ԱՄՆ պետդեպն առաջարկում է 2015թ. Հայաստանին 24 միլիոն 700 հազար դոլարի աջակցություն տրամադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը մարտի 4-ին հրապարակել է 2015 թ. ֆինանսական տարվա արտաքին հատկացումների նախագիծը, որով առաջարկվում է եկող տարի 20 միլիոն 700 հազար ԱՄՆ դոլարի տնտեսական աջակցություն հատկացնել Հայաստանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպի պաշտոնական կայքը, 2015թ. Հայաստանի ընդհանուր հատկացումը կկազմի 24 միլիոն 700 հազար դոլար: Ըստ զեկույցի` Միացյալ Նահանգները 1 միլիոն 700 հազար դոլար կհատկացնի թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության միջազգային վերահսկողության և իրավապահ մարմինների աջակցության համար, 600 հազար դոլար` միջազգային ռազմական կրթության և ուսուցման և 1 միլիոն 700 հազար դոլար` արտաքին ռազմական օգնության համար: Ի դեպ, պետդեպարտամենտը պահպահել է Հայաստանին եւ Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնության հավասարության սկզբունքը:
Հայաստանին հատկացվելիք օգնության մեջ ներառված չէ ֆինանսական աջակցություն Համաշխարհային առողջապահական ծրագրերի համար: Լեռնային Ղարաբաղի համար առանձին հատկացում չկա, սակայն սովորաբար ԼՂ-ին ֆինանսական աջակցություն սահմանվում է ԱՄՆ Կոնգրեսում բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ` օրենսդիր մարմնի մանդատի համաձայն: Օբամայի վարչակարգը Հայաստանի համար առաջարկել է գրեթե նույնքան գումար, որքան 2014-ի համար:
Նախորդ տարվա համեմատ ԱՄՆ-ն նվազեցրել է Ադրբեջանին տրամադրվելիք ֆինանսական աջակցության ծավալը: 2014 թվականին այդ երկրին տրվել էր 15,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար աջակցություն, իսկ արդեն 2015-ին ԱՄՆ հատկացման չափը հասել է 12,7 միլիոն ԱՄՆ դոլարի: Տրամադրվելիք գումարից 9,6 միլիոնը կուղորդվի Ադրբեջանին տնտեսական աջակցման համար, 800 հազար ԱՄՆ դոլարը` թմրանյութերի շրջանառության դեմ պայքարի, 600 հազարը` ռազմական ուսուցման, 1,7 միլիոն ԱՄՆ դոլարը` ռազմական աջակցության համար:
Հովհաննես Հարությունյանը միացել է «Արարատ-Արմենիա»-ին
ՀՀ ԱԳ նախարարը Բոսնիա և Հերցեգովինայի իր գործընկերոջ հետ քննարկել է երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր
Հայաստանում անձրևները կդադարեն հուլիսի 4-ից, առաջիկա հինգ օրերին օդի ջերմաստիճանը կնվազի 3-5, հետո կբարձրանա 4-12 աստիճանով

Госдепартамент США предлагает в 2015 году оказать содействие Армении в 24 млн 700 тысяч долларов
Госдепартамент Соединенных Штатов опубликовал проект внешних ассигнований на 2015 финансовый год, которым предлагается в будущем году предоставить Армении экономическое содействие в объеме 20 млн 700 тысяч долларов. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт Госдепа США, общая сумма ассигнований Армении составит 24 млн 700 тысяч долларов США.
Согласно докладу, США предусматривают 1 млн 700 тысяч долларов на осуществление международного контроля за незаконным оборотом наркотических средств и содействие правоохранительным органам, 600 тысяч долларов – на международное военное образование и обучение и 1 млн 700 тысяч долларов – на внешнюю военную помощь.
Отметим, что Госдепартамент сохранил принцип равенства в вопросе предоставления военной помощи Армении и Азербайджану.
В предусмотренную Армении помощь не включено финансовое содействие всемирным здравоохранительным программам. Нет и отдельных ассигнований Нагорному Карабаху, однако обычно, содействие НК устанавливается в ходе обсуждений проекта бюджета в Конгрессе США, согласно мандату законодательного органа. Администрация Обамы предложила для Армении почти ту же сумму, что и в 2014 году.
По сравнению с предыдущим годом, США снизили объем финансовой помощи Азербайджану с 15,5 млн долларов США в 2014 году до 12,7 млн в 2015 году. Из предназначенных Азербайджану ассигнований 9,5 млн будет направлено на экономическое содействие этой стране, 800 тысяч долларов – на борьбу с незаконным оборотом наркотических средств, 600 тысяч – на военное обучение, 1,7 млн долларов США – на военное содействие.