«Ռասիա ՖԶԷ»-ի նախագահը ներկայացրեց Հայաստանի հարավային երկաթուղու տեխնիկական բնութագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հարավային երկաթուղին կնպաստի հանրապետության տնտեսական շրջափակման ծանր հետևանքների վերացմանը և կդառնա Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող ամենակարճ ուղին: Այդ մասին փետրվարի 21-ին հրավիրած ասուլիսին նշեց «Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բորկովսկին:
Նա հայտնեց, որ ընկերությունն արդեն ՀՀ կառավարությանն է ներկայացրել նախագծի իրագործելիության և տեղադրության ուսումնասիրությունը, որի արդյունքների հաստատումից 2 տարի անց՝ 2016-ին, կմեկնարկի երկաթգծի շինարարությունը, որը կտևի 6 տարի: Երկաթուղու շահագործումն ակնկալվում է սկսել 2022 թվականին: «Մենք հասկանում ենք, որ նախագիծն ունի ազգային առաջնահերթություն: Այն հնարավորույուն ունի վերացնել տնտեսական շրջափակման ծանր հետևանքները»,- ասաց Բորկովսկին:
Նախատեսվում է, որ երկաթգիծը կփոխադրի տարեկան 18.3 միլիոն տոննա բեռ, սակայն այն նախագծվելու է 25 միլիոն տոննա բեռների ծավալ տեղափոխելու համար: Ծրագրի արժեքը կկազմի 3.2 միլիարդ դոլար (1 կիլոմետրի արժեքը՝ 10.5 միլիոն դոլար): Երկաթգիծը կունենա 80 կիլոմետր/ժամ նախագծային արագություն:Բեռնափոխադրումների միջին արագությունը կկազմի 40 կմ/ժ, ուղևորափոխադրումներինը՝ 70 կմ/ժ: «Նախատեսվում է, որ տարեկան ուղևորափոխադրումների ծավալը կկազմի 1.2 միլիոն մարդ»,- ասաց Բորկովսկին:
«Ռասիա ՖԶԷ»-ի նախագահը հայտնեց, որ Հայաստանի հարավային երկաթուղին կունենա 84 կամուրջ, 60 թունել և 304.7 կիլոմետր ընդհանուր երկարություն` 33 կիլոմետրանոց վերականգնման ենթակա հատվածով: «Երկաթգծի 40 տոկոսը կազմելու են կամուրջներն ու թունելները»,- նշեց Բորկովսկին:
Նրա խոսքով՝ երկաթգծի տեղադրությունն ունի ուրույն և ռազմավարական նշանակություն: «Երկաթգիծը դառնալու է միջազգային հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի պակասող օղակը, որը Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող, ըստ էության, ամենակարևոր հատվածն է»,- ասաց Բորկովսկին:
Ներդրումներն ամբողջությամբ կիրականացնեն «Ռասիա ՖԶԵ»-ի և Չինական հաղորդակցային ընկերության (CCCC) կողմից. ՀՀ կառավարության ներդրումների անհրաժեշտություն չի լինի: «Նախնական բանակցություններ ենք վարել և ակնկալում ենք չինական բանկերից ստանալ նախագծի 60 տոկոսի ֆինանսավորում՝ տարեկան 3.5 տոկոս տոկոսադրույքով»,- նշեց «Ռասիա ՖԶԷ»-ի նախագահը՝ հավելելով, որ ֆինանսավորման մնացյալ 40 տոկոսը նախատեսում են ներգրավել փոխադրումների հարցում շահագրգիռ երկներից՝ (Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Թուրքմենստան Ղազախստան, Իրան և այլն):
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և «Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային ընկերության միջև ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի համաձայն՝ ընկերությունն իրականացնելու է Հայաստանի հարավային երկաթուղու նախագծումը, ֆինանսավորումը, կառուցումը և շահագործումը: Պայմանագրի գործունեության ժամկետը 30 տարի է՝ շինարարության ավարտից հետո, որը կարող է երկարաձգվել ևս 20 տարով: Նախագծի ուսումնասիրության տեխնիկական առաջադրանքը ստորագրվել է 2012 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երևանում: Աշխատանքները տևել են շուրջ 1.5 տարի:

Президент инвестиционной компании «Расия ФЗЕ» представил технические подробности строительства южной железной дороги Армении
Южная железная дорога Армении будет способствовать устранению тяжелых последствий экономической блокады страны и станет кратчайшим путем, связывающим Персидский залив с Черным морем. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 21 февраля сказал президент инвестиционной компании «Расия ФЗЕ» Джозеф Борковский.
Он сообщил, что компания уже представила правительству Армении исследование о реализации и размещении программы. Через 2 года после утверждения результатов данных исследований, в 2016-м году, начнется строительство железной дороги, которое продлится 6 лет. Эксплуатация дороги запланировано с 2022 года.
«Мы понимает, что проект имеет значение национального приоритета. Его реализация сможет устранить тяжелые последствия блокады», - сказал Борковский.
Планируется, что ежегодно по железной дороге будет перевезено 18,3 млн тонн груза, однако проект будет рассчитан на перевозку 25 млн тонн груза. Строительство железной дороги оценивается в 3,2 млрд долларов. (стоимость 1 км. – 10,5 млн долларов). Проектная скорость железной дороги – 80 км/ч. Средняя скорость перевозки грузов составит 40 км/ч, а перевозки пассажиров – 70 км/ч.
«Планируется, что объем ежегодных пассажироперевозок составит 1,2 млн человек», - сказал Борковский.
Он сообщил, что протяженность железной дороги составит около 304,7 км, на ее маршруте будут 84 моста и 60 тоннелей, а также 27 станций. «40% железной дороги составят мосты и тоннели», - отметил президент «Расия ФЗЕ»
По его словам, место проведения железной дороги имеет стратегическое значение. «Железная дорога станет отсутствующим звеном международного дорожного коридора север-юг, который, в сущности, является самым важным участком, связывающим Персидский залив с Черным морем», - отметил Борковский.
Инвестиции полностью будут реализованы Международной компанией коммуникаций и строительства Китая (CCCC International) и компанией «Расия ФЗЕ». Необходимости в инвестициях со стороны правительства Армении не будет.
«Проведены предварительные переговоры, и ожидается, что китайские банки будут финансировать 60 процентов программы по ежегодной процентной ставке в 3,5%», - отметил Борковский, добавив, что остальные 40% финансирования планируется получить от заинтересованных в эксплуатации железной дороги стран – России, Индии, Китая, Казахстана, Ирана и др.
Согласно подписанному между министерством транспорта и связи Армении и инвестиционной компанией «Расия ФЗЕ» концессионному договору, компания будет осуществлять проектирование, финансирование, строительство и эксплуатацию южной железной дороги.
Срок действия договора – 30 лет после завершения строительства. Срок может быть продлен еще на 20 лет. Техническое поручение по исследованию проекту было подписано 10 ноября 2012 года в Ереване.