Բրիտանական պարբերականը Լևոն Արոնյանին համարում է շախմատի աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենի գլխավոր մրցակիցը
ԼՈՆԴՈՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խանտի Մանսիյսկում մարտի 13-31-ը աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարում հաղթելու հիմնական ֆավորիտը և շախմատի աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենի գլխավոր մրցակիցը շախմատի համաշխարհային Օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն Հայաստանի հավաքականի առաջատար Լևոն Արոնյանն է:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նման տեսակետ է հայտնել բրիտանական Standpoint պարբերականը: Արոնյանն ինքը ևս վստահ է իր ուժերին: «Ես հավատում եմ, որ լավ կներկայանամ: Բայց դա չի վերաբերում միայն Կարլսենին, ես վստահ եմ, որ հաջողությամբ հանդես կգամ յուրաքանչյուրի դեմ»,- պարբերականին տված հարցազրույցում նշել է նա:
Խանտի Մանսիյսկում աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարում կպայքարեն նաև Պյոտր Սվիդլերը, Վլադիմիր Կրամնիկը, Վեսելին Տոպալովը, Շահրիար Մամեդյարովը, Սերգեյ Կարյակինը, Վիշվանաթան Անանդը և Դմիտրի Անդրեյկինը: Մրցաշարի հաղթողը հնարավորություն կստանա աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար մրցամարտ անցկացնել ՖԻԴԵ-ի դասակարգման առաջին համար Մագնուս Կարլսենի հետ։ Ամերիկացի շախմատիստ Հիկարու Նակամուրան, թեև չի մասնակցում մրցաշարին, անցած ամիս հայտարարել էր, թե ինքը միակ մարդն է, ով կարող է Կարլսենի «առաջն առնել»: «Ես զգում եմ, որ այս պահին ամենամեծ սպառնալիքը Կարլսենի համար ես եմ ներկայացնում, իսկ Լևոն Արոնյանը չափազանց «մեծ» է Կարլսենին հաղթելու համար»,-ասել է նա:
Արոնյանն ամենևին չի վիրավորվել այդ հայտարարությունից` բավական իմաստուն գտնվելով և նման խոսակցություններ չվարելով: «Եթե Հիկարուն ինձ չափազանց մեծ է համարում, ապա իրեն նույնպես պետք է մեծ զգա, քանզի ինքն ինձնից այնքան էլ փոքր չէ»,- պարբերականին հայտնել է հայ գրոսմաստյերը:
Ըստ Standpoint-ի` Արոնյանի գերմրցունակությունը պայմանավորված է նաև նրա յուրհատուկ մշակութային ժառանգությամբ: Ունենալով ազգությամբ հայ մայր և հրեա հայր` Լևոն Արոնյանը փաստորեն կրում է երկու ցեղասպանված ժողովուրդների ժառանգությունը: «Այդ ժառանգությունը քեզ կոփում է դիմակայել խոչընդոտներին, քանզի դու գիտես, որ դրանք ոչինչ են այն ամենի համեմատ, ինչ կրել են քո ժողովուրդները»,- նշել է Արոնյանը:
Հրեաների պատմական կապը շախմատի հետ լավ հայտնի է, մյուս կողմից ժամանակակից Հայաստանը համարվում է շախմատային աշխարհում առավել ուշագրավ ձեռքբերումների հասած երկրներից: Դեռևս 1963 թվականին Խորհրդային Միության հայ գրոսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանը հաղթեց հրեա Միխայիլ Բոտվիննիկին` դառնալով շախմատի աշխարհի չեմպիոն:
Հայաստանը նաև միակ երկիրն է, ուր շախմատն ընդգրկված է պարտադիր դպրոցական ծրագրում, իսկ հայ գրոսմայստերները աշխատավարձ են ստանում պետությունից: «Ես ինձ ավելի շատ հայ եմ զգում, քան հրեա, թեև իմ բնավորության որոշ կողմեր ավելի շատ բնորոշ են հրեական մշակույթին, այդ թվում` արվեստին և երաժշտությանը»,- նշել է Լևոն Արոնյանը` բացատրելով, որ դա է պատճառը, որ ինքն օգտագործում է հայկական` Արոնյան ազգանունը, հոր Արոնով ազգանվան փոխարեն:

Британское издание считает Левона Ароняна основным соперником чемпиона мира Магнуса Карлсена
В проходящем в Ханты-Мансийске 13-31 марта турнире претендентов на шахматную корону реальным соперником основному фавориту и нынешнему чемпиону мира Магнусу Карлсену является ведущий шахматист Армении, трехкратный чемпион Всемирной шахматной олимпиады Левон Аронян.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение высказало британское издание Standpoint. Аронян также уверен в своих силах. «Я верю, что хорошо проявлю себя. Это касается не только Карлсена, я уверен, что успешно выступлю против любого из них», - сказал Аронян в интервью этому изданию.
В турнире претендентов на звание чемпиона мира будут бороться также Петр Свидлер, Владимир Крамник, Веселин Топалов, Шахрияр Мамедъяров, Сергей Карякин, Вишванатан Ананд и Дмитрий Андрейкин. Победитель турнира получит возможность вступить в поединок с шахматистом номер один по версии ФИДЕ Магнусом Карлсеном.
Американский шахматист Хикару Накамура, хотя и не участвует в турнире, но заявил, что он один может победить Карлсена. «Я чувствую, что на данный момент я представляю самую большую угрозу для Карлсена, а Левон Аронян слишком «взрослый» для победы над Карлсеном», - заявил он.
Аронян, однако, не обиделся на эти слова, просто сказал: «Если Хикару считает меня слишком взрослым, то и себя должен чувствовать таким же, поскольку он ненамного моложе меня»,
Согласно Standpoint, сверхконкурентность Ароняна обусловлена также его своеобразным культурным наследием. Имея мать-армянку и отца-еврея, он, по сути, унаследовал гены двух народов, переживших геноциды «Это наследие тебя закаляет, поскольку ты понимаешь, что все препятствия ничто по сравнению с тем, что пережили твои народы», - говорит Аронян.
“Исторические связи” евреев с шахматами хорошо известны, с другой стороны, и современная Армения считается одной из стран, добившихся наибольших успехов на шахматной карте мира. Еще в 1963 году советский гроссмейстер армянского происхождения Тигран Петросян одержал победу над советским шахматистом еврейского происхождения Михаилом Ботвинником, став чемпионом мира.
Армения также единственная в мире страна, где шахматы, как предмет обучения, включены в обязательную школьную программу, а армянские шахматисты получают зарплату от государства. «Я чувствую себя больше армянином, чем евреем, хотя некоторые черты моего характера скорее присущи еврейской культуре, в том числе тяга к искусству и музыке», - отметил Левон Аронян, объясняя, почему он использует армянскую фамилию Аронян вместо отцовской Аронов.