Թուրքական հեռուստաալիքը Սայաթ- Նովայի մասին վավերագրական ֆիլմ կնկարահանի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական tursu.tv հեռուստաալիքը Սայաթ-Նովայի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված նախագիծ է սկսել: Հեռուստաալիքը ծրագրել ` վավերագրական ֆիլմ նկարահանել տարածաշրջանում հայկական քյամանչա երաժշտական գործիքը տարածած հայ բանաստեղծ, երաժիշտ, բանահավաք, երգահան եւ աշուղ Սայաթ-Նովայի մասին: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական demikrathaber.net լրատվական կայքը:
Ֆիլմի պրոդյուսերը Արիս Նալջըն է, ռեժիսորը` Էրհան Արըքը, օպերատորը` Արամ Դիլդարը: Խորհրդատուներն են նշվում Պողոս Եղիազարը եւ Բագրատ Էսթուքյանը: Նկարահանումները կատարվելու են Վրաստանում, Հայաստանում, Իրանում, Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում: Դրանք նախատեսվում է ավարտել 2014 թ-ի մարտին:
Նախաձեռնող խումբը նախագիծը մտադիր է իրագործել «ժողովրդի աջակցությամբ», tursu.tv-ն ֆիլմի նկարահանման աջակցության հիմնադրամ է բացել:
Էրհան Արըքը եւ Արիս Նալջըն ավելի վաղ նկարահանել են «Ավտոբուս» կոչված 36 ժամանոց վավերագրական ֆիլմը, որը պատմություն է Թուրքիայից Հայաստան ճանապարհորդող ուղեւորների մասին:
Կայքը նշում է, որ Թուրքիայի մշակույթի նախարարությունը 2012 թ-ին հայտարարել էր Սայաթ-Նովայի մասին գիրք հրատարակելու մասին, եւ հավելում, որ չնայած արդեն մեկ տարի է անցել, այդ ուղղությամբ դեռ որեւէ աշխատանք չի արվել:

Турецкий телеканал собирается снять документальный фильм о Саят-Нова
Турецкий телеканал tursu.tv приступил к реализации проекта, приуроченного к 300-летию великого Саят-Нова. Этот телеканал решил снять фильм об армянском поэте, музыканте, композиторе, ашуге Саят-Нова, благодаря которому «кяманча» (армянский музыкальный инструмент), на которой он блестяще играл свои импровизации, получила такое распространение в регионе. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на турецкий сайт demikrathaber.net.
Продюсер фильма Арис Налджын, режиссер Эрхан Арык, оператор Арам Дилдар. Консультанты Погос Егиазар и Баграт Эстукян. Съемки будут проводиться в Грузии, Армении, Иране, Азербайджане и Турции. Предполагается завершить эти съемки в мае 2014 года.
Инициативная группа намерена реализовать этот проект «при содействии народа»: телеканал tursu.tv создал фонд для сбора пожертвований на эти цели.
Ранее Эрхан Арык и Арис Налджын сняли 36-часовой документальный фильм: историю пассажиров, путешествующих из Турции в Армению.
Сайт отмечает, что министерство культуры Турции еще в 2012 году объявило о намерениях издать книгу о Саят-Нова, но до сих пор так не предприняло никаких шагов в этом направлении.