Հայաստանը ՌԴ-ի և Բելառուսի հետ կիրականացնի պաշտպանական համակարգերի զարգաման ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կմիանա 2000 թվականի փետրվարի 11-ի Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի ստեղծման մասին համաձայնագրին: Վերջինիս նախագիծն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության փետրվարի 13-ի նիստի օրակարգում:
«Դրա նպատակն է` միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի զարգացմամբ նպաստել բարձր տեխնոլոգիական և մրցունակ ռազմական, երկակի ու քաղաքացիական նշանակության արտադրանքի ստեղծմանը, ինչպես նաև գոյություն ունեցող նմուշների վերանորոգմանն ու արդիականացմանը:
Նշված ծրագրերի իրականացման համար կօգտագործվի Հայաստանի, Բելառուսի և Ռուսաստանի արդյունաբերական ձեռնարկությունների գիտատեխնիկական, արտադրական, նորոգման և ներդրումային ներուժը, որն էլ իր հերթին կնպաստի Հայաստանի պաշտպանական ներուժի ամրապնդմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ: Համաձայնագրին միանալը պայմաններ կստեղծի նաև նշված երկրների արդյունաբերական համալիրների միջև կոոպերացիոն կապերի ապահովմանը: Հայաստանը, Բելառուսը և ՌԴ-ն ընդգրկված են նաև միևնույն պաշտպանական համակարգում` հանդիսանալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներ:

Армения реализует программы по развитию оборонительной системы совместно с Россией и Беларусью
Армения присоединиться к соглашению о создании межгосударственной финансово-промышленной группы «Оборонительные системы», подписанному между Россией и Беларусью 11 февраля 2000 года. Как сообщает Арменпресс, проект решение об этом включен в повестку заседания правительства Армении, которое состоится 13 февраля.
«Целью соглашения является содействие созданию высокотехнологичного и конкурентного вооружения, производства двойного и гражданского назначения посредством развития межгосударственной финансово-промышленной группы, а также осуществление ремонта и модернизации уже существующих экземпляров.
Для реализации отмеченных программ будет использован научно-технический, производственный, ремонтный и инвестиционный потенциал промышленных предприятий Армении, Беларуси и России, что, в свою очередь, будет способствовать укреплению оборонного потенциала Армении», - говорится в обосновании проекта.