Հայաստանի ոստիկանությունը դարձել է ավելի պրոֆեսիոնալ. Ջոն Հեֆերն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հերֆերը ողջունում է Հայաստանի ոստիկանության պրոֆեսիանալ աճը: 168.am-ի հետ զրույցում դեսպանն անդրադարձել է նոյեմբերի 5-ին Ազատության հրապարակում եւ Մաշտոցի պողոպայում Շանթ Հարությունյանի հրահրած անկարգություններին ու ոստիկանության գործողությունների առնչությամբ ընդգծել, որ իրավիճակը զգալիորեն բարելավվել է: «Հայաստանի ոստիկանությունը դարձել է ավելի պրոֆեսիոնալ»,-հայտարարել է Ջոն Հեֆերնը:
Նոյեմբերի 5-ին` ժամը 17.10-ի սահմաններում, «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանը իր մի խումբ կողմնակիցների հետ, մահակներով ու ձողերով զինված, փորձել են երթ կատարել Ազատության հրապարակից: Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց հորդորել են չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել են ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` սկսել են պայթեցնել, ապա մահակներով հարձակվել են իրենց կարգի հրավիրող ոստիկանների վրա: Ոստիկանական վերակարգերին հաջողվել է կարճ ժամանակում վերականգնել հասարակական կարգը: ՀՀ ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել փաստի առթիվ: Ոստիկանություն բերման է ենթարկվել 38 անձ: Բերման ենթարկվածներից 20-ը ձերբակալվել են:

Полиция Армении стала более профессиональной: Джон Хефферн
Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Хефферн приветствовал профессиональные действия Полиции Армении. В беседе с 168.am посол коснулся имевших место 5 ноября беспорядков на площади Свободы и проспекте Маштоц и предпринятых в связи с этим действий полицейских, подчеркнув, что ситуация значительно улучшилась. «Полиция Армении стала более профессиональной», - заявил Джон Хефферн
5 ноября в 17.10 руководитель партии «Цехакрон» Шант Арутюнян с группой своих сторонников, с дубинками и прутьями попытались организовать шествие с площади Свободы.
Представители Полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца, однако, демонстранты применили самодельные взрывные пакеты, а затем с дубинками набросились на полицейских. Представителям правопорядка удалось за короткое время восстановить общественный порядок.
Приводу в полицию подверглись 38 человек.
По факту беспорядков возбуждено уголовное дело по 2-ой части 316 статьи и 1 пункту 2 части 185 статьи Уголовного кодекса РА. Из подвергнутых приводу 38-ми лиц задержано 20.