Մոտ 4-5 միլիոն իսլամացած հայերի կեսից ավելին խոստովանում է, որ իր նախահայրերը հայ են. Սարգիս Սերոբյան
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսլամացած հայերի խնդիրն առաջին անգամ հանրային անդրադարձ է ստացել Ստամբուլում անցկացվող միջազգային գիտաժողովի շրջանակում: Իր աշխատանքներն է շարունակում Ստամբուլի Բողազիչիհամալսարանում նոյեմբերի 2-ինմեկնարկած «Իսլամացածհայերը»խորագրով գիտաժողովը, որը նախաձեռնել է «ՀրանտԴինք»հիմնադրամը: Գիտաժողովին մասնակցում են ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Հայաստանի և Թուրքիայի գիտական շրջանների ներկայացուցիչներ: Ներկայացնելով գիտաժողովի ընթացքը` «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ակոս» թերթի հայկական բաժնի խմբագիրՍարգիս Սերոբյանը Ստամբուլից հաղորդում է, որ նման թեմատիկա և մասշտաբ ունեցող գիտաժողով առաջին անգամ է անցկացվում Թուրքիայում:«Իսլամացած հայերի խնդրի վերաբերյալ մինչև այսօր ընդարձակ գիտաժողով տեղի չէր ունեցել, որը հնարավորություն տար մասնակցել և' գիտնականների, և' հասարակ մարդկանց` աշխարհի տարբեր կողմերից»,- ասաց Սերոբյանը:
Նրա խոսքով` շուրջ 300 մասնակից ունեցող գիտաժողովն առաջին հերթին քայլ է հասկանալու և ներկայացնելու իսլամացած հայերի առջև ծառացած դժվարությունները, դրանց հետևանքները, ինչպես նաև ուսումնասիրելու և քննարկելու այս խնդրի շուրջ առկա լռության շերտերն ու այդ լռության խախտման գործընթացը: Սերոբյանի գնահատմամբ` գիտաժողովի անցկացումը ցույց է տալիս նաև այն, որ Թուրքիայում նկատելի է թեկուզ դանդաղ, բայց որոշակի ընթացք դեպի ժողովրդավարություն:
«Գիտաժողովն իրականացվել է «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի կողմից: Ոչ մի միություն կամ հիմնարկ մինչև այսօր նման նախաձեռնություն չէր իրականացրել: Դինքի սպանությունից հետո նրա հարազատները, հիմնելով այս հիմնադրամը, գլխավոր նպատակ էին դրել պայքար տանել, խրախուսել և նեցուկ հանդիսանալ խոսքի և մտածելու ազատության գործին»,- շեշտեց «Ակոս» թերթի հայկական բաժնի խմբագիրը:
Նա նշեց, որ գիտաժողովի անցկացման փաստը շատ մեծ աղմուկ չառաջացրեց Թուրքիայում, և թուրքական մամուլն ու հեռուստատեսությունը միջոցառմանը ներկա չէին:
«Նրանք, կարծես, շատ կարևորություն չտվեցին երևույթին: Իսկ որքան կարևորություն կտա աշխարհը, դեռ կտեսնենք»,- նկատեց Սերոբյանը:
Անդրադառնալով իսլամացած հայերին` նա նշեց, որ այսօր իսլամացած շատ հայեր չեն ցանկանում հայ լինել: «Շատերը վարժված չեն այն գաղափարին, որ մարդը կարող է իսլամ ընդունած լինել, նամազ անել, բայց հայ կոչվել: Մեզանից շատերն էլ սրան վարժված չեն»,- պարզաբանեց նա` մատնանշելով, որ, օրինակ, Մուշում ապրում են մոտ 12 հազար հայեր, ովքեր ուրանում են իրենց հայությունը, իսկ 6 հազարը չեն ուրանում` խոստավանելով, որ հայ են: Կան հարցեր, որոնք կարող են ի հայտ գալ գիտաժողովի շնորհիվ և առաջիկայում օրակարգային դառանալ:
«Մյուս կողմից` պետք է կարողանանք իսլամացած հայերին իրենց կրոնով հանդերձ ընդունել: Իրենք իրենց կրոնի նկատմամբ դժգոհություն չունեն, և հարցը մեր գիտակցության մեջ է »,- ավելացրեց նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե իսլամացած հայերից տոկոսային հարաբերությամբ որ մասն է պարտրաստ ընդունել հայի իր ինքնությունը, Սերոբյանը նշեց, որ մոտ 4-5 միլիոն իսլամացած հայերի կեսից ավելին խոստովանում են, որ իրենց նախահայրերը հայ են եղել:
«Իսլամացածհայեր»գիտաժողովի հիմնական նպատակներից մեկն է նաև ներկայացնել անցյալի և ներկայի բռնության, խտրականության և անարդարության փորձառությունը: Նախաձեռնողներն առաջիկայում ցանկություն ունեն նման ձևաչափի միջոցառումների իրականացումը դարձնել շարունակական:

Больше половины из около 4-5 млн. исламизированных армян признаются, что их предками были армяне
Проблема исламизированных армян впервые получила публичную огласку в рамках проходящей в Стамбуле научной конференции. Стартовавший 2 ноября в стамбульском университете Богазича научная конференция «Исламизированные армяне» продолжает свою работу. Инициатором мероприятия является фонд «Грант Динк».
В конференции принимают участие представители научных кругов США, Европы, Армении и Турции. Представив ход конференции, редактор армянского раздела газеты «Агос» Саргис Серобян в беседе с Арменпресс сообщил из Стамбула, что конференция с подобной тематикой и с таким масштабом в Турции проводится впервые.
«До сих пор не было обширной научной конференции по проблеме исламизированных армян, которое позволило бы участие и ученых, и обычных людей с разных концов земли», - сказал Серобян.
По его словам, в мероприятии принимают участие около 300 человек. Конференция является первым шагом к пониманию и представлению трудностей, вставших перед исламизированными армянами, их последствий, а также к исследованию и обсуждению слои молчания вокруг этого вопроса и процесса нарушения данного молчания.
По оценкам Серобяна, проведение конференции показывает также, что в Турции замечается хотя и медленное, но определенное движение к демократии.
«Научную конференцию проводит фонд «Грант Динк». Ни один союз и предприятие до сих пор не проводило подобной инициативы. После гибели Динка его родственники, создав этот фонд, поставили перед собой главной целью бороться за свободу слова и мышления, способствовать этому», - подчеркнул он.
Редактор армянского раздела газеты «Агос» отметил, что факт проведения конференции не поднял большого шума в Турции, и турецкая пресса и телевидение на присутствовали на мероприятии.
«Они, кажется, не придали особого значения явлению. А какое значение даст этому мир, мы еще увидим», - заметил Серобян.
Коснувшись исламизированных армян, он отметил, что многие исламизированные армяне сегодня не желают быть армянами. «Многие не привыкли к этой мысли, что человек может принять ислам, совершать намаз, однако называться армянином. Многие из нас тоже не привыкли к этому», - объяснил он, подчеркнув, что, к примеру, в Муше проживает около 12 тысяч армян, которые не признают свои корни, а 6 тысяч человек признают, отмечая, что являются армянами.
Есть проблемы, которые могут быть выявлены благодаря научной конференции и стать в предстоящем вопросами повестки.
«С другой стороны, мы должны суметь принять исламизированных армян вместе с их религией. Они не жалуются на свою религию, и проблема в нашем сознании», - добавил он.
Отвечая на вопрос о том, какой процент исламизированных армян готов принять тот факт, что является армянином, Серобян отметил, что больше половины из около 4-5 млн. исламизированных армян признаются, что их предками были армяне.
Одной из главных целей научной конференции «Исламизированные армяне» является также представление насилия прошлого и в настоящем, дискриминацию и несправедливость. Инициаторы в предстоящем желают сделать продолжительными проведение мероприятий в подобном формате.