Հայաստանում հաստատվել է 11 հազար սիրիահայ. օգնության ծրագրերը շարունակվում են մի քանի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ապրող կարիքավոր սիրիահայերի աջակցության համար ավստրիական կառավարության կողմից հովանավորված ծրագերից մեկն արդեն մասամբ մեկնարկել է, մյուսը նախապատարաստական աշխատանքների փուլում է: Ավստրիան նախորդ տարվա երկորդ կեսին հայտնեց, որ 600 հազար եվրո օգնություն կտրամադրի բռնությունների հետեւանքով Սիրիայում իրենց տները լքած եւ Հայաստանում հաստատված փախստականներին: Տրամադրված գումարից 280 հազար եվրոյի աջակցության ծրագիր իրականացնելու է Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը, իսկ մնացյալը փոխանցվել է «Հայկական կարիտաս» ընկերությանը նմանատիպ ծրագրի կյանքի կոչելու համար: Հայկական կարմիր խաչի ընկերությանը ավստրիական կառավարության կողմից փոխանցված գումարը ծառայելու է 300 սիրիահայ ընտանիքների կարիքների լուծմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեց Հայկական կարմիր խաչի ընկերության Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի վարիչ, «Աջակցություն սիրիահայերին» ծրագրի ղեկավար Էդմոն Ազարյանը, ծրագրի շրջանակներում յոթ ամիս շարունակ կարիքավոր սիրիահայ ընտանիքներին կտրամադրվեն հիգիենիկ պարագաներ, խրոնիկ հիվանդություն ունեցողներին` համապատասխան դեղորայք, ձմեռային հագուստի և կոշիկի, կենցաղային պարագաների գնման համար նախատեսված նվեր-քարտեր, որոնք կիրառելի կլինեն մի շարք խանութներում: «Ծրագիրը մեկնարկել է հոկտեմբերին, գործնականորեն` նոյեմբերին, հիգիենիկ պարագաների փաթեթ է տրամադրվել 300 ընտանիքի կամ 1250 սիրիահայի: Ձմեռային հագուստի և կոշիկի գնման համար նվեր-քարտերի պատրաստումը պայմանագրային փուլում է: Խրոնիկ հիվանդություն ունեցողներին կտրամադրվի դեղորայք` ըստ իրենց կարիքների, որը մենք մանրամասն վերլուծության ենք ենթարկել: Նախատեսվում է նաև եկամտաբեր ծրագրերի իրագործման համար անհրաժեշտ գործիքներ կամ սարքավորումներ տրամադրել այն անձանց, ովքեր ունեն նման բիզնես կամ ցանկություն են հայտնել նոր գործ նախաձեռնել»,-ասաց Էդմոն Ազարյանը:
«Հայկական կարիտաս» ընկերությունից, որն ավստրիական կառավարության պատվերով ստանձնել է «Հումանիտար օգնություն սիրիահայ փախստականներին» ծրագրի իրականացումը, հայտնեցին, որ ծրագիրը նախապատրաստական փուլում է, մեկնարկը նախատեսվում է հունվարի երկրորդ կեսին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ծրագրի համակարգող Տաթև Թովմասյանը հայտնեց, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 23-ի ՀՀ կառավարության բարեգործական ծրագրերի համակարգման հանձնաժողովի որոշմամբ ծրագիրն ազատվել է 20 տոկոս ավելացված արժեքի հարկից: «Ծրագրի արդյունքում 100 սիրիահայ ընտանիքի վեց ամիս շարունակ ամեն ամիս կտրամադրվի 100 եվրոյի կտրոն սննդամթերքի համար, 50 եվրոյի` հագուստի, նույնքան հիգիենիկ պարագաների և դեղորայքի համար, 150 եվրոյի քարտ` բնակարանների վարձի և կոմունալ վճարումների համար»,-ասաց զրուցակիցը` նշելով, որ շահառուներին ընտրել են` ըստ ստացված դիմում-հայտերի, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի ներկայացրած ցուցակի, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության տրամադրած ցանկի: «Այն ընտանիքները, որոնք ընդգրկված են Հայկական կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրի մեջ, չեն ներառվել այս ծրագրում»,-հայտնեց Տաթև Թովմասյանը:
«Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Լինա Հալաջյանից փորձեցինք տեղեկանալ «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման ծրագրի ընթացքի մասին: «Ծրագիրն ընթացքի մեջ է, նվիրատվություններն անընդհատ կատարվում են: Այս պահին 50 միլիոն դրամին համարժեք գումար է հավաքվել տարբեր բարերարների նվիրատվությունների հաշվին»,-հարցին ի պատասխան նշեց Լինա Հալաջյանը` հավելելով, որ տարբեր միջոցներով փորձ է արվում մարդկանց տեղեկացնելու ծրագրի մասին: «Ակնկալում ենք առավել ակտիվ մասնակցություն: «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցումը պետք է լինի համահայկական խնդրի առարկա, քանի որ սա այն հարցն է, որի իրագործման համար պետք է մասնակցություն ունենա յուրաքանչյուր հայ: Այն կարող է նպաստել Հայաստանում հայրենադարձության նոր ալիքին, հայրենիքում սիրիահայերի հաստատամանն ու ամրապնդմանը»,-փաստեց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավարը: Հարցին, թե որքան գումար է անհրաժեշտ թաղամասի շինարարության մեկնարկի համար, Լինա Հալաջյանը նշեց, որ նման հաշվարկների չի տիրապետում, բայց տեղեկացրեց, որ քննարկվում է ծրագրի մասնակի իրականացման հարցը: «Քննարկվում է այն հարցը, որ ծրագիրն իրականցվի փուլերով: Սկզբում կառուցվեն 1-2 շենք այն սիրիահայերի համար, ովքեր ունեն անհրաժեշտ գումարը, այնուհետև շարունակաբար կկառուցվեն նաև մնացյալ հատվածները»,-նշեց նա:
ՄԱԿ-ի համաշխարհային պարենի ծրագրի միջոցով Ռուսաստանի կողմից կարիքավոր սիրիահայերին հատկացված օգնությունը, որը ներառում է 16 կիլոգրամ մթերք 5000 անհատի համար, տրամադրվում է նոյեմբերից: «Դեկտեմբերին դադար է տրվել, հունվարի կեսերից նորից կմեկնարկի, ու մինչև հունիս սիրիահայերը կստանան պարենի փաթեթը»,-ասաց Լինա Հալաջյանը: Քուվեյթի Հանրապետության կողմից կրթական ծրագրերին հատկացված 100 hազար դոլարին համարժեք դրամի օգնության մեծ մասն ուղղվել է Կիլիկյան վարժարանին, իսկ մնացած մասը ուսանողների համար կրթաթոշակային ծրագրի իրականացման համար է նախատեսված:
Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի թվի վերաբերյալ վերջին տեղեկատվությունն էլ ճշտեցինք ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանից: Մեզ հետ զրույցում նա տեղեկացրեց, որ վերջին երեք ամիսների ընթացքում նկատվում է Սիրիայում բնակվող հայերի ժամանում Հայաստան Լիբանանի միջոցով: «Ամսական 300-400 սիրիահայ է ժամանում Հայաստան, որին զուգահեռ Հայաստանից են նաև մեկնում Սիրիա: Թվում է, թե փակ են ճանապարհները, բայց ցամաքային ճանապարհով գնում են, ընդ որում, պարբերաբար գնում են իրենց տունը, խանութը և վերադառնում»,-ասաց նա:Ներկայում միջինացված տվյալներով Հայաստանում ապրում է 11 հազար սիրիահայ:

В Армении обосновались на жительство 11 тысяч сирийских армян: программы помощи продолжаются по нескольким направлениям
Одна из программ австрийского правительства по оказанию содействия обосновавшимся в Армении малоимущим армянским семьям из Сирии уже частично стартовала, другая – на стадии подготовки к реализации. Правительство Австрии в конце октября объявило о том, что предоставит помощь сирийским армянам, обосновавшимся в Армении, на сумму 600 тысяч евро. 270 тысяч евро из этой суммы будет направлено через Армянский Комитет Красного Креста (на нужды около 300 армянских семей), оставшиеся средства - компании «Армянский Каритас» для реализации аналогичной программы.
Как сказал в беседе с Арменпресс заведующий отделом управления бедствиями и миграции населения Армянского Комитета Красного Креста, руководитель программы «Содействие сирийским армянам» Эдмон Азарян, в рамках этой программы наши соотечественники из Сирии в течение 7-ми месяцев будут получать гигиенические принадлежности, зимнюю одежду и обувь, карты-подарки на приобретение предметов быта. «Программа стартовала в октябре, а перешла в активную фазу в ноябре. Гигиенические пакеты получили 300 семей или 1250 сирийских армян. Лица, страдающие хроническими заболеваниями, будут получать необходимые им лекарства. Мы окажем необходимое содействие и тем, кто хотел бы создать в Армении свой бизнес», - сказал он.
Как сказала в беседе с «Арменпресс» руководитель аналогичной программы компании «Армянский Каритас» Татев Товмасян, их программа на стадии подготовки, ее старт намечен со второй половины января. По ее словам, решением комиссии правительства РА по координации благотворительных программ, их программа освобождена от 20% НДС. «В результате реализации нашей программы 100 армянских семей из Сирии в течение полугода ежемесячно будут получать талоны в 100 евро на приобретение продуктов, 50 евро – одежды, столько же на гигиенические пакеты и лекарства, карты на 150 евро – для аренды квартир и погашения коммунальных платежей», - сказала она
А у руководителя ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лины Халаджян мы попытались узнать о ходе реализации программы по строительству жилого квартала «Новый Алеппо». Программа уже реализуется, продолжают поступать и пожертвования на эти цели. На данный момент, собрана сумма, эквивалентная 50 млн драмов», - сказала она.
По ее словам, сначала будут построены 1-2 здания для тех сирийских армян, которые располагают необходимыми на это средствами, а затем постепенно будут построены и другие», - добавила Халаджян.
Гуманитарная помощь, направленная Россией в помощь нуждающимся сирийским армянам через Всемирную организацию продовольствия ООН, включающая 16 кг продовольствия для 5000 человек, распределяется уже с ноября. «В декабре эти работы были приостановлены, а с середины января снова продолжатся, продовольственные пакеты будут распределяться до июня», - сказала Лина Халаджян.
Большая часть предоставленных правительством Кувейта 100 тысяч долларов на реализацию образовательных программ направлена в школу «Киликян», а оставшиеся средства предусмотрены на выплату стипендий студентам.
Последние данные о числе сирийских армян, обосновавшихся на постоянное жительство в Армении, мы уточнили у руководителя аппарата министерства диаспоры Армении Фирдуса Закаряна. По его словам, за последние три месяца сирийские армяне приезжают в Армению через Ливан. «Ежемесячно прибывает 300-400 сирийских армян, параллельно, столько же отбывает из Армении в Сирию. Хотя дороги как будто закрыты, но сухопутный путь существует, так что армяне из Сирии периодически совершают «наезды» в свои дома, магазины и возвращаются обратно в Армению.