ՖԻԴԵ-ի նախագահը լավ խաղ է մաղթում Լևոն Արոնյանին հավակնորդների մրցաշարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը լավ խաղ ու հաղթանակ է մաղթում Լևոն Արոնյանին մարտի 12-ին Խանտի Մանսիյսկում մեկնարկելիք աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարում և կանխատեսում է հետաքրքիր մրցաշար: Այդ մասին մարտի 2-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը: Նա նշեց, որ երկրագնդի 8 ուժեղագույն շախմատիստները պայքարելու են շախմատային գահի համար մարտնչելու իրավունք ձեռք բերելու համար: Նրա խոսքով՝ վարկանիշով և նաև ուժով ու հնարավորություններով աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենից հետո այժմ Լևոն Արոնյանն է: «Շատ փորձագետներ ասում են, որ մրցաշարը շատ հետաքրքիր է լինելու, մարտական: Շանսեր ունեն շատ շախմատիստներ, բայց բարձր վարկանիշ ունի Լևոն Արոնյանը և այդ պատճառով, գտնվելով այստեղ՝ Հայաստանում`շախմատային օազիսում, ես կցանկանայի Լևոնին լավ խաղ մաղթել և ամենակարևորը, որպեսզի նա չանհանգստանա, հոգեբանորեն տրամադրվի և Խանտի Մանսիյսկում զգա իրեն ինչպես տանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Իլյումժինովը՝ հաղթանակ մաղթելով Արոնյանին:
Մարտի 12-ին Խանտի Մանսիյսկում կսկսվի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարը: ՖԻԴԵ-ն անցկացրել է մասնակիցների վիճակահանությունը:Առաջին տուրում Լևոն Արոնյանը սևերով կհանդիպի Վիշվանաթան Անանդի հետ:

Президент ФИДЕ пожелал Левону Ароняну успеха в турнире претендентов на шахматную корону
Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов пожелал ведущему армянскому шахматисту Левону Ароняну хорошей игры и победы на стартующем 12 марта в Ханты-Мансийске турнире претендентов на шахматную корону. Как сообщаетАрменпресс, об этом Кирсан Илюмжинов заявил в беседе с журналистами в Ереване 2 марта. По его словам, 8 сильнейших шахматистов планеты будут бороться за то, чтобы завоевать право на шахматную корону. Президент ФИДЕ отметил, что по своему рейтингу, а также силам и возможностям, Левон Аронян следует за действующим чемпионом мира Магнусом Карлсеном.
«Многие эксперты считают, что турнир будет очень интересным, по-настоящему боевым. Шансы есть у многих шахматистов, но высокий рейтинг имеет Левон Аронян, и поэтому я, находясь в Армении, в шахматном оазисе, пожелал бы Левону хорошей игры и, что самое важное, не беспокоиться, психологически настроиться и чувствовать себя в Ханты-Мансийске как дома», - сказал Илюмжинов, пожелав успехов Ароняну.
12 марта в Ханты-Мансийске будет дан старт турниру претендентов на звание чемпиона мира. ФИДЕ уже провела жеребьевку, согласно которой в первом туре наш шахматист Левон Аронян будет играть черными с Вишванатаном Анандом.