Արամ Խաչատրյանի հոբելյանը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել նրա տուն-թանգարանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյա հոբելյանի շնորհիվ հայաստանաբնակների և զբոսաշրջիկների շրջանում մեծ հետաքրքրություն է առաջացել արվեստագետի անունը կրող տուն-թանգարանի նկատմամբ: Այս տարի մշակութային օջախ է այցելել 20 հազար մարդ: Նախորդ տարի այցելուների թիվը համեմատաբար ավելի պակաս էր. ընդհանուր թիվը հասնում էր 14 հազարի:
Տուն-թանգարանի տնօրեն, Խաչատրյանի անվան տրիոյի դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը, ամփոփելով տարին, նշեց, որ այն հագեցած էր մշակութային բազմապիսի միջոցառումներով:
«Այս տարի մեր ավանդական միջոցառումներին ավելացան նաև Խաչատրյանի հոբելյանին նվիրված երեկոներ, կազմակերպվեց նաև միջազգային գիտաժողով: Ունեցանք բազմաթիվ հյուրեր արտերկրից: Թանգարան այցելեց նաև Արամ Իլյիչի սաներից մեկը` Գեորգի Պելեցիսը, ով մեզ պատմեց Խաչատրյանի մասին իր հիշողությունները: Բացի դրանից, թանգարանում հանդես եկավ նաև Խաչատրյանի անվան տրիոն. առաջին անգամ կատարվեցին կոմպոզիտորի մի քանի ստեղծագործություններ»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արմինե Գրիգորյանը:
«Ոսկե ծիրան» փառատոնի շրջանակում ևս նշվել է կոմպոզիտորի հոբելյանը: Թանգարանում ներկայացվել են Խաչատրյանի երաժշտությամբ մի քանի հայտնի ֆիլմեր, այդ թվում նաև լեգենդար «Պեպո»-ն: Ստեղծվեց նաև Խաչատրյանի` տարբեր տարիների լուսանկարներն ամփոփող ալբոմ:
«Հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում նախորդ ամիս ստեղծվեց նաև «Երաժշտական հինգշաբթի Խաչատրյանի տուն-թանգարանում» նախագիծը: Գաղափարն առաջացավ ինձ մոտ, իսկ հոբելյանական տարին լավ առիթ էր այն իրականացնելու համար: Ամսվա ամեն առաջին հինգշաբթի օրը նախատեսված է թանգարանում դասական երաժշտության համերգ կազմակերպել: Նոյեմբերի 7-ին անկացվեց առաջին «Երաժշտական հինգշաբթին», որի «Աշնան երգ» համերգային ծրագրի ընթացքում ելույթ ունեցանք ես և Աննա Մայիլյանը: Հնչեցին հայ կոմպոզիտորների վոկալ և դաշնամուրային ստեղծագործությունները: Երկրորդ համերգն անցկացվեց դեկտեմբերի 5-ին, ելույթ ունեցավ «Հովեր» երգչախմբի օկտետը, որը կատարեց հոգևոր և աշխարհիկ երաժշտություն: Հենց այս ծրագրով էլ «Հովեր»-ը կմեկնի Ֆրանսիա` շրջագայությունների: Համերգի ընդմիջման ժամանակ հանդիսատեսը հնարավորություն է ունենում դիտել տուն-թանգարանի մշտական ցուցադրությունը, Խաչատրյանի մասին ֆիլմեր, ծանոթանում է մշակութային օջախի նմուշների հետ: Երաժշտական հինգշաբթիները շարունակական բնույթ կկրեն »,- հավելեց Արմինե Գրիգորյանը:
Տուն-թանգարանի տնօրենը հավաստիացրեց, որ կոմպոզիտորի հոբելյանին նվիրած միջոցառումները շարունակվելու են նաև հաջորդ տարի, իսկ թանգարանը հանդես է գալու նոր և հետաքրքիր ծրագրերով:
ԱնվանիկոմպոզիտորԱրամԽաչատրյանիտուն-թանգարանը հիմնվել է 1978 թ.: 1984 թ. հունվարի 23-ին բացվել է Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի առաջին ցուցադրությունը:

YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. The Armenian citizens and tourists became very interested in the Aram Khachaturian House-Museum due to the celebrations dedicated to the 110th anniversary of the legendary Armenian composer. The cultural centre received 20 thousand visitors this year, while at the course of the previous year the total number of the visitors reached 14 thousand.
Summing up the current year the Director of the Aram Khachaturian House-Museum Armine Grigoryan stated that this year was full of various cultural events.
The house-museum of Aram Khachaturian is located in Yerevan. The composer had only managed to only become acquainted with the drafts of the future museum and express his wishes to a famous architect Edward Altunian, who was asked by the government to start the project order.
The basis for the museum was a large stately house where the elder brother of Aram Khachaturian Vaghinak and his family lived. It was in this house that Aram Khachaturian often stayed whenever he visited Yerevan.
The former residence has remained unchanged. The garden has been converted into a small courtyard, where a spring-monument, a gift to the museum from architects S. Gyurzadian and S.Barseghianhas, has been erected. The facade is framed with five arches reminding tuning forks.
The official opening of the museum took place in 1982, after the death of the composer. The management of the museum was first entrusted to conductor, musical and public figure Goar Agasievna Arutyunian who was succeded by Armine Grigoryan - professor of Yerevan State Conservatory, eminent pianist and winner of International competitions.
Various already traditional events - festivals, commemorative evenings, competitions, meetings with prominent figures of culture, exhibitions take place at the museum each year. Letters, manuscripts of scores, books, records, photos and other materials related to the life and creative work of the genius composer are collected there. The son of A. Khachaturian, Karen, donated to the museum the private things of his father: cabinet, bedroom, dining room, piano, conductor’s tail-coat and baton, letters and many other things from the family archive.
Before and after the opening of the house-museum, valuable materials from all over the world were being sent out there. Gradually, the museum was filled with new remainders. One of those exhibits has a very interesting history. It involves a piano, donated to the house-museum by Tigran Mostijian from San Paolo. Once (by the end of the fifties), when the composer toured in South America, a passionate admirer of his creative work T. Mostijian gave a reception in his home in honor of Aram Khachaturian. He bought a piano just because he wanted the composer to touch the keys of the instrument. After Khachaturian had played fragments of his compositions, suddenly, the master of the house gave a nail to the composer so that the latter would scratch his autograph at the piano’s top cover. It took persuading Khachaturian; nevertheless, the signature was put. Today, this piano occupies its modest place in the museum.
The house-museum of Aram Khachaturian has a light concert hall with excellent acoustics. The walls of the hall have welcomed the leading performers of chamber genre and young musicians for decades now.
There is a rich library of records in the house-museum – about 2,500 CDs with records of classic and contemporary music. A workshop for the restoration of string instruments is functioning right inside. The museum also includes a National collection of unique musical instruments.