Հայաստանը ՌԴ-ի և Բելառուսի հետ կիրականացնի պաշտպանական համակարգերի զարգաման ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կմիանա 2000 թվականի փետրվարի 11-ի Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի ստեղծման մասին համաձայնագրին: Վերջինիս նախագիծն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության փետրվարի 13-ի նիստի օրակարգում:
«Դրա նպատակն է` միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի զարգացմամբ նպաստել բարձր տեխնոլոգիական և մրցունակ ռազմական, երկակի ու քաղաքացիական նշանակության արտադրանքի ստեղծմանը, ինչպես նաև գոյություն ունեցող նմուշների վերանորոգմանն ու արդիականացմանը:
Նշված ծրագրերի իրականացման համար կօգտագործվի Հայաստանի, Բելառուսի և Ռուսաստանի արդյունաբերական ձեռնարկությունների գիտատեխնիկական, արտադրական, նորոգման և ներդրումային ներուժը, որն էլ իր հերթին կնպաստի Հայաստանի պաշտպանական ներուժի ամրապնդմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ: Համաձայնագրին միանալը պայմաններ կստեղծի նաև նշված երկրների արդյունաբերական համալիրների միջև կոոպերացիոն կապերի ապահովմանը: Հայաստանը, Բելառուսը և ՌԴ-ն ընդգրկված են նաև միևնույն պաշտպանական համակարգում` հանդիսանալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներ:

Armenia will carry out defense system development programs with Russia and Belarus
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS:Armenia will join the agreement on the establishment of “Defense systems” inter-state financial-industrial group between Belarus and Russia of February 11, 2000. The draft of the latter is included in the agenda of the session of the Government of the Republic of Armenia to be held on February 13.
The aim is by the development of inter-state financial-industrial group to promote the establishment of high technological and competitive military production, double and of civil significance production, as well as repair and modernization of existing samples.
For the realization of the mentioned programs scientific-technical, productive, repair and investment potential of industrial enterprises of Armenia, Belarus and Russia, will be used which will in its turn contribute to the strengthening of Armenia’s defense potential,” the program notes. “Armenpress” reports that joining the agreement will create conditions for providing commercial ties among the industrial complexes of the mentioned countries. Armenia, Belarus and Russia are also included in the same defense system being members of the Collective security Treaty Organization.