GMP ստանդարտը հայկական դեղամիջոցներն ավելի մրցունակ կդարձնի միջազգային շուկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի դեղագործական ոլորտը քայլ առաջ է անում՝ անցնելով միջազգային GMP (Good Manufacturing Practice-Պատշաճ արտադրական գործունեություն) չափանիշների հավաստագրման գործընթացին։ Նոր չափորոշիչներով արտադրության կազմակերպումը ենթադրում է հավաստագրման ավելի բարձր կարգ և հայկական դեղագործական արտադրանքի մրցունակության բարձրացում։ Հայաստանում GMP չափանիշների ներդրման և դեղագործության ոլորտի այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրեսը» զրուցեց Հայաստանի դեղարտադրողների և ներմուծողների միության գործադիր տնօրեն Սամվել Զաքարյանի հետ։
- Պարոն Զաքարյան, Հայաստանում դեղարտադրությունը մտնում է արտադրական նոր փուլ` GMP չափանիշներին համապատասխան։ Պատրա՞ստ են, արդյոք, տեղական արտադրողները նման քայլի։
- Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շարքում այն եզակի պետություններից է, որ ինքնակամ որոշում կայացրեց անցնել միջազգային ստանդարտներին։ Դեղարտադրողներն իրենք են ցանկություն հայտնել աշխատել նոր չափորոշիչներով։ Մի քանի օր առաջ ավարտվեց տեղական առաջին` «Լիկվոր» ընկերության GMP հավաստագրման պրոցեսը։ Հայաստանի փորձագիտական կենտրոնի հսկիչ-փորձագետներն ավարտեցին ստուգումները և մոտակա ժամանակահատվածում կհայտնեն արդյունքները։ Սա պատմական իրադարձություն է մեզ համար, քանի որ առաջին ընկերությունը կսկսի իր աշխատանքները նոր չափորոշիչներով։ Հաջորդը կլինի «Արփի Մեդ» ընկերությունը, ապա նաև մյուս բոլոր դեղարտադրողները։
- Երբ խոսք եղավ հայկական դեղարտադրությունը GMP ստանդարտներին համապատասխանեցնելու մասին, շատերը մտավախություն հայտնեցին, թե դա կմոնոպոլիզացնի դաշտը։ Ի՞նչ կարող եք արձանագրել այսօր։
-Խոսակցություններն այն մասին, որ Պատշաճ արտադրական գործունեություն չափանիշների կիրառումը կխոչընդոտի փոքր կամ միջին արտադրողներին, արդարացված չեն։ Հայաստանում կան 7 արտադրողներ, նրանք բոլորը ցանկություն են հայտնել անցնել այդ չափանիշներին։ Թե ո՞վ է դրա մասին խոսում, ո՞վ է աղաղակում անհավասարության մասին կամ ի՞նչ է նշանակում փոքր կամ միջին արտադրող դեղագործության մեր ոլորտում, պարզ չէ։
- Հայաստանում շրջանառվող դեղերի 10 տոկոսն է միայն տեղական արտադրության։ Այսինքն` մենք ներմուծող երկիր ենք։ Որքանո՞վ է իրատեսական այս թվերի փոփոխությունը մոտակա ժամանակահատվածում։
- Այո՛, Հայաստանի արտադրողներն ապահովում են տեղական կարիքների միայն 10 տոկոսը, մնացած մասը ներմուծվում է։ Սակայն Հայաստանում արտադրվող դեղերի 50 տոկոսը արտահանվում է։ Օրինակ` աչքի կաթիլներ կամ ներարկման հեղուկներ Հայաստան չեն ներմուծվում, քանի որ դրանք տեղական արտադրության են։ Հայաստանը տարածաշրջանի երկրներից միակն է, որտեղ կառավարությունը մասնավոր հատվածի հետ մշակել է արտահանմանն ուղղված ռազմավարություն, և արդեն 40 տոկոսով ավելացել է դեղորայքի արտահանումը։ Հայկական արտադրության դեղերը դեռ միայն ԱՊՀ երկրներ են արտահանվում, քանի որ այնտեղ չկային որակական մեծ պահանջներ։ Սակայն այժմ պահանջները փոխվել են, և եթե մենք չենք ուզում կորցնել հին շուկաները և ձեռք բերել նորերը, ապա պարտավոր ենք GMP չափանիշներին համապատասխան արտադրություն կազմակերպել։ Հայաստանի դեղարտադրողներն իրենց արտադրական հնարավորությունների միայն 20-25 տոկոսն են օգտագործում՝ ապահովելով տեղական շուկան և արտահանում կազմակերպելով մեր ունեցած արտաքին շուկայում։ Նրանք բոլորն էլ ունեն ավելի մեծ արտադրություն կազմակերպելու ներուժ, բայց ինչո՞ւ արտադրել, երբ չեն կարող արտահանել։ Դրա համար GMP սերտիֆիկատը հնարավորություն կտա դեպի նոր շուկաներ արտահանել։
