ՀՀ Նախագահը մտահոգություն է հայտնել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակական սադրանքների կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորին, ով Հայաստան է ժամանել հրաժեշտի այցով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է այդ պաշտոնում Հայաստան վերջին այցելությունը կատարած Ֆիլիպ Լեֆորին՝ ընդգծելով, որ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի կարևոր պաշտոնը վկայում է տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության նկատմամբ ԵՄ հետաքրքրվածության մասին: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆիլիպ Լեֆորին՝ Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցության խորացման գործում նրա ներդրման, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանը նպաստելուն ուղղված ջանքերի համար և հաջողություն մաղթել հետագա աշխատանքում:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ հանդիպմանն անդրադառնալով նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Սերժ Սարգսյանը խորը մտահոգություն է հայտնել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում ադրբեջանական կողմից շարունակական սադրանքների ու զինադադարի խախտման դեպքերի կապակցությամբ և ընդգծել, որ դրանք լուրջ խոչընդոտ են հանդիսանում բանակցային գործընթացի հետագա առաջընթացի համար:

Президент Армении выразил озабоченность продолжающимися провокациями на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил
Президент РА Серж Саргсян сегодня принял спецпредставителя Евросоюза по вопросам Южного Кавказа и кризиса Грузии Филиппа Лефора, прибывшего в Армению с прощальным визитом. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, глава армянского государства, приветствовав Филиппа Лефора, подчеркнул, что важный пост спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе свидетельствует о заинтересованности ЕС в безопасности и стабильности этого региона. Серж Саргсян выразил признательность Филиппу Лефору за его вклад в углубление сотрудничества между Арменией и Евросоюзом, а также его усилия по содействию обеспечению безопасности и мира в регионе и пожелал ему успехов в его дальнейшей деятельности.
Коснувшись в ходе встречи со спецпредставителем ЕС мирного переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, Серж Саргсян выразил глубокую озабоченность в связи с продолжающимися в последние дни провокациями азербайджанской стороны на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил и случаями нарушения режима прекращения огня, подчеркнув, что это серьезное препятствие на пути дальнейшего продвижения переговорного процесса.