները ցանկանում են ստանալ կենսաչափական անձնագիր: Քաղաքացիների հոսքով պայմանավորված էլ անձնագրային որոշ ստորաբաժանումներում հերթեր էինառաջացել»,-նշեց ոստիկանության գնդապետը: Երեւանի 13 ծառայություններից 10-ում համապատասխան սարքավորումներ են տեղադրվել, եւ ներկայում կուտակումներ արդեն գրեթե չկան: Առաջիկայում Անձնագրային ու վիզաների վարչությունը եւս 48 սարքավորում ձեռք կբերի:
2012 թ. Հայաստանում ներդրվեց էլեկտրոնային տվյալներ պարունակող ինքնությունը հավաստող փաստաթղթերի համակարգը: Նույնականացման քարտը նախատեսվեց ներքին շրջանառության` ինքնությունը եւ քաղաքացիությունը հավաստող, իսկ կենսաչափական տվյալներ պարունակող անձնագիրը` որպես երկրի սահմաններից դուրս գործածելու փաստաթուղթ: 2012 թ. հունիսի 1-ից մինչեւ 2013 թ. դեկտեմբերի 31-ը նույնականացման քարտ ստացել է 90 հազար 224 եւ կենսաչափական անձնագիր` 4 հազար 958 քաղաքացի: Ներկայում գործող անձնագրերը ուժի մեջ են մինչեւ վավերականության ժամկետի ավարտը, կարող է գործածվել նաեւ երկրի սահմաններից դուրս գալու դեպքում:

За два месяца 2014 года в Армении за биометрическими паспортами и идентификационными картами обратились более 100 тысяч граждан
В первые два месяца этого года желающих получить биометрические паспорта и идентификационные карты в Армении было почти столько же, сколько за весь прошлый год. Об этом в беседе с Арменпресс сказал начальник Управления паспортов и виз Полиции РА, полковник Норайр Мурадханян, отметив, что в январе-феврале 2014 года были зарегистрированы заявления на получение 82383 идентификационных карт и 20279 биометрических паспортов.
«У основной части заявителей прежние паспорта еще действительны, однако они желают получить именно биометрические паспорта. В связи с этим в некоторых паспортных отделениях даже образовались очереди», - сказал полковник полиции. В 10-ти из 13 паспортных служб в Ереване установлены соответствующие приборы, так что очередей почти нет. В ближайшее время Управление паспортов и виз приобретет еще 48 подобных приборов.
В 2012 году в Армении была внедрена система документов, удостоверяющих личность с электронными данными о нем. Идентификационная карта предусмотрена для внутреннего пользования и удостоверяет личность и гражданство лица, а паспорт с биометрическими данными действует в качестве документа за пределами страны.
С 1 июня 2012 года до 31 декабря 2013 года идентификационные карты получили 90224 лица, а биометрические паспорта – 4958 граждан. Прежние паспорта остаются в силе до истечения их срока и могут использоваться также за пределами страны.