- Այսինքն` հայկական դեղարտադրողներն այսպիսով կկարողանա՞ն դուրս գալ եվրոպական շուկա։
- Ոչ միայն։ Բոլոր երկրներն էլ աշխարհում պահանջում են սերտիֆիկատը։ Երբ դու ասում ես՝ ես բարձր որակի դեղ եմ արտադրում, քեզ պետք է հավաստագիր, որ կվկայի դրա մասին: Մեր տեղական բոլոր արտադրողները հասկանում են, որ ունեցած շուկաները չկորցնելու համար պետք է արտադրությունը կազմակերպեն այդ շուկաների պահանջներին համապատասխան։ Օրինակ` Ուկրաինան և Բելառուսը արդեն ներկայացրել են իրենց պահանջները, որ իրենց երկրներ մտնող դեղամիջոցները պետք է ունենան GMP սերտիֆիկատ, և եթե մենք չենք ցանկանում կորցնել այդ մեծ երկու շուկաները, պետք է տանք համապատասխան արտադրանք։ Իրաքը ևս ցանկություն է հայտնել մեզնից գնել դեղագործական շատ մեծ քանակի արտադրանք, բայց GMP սերտիֆիկատի պահանջ է դրել։ Համոզված եմ, որ նոր չափանիշներով արտադրության դեպքում արտահանումը կմեծանա 2-3 անգամ։
- Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման համար Հայաստանի կառավարությունը 2014 թ. պետբյուջեի նախագծով նախատեսել է 569 միլիոն դրամ, որը 106 միլիոնով ավելի է ընթացիկ տարվա ցուցանիշից: Որքանո՞վ դա կօգնի տնտեսության գերակա ճյուղ համարվող դեղագործության զարգացմանը։
- Կարծում եմ, պետական աջակցությունը կտա իր արդյունքը, և աճի ցուցանիշները կվկայեն այդ մասին։ Երբ կառավարությունը մասնավոր հատվածի հետ մշակեց արտահանմանն ուղղված ռազմավարություն, մեծ քայլ արվեց մասնավոր հատվածին օգնելու համար։ Այդ ընթացքում 40 տոկոսով ավելացավ արտահանումը։
- Հայկական դեղերի հիմնական մասի արտադրությունը կազմակերպվում է ներկրված հումքով։ Կար դժգոհություն, որ տեղական հումքով արտադրություն չի կազմերպվում։ Իրատեսակա՞ն է, արդյոք, տեղական հումքով արտադրությունը։
- Մտքի, գիտելիքների և փորձի միջոցով, այո՛, հնարավոր է։ Սակայն խոսքը ֆինանսական մեծ միջոցների մասին է, քանի որ անհրաժեշտ է նոր գործարանի կառուցում և կառավարում։ Դեղագործությունը շատ առանձնահատուկ ոլորտ է և պահանջում է յուրօրինակ մոտեցում։ Բացի դրանից, հումք արտադրող ընկերությունները ևս պարտավոր են ունենալ GMP սերտիֆիկատ։ Իսկ Հայաստանում հումքի արտադրության կազմակերպումը մեծ ներդրումներ կպահանջի։
- Ներկա պահին ո՞րն է դեղագործության ոլորտում հիմնական խնդիրը։
- Ամենամեծ խնդիրը կապված է մաքսային ծառայությունների հետ, քանի որ և՛ ներմուծվող հումքերը, և՛ պատրաստի դեղամիջոցները Հայատանում 20 տոկոս մաքսային տուրք են վճարում։ Այդպիսի հարկ չկա մեր հարևան պետություններում. ո՛չ Վրաստանում, ո՛չ Ադրբեջանում։ Արդյունքում այդ երկրներում դեղերը 20 տոկոսով էժան են Հայաստանի դեղերից։ Այդ պատճառով մեծանում են նաև մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան դեղեր անցկացնելու ռիսկերը։ Նման հարկային բեռը խանգարում է Հայաստանի դեղագործության ոլորտը մրցունակ դարձնելուն։

GMP стандарт повысит конкурентоспособность армянских лекарственных препаратов на мировом рынке
Фармацевтическая отрасль Армении переходит на международный стандарт GMP (Good Manufacturing Practice) - организацию производства лекарственных препаратов в соответствии с новыми критериями, что предполагает новый. более высокий порядок лицензирования и последующей сертификации фармацевтической продукции и повышение ее конкурентоспособности.
О внедрении критериев GMP и других проблемах фармацевтической отрасли Арменпресс беседовал с исполнительным директором Союза производителей и импортеров лекарственных препаратов Самвелом Закаряном.
Г-н Закарян, фармацевтическая отрасль Армении вступает в новый производственный этап в соответствии с критериями GMP. Готовы ли отечественные производители к этому шагу?
Армения – единственная из стран СНГ сама приняла подобное решение – перейти на международные стандарты. Несколько дней назад завершился первый местный процесс сертификации GMP компании «Ликвор». Закончились проверки, в ближайшее время эксперты объявят результаты. Это историческое событие для нас. На очереди компания «Арпи Мед», за ней последуют и другие.
Когда речь зашла о приведении армянской фармацевтической продукции в соответствие со стандартами GMP, многие выражали опасения, что это монополизирует поле. Что можно сказать по этому поводу сегодня?
Опасения, что применение этих стандартов может помешать деятельности малых и средних производителей, не оправдываются В Армении 7 производителей, все они выразили готовность перейти к этим критериям. Так что непонятно, кого это беспокоит, кроме них…
Из имеющихся в обращении в Армении лекарственных препаратов только 10 % отечественного производство Т.е, мы страна-импортер этой продукции. Насколько реально ожидать изменения соотношения в этом плане в ближайшее время?
Да, местные производили обеспечивают лишь 10% продукции, остальное импортируется. Вместе с тем, Армения экспортирует 50 % производимых в стране лекарств, так, глазные капли или инъекции не ввозятся.
Армения единственная в регионе страна, правительство которой разработало стратегию стимулирования экспорта и уже на 40 % увеличился экспорт нашей фармацевтической продукции. Правда, пока мы экспортируем лекарства только в страны СНГ, поскольку там нет такого высокого уровня контроля качества продукции. Однако, требования ужесточаются, а мы не только не хотим терять старые рынки, но и намерены завоевать новые.
А сертификат GMP и призван дать нам подобную возможность.
То есть, армянские препараты смогут проникнуть на европейский рынок?
Не только. Во всех странах требуются сертификаты. Если ты говоришь, что твои препараты высокого качества, то следует подтвердить свои слова соответствующим сертификатом. Так, Украина и Беларусь уже требуют сертификаты GMP, готов закупать у нас лекарства и Ирак, но также требует предъявить сертификат. Уверен, что при соответствии производства новым критериям объем экспорта увеличится в 2-3 раза.
Проектом госбюджета РА 2014 года на реализацию мероприятий в рамках стратегии стимулирования экспорта предусмотрено 569 млн драмов, что на 106 млн выше прошлогоднего показателя. Насколько это поможет это развитию отрасли, считающейся приоритетной в экономике страны?
Думаю, что государственные субсидии в эту сферу дадут свои результаты, об этом будут свидетельствовать показатели роста. После разработки правительством совместно с частным сектором этой стратегии экспорт уже увеличился на 40%.
Основная часть армянских препаратов производится на основе импортного сырья, а возможен ли переход на местное сырье, что Вы скажете по этому поводу?
Благодаря знаниям и опыту, да, возможно. Однако, речь идет о крупных финансовых инвестициях, поскольку необходимо строить новый завод и управлять им. Фармацевтика - это специфичная сфера и требует особого подхода. Кроме того, и сырье производящие компании должны иметь сертификат GMP.
В настоящее время что является основной проблемой в фармацевтической отрасли?
Это, прежде всего, таможенные услуги, поскольку импортируемое сырье и готовые лекарственные препараты платят в Армении 10% таможенной пошлины. Подобных пошлин нет ни в одной соседней стране – ни в Грузии, ни в Азербайджане. А тем самым мы увеличиваем риски контрабандного пути лекарственных препаратов. Подобное налоговое бремя мешает фармацевтической отрасли Армении быть конкурентоспособной.