Թուրքիայի օրակարգում Հայոց ցեղասպանության հարցից առաջնահերթ է Սիրիան և Մերձավոր Արևելքի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական դիվանագիտության օրակարգում այժմ առաջնահերթ է Մերձավոր Արևելքի իրադրությունը և Սիրիայի պատերազմը, ինչը երկրորդ պլան է մղում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի նախապատրաստությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`հոկտեմբերի 31-ին հրավիրած ասուլիսում ՀՀԳԱԱարևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն ՌուբենՍաֆրաստյանընաև շեց, որ ներկա ժամանակահատվածում ստեղծվել է մի իրադրություն, երբ հնարավոր չէ հստակ ասել, թե Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Թուրքիան ինչ քայլեր կձեռնարկի:«Թուրքիայում այս բնագավառում դեռ ակտիվություն չի դրսևորվում, իր աշխատանքները շարունակում է ավելի քան տասը տարի առաջ ստեղծված հանձնաժողովը, որը ղեկավարում է փոխվարչապետը»,- ասաց Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով` պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից, արտասահմանից հրավիրված մասնագետներից, իրավագետներից և պատմաբաններից կազմված հանձնաժողովի նպատակն է նախապատրաստել