Լևոն Արոնյանը հաղթեց Հիկարու Նակամուրային
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի Հայաստանի ազգային թիմի առաջատար Լևոն Արոնjանն առավելության հասավ Հիկարու Նակամուրայի նկատմամբ:
Ցյուրիխում ընթացող գերխոշոր մրցաշարի 4-րդ տուրում Արոնյանը մրցում էր ԱՄՆ ուժեղագույն գրոսմայստեր Հիկարու Նակամուրայի հետ: 45 քայլ փոխանակելուց հետո Նակամուրան անձնատուր եղավ: Մրցաշարի վերջին` 5-րդ տուրում, Արոնյանի մրցակիցը Ֆաբիանու Կարուանան է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այժմ Արոնյան ունի 6 միավոր:
Միաժամանակ ընթացող պարտիաներում Մագնուս Կարլսենը հաղթանակ տոնեց Ֆաբիանու Կարուանայի նկատմամբ, իսկ Վիշի Անանդը պարտության մատնեց Բորիս Գելֆանդին:
Ցյուրիխի մրցաշարը մեկնարկել է հունվարի 29-ին և կեզրափակվի փետրվարի 4-ին:
Ի դեպ, այսօր գրոսմայստերներին այցելել է Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրը:«Այսօրվա պարտիան նվիրում եմ լեգենդար Շառլ Ազնավուրին, ով այցելեց ինձ այստեղ` Ցյուրիխում»,- գրել է Արոնյանը իր Twitter-ում:

Левон Аронян одержал победу в поединке с Хикару Накамура
Ведущий шахматист мужской сборной Армении Левон Аронян добился преимущества в партии с Хикару Накамура, встретившись с сильнейшим гроссмейстером США в 4-ом туре проходящего в Цюрихе супертурнира. После обмена 45-тью ходами Накамура сдался.
В последнем пятом туре супертурнира противником Ароняна будет Фабиано Каруана. Как сообщает Арменпресс, пока на счету Ароняна 6 очков.
Что касается других партий, то Магнус Карлсен одержал победу над Фабиано Каруана, а Вишванатан Ананд над Борисом Гельфандом.
Супертурнир в Цюрихе стартовал 29 января и завершится 4 февраля.
2 февраля участников супертурнира посетил посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур. «Сегодняшнюю свою партию я посвящаю легендарному Шарлю Азнавуру, который посетил меня в Цюрихе», - пишет Аронян в своем Twitter-е.