Սերժ Սարգսյանը Վիլնյուսում հանդիպել է Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիլնյուսում երկկողմ ձևաչափով մի շարք հանդիպումներ է ունեցել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, քիչ առաջ ավարտվել է Հանրապետության Նախագահի հանդիպումը Արևելյան գործընկերության պետությունների ղեկավարների երրորդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Վիլնյուս այցելած Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են խոսել հայ-ֆրանսիական քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսության մասին, ընդգծելով, որ բարեկամ երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանն զգալիորեն նպաստում են հաճախակի փոխայցելությունները, փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը, ինչպես նաև փոխգործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում և միջազգային հարթակներում:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը կարևորել են նաև ակտիվորեն զարգացող ապակենտրոնացված համագործակցությունը, երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև շփումները: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդ ամենի արդյունքում հաջողությամբ զարգանում են հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ինչի մասին է վկայում այն փաստը, որ Հայաստանում ներդրումների ծավալով Ֆրանսիան ԵՄ երկրների շարքում առաջատար դիրք է զբաղեցնում:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները համակարծիք են եղել, որ այդուհանդերձ, երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման ու ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման զգալի ներուժ գոյություն ունի, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է երկուստեք նպատակաուղղված աշխատանք իրականացնել:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը, մտքեր փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:

Armenia's President meets with François Hollande
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who is in the Republic of Lithuania on a working visit, today in Vilnius held a number of meetings in bilateral format. Minutes ago, President Sargsyan concluded his meeting with the President of France François Hollande who has arrived to Vilnius to participate at the Third Summit of the Heads of State of Eastern Partnership.
The Mass Media and Public Relations Department of the President’s office informed “Armenpress” that the parties noted with satisfaction the high level of the Armenian-French political dialogue and underscored that the development of relations between the two friendly states is substantially promoted by frequent reciprocal visits, efficient cooperation in different areas as well as by the cooperation in the framework of the International Organization of Francophonie and in international settings.
Presidents Serzh Sargsyan and François Hollande stressed also the importance of the dynamically developing decentralized cooperation and contacts between the business communities of the two countries. Serzh Sargsyan underlined that all this promotes also a successful trade and economic cooperation which is testified by the fact that with regard to the investments in Armenia, France among the EU countries holds domineering position.
The Presidents of Armenia and France concurred that there is still great potential for deepening and expanding bilateral trade and economic cooperation and it is necessary to work jointly towards that end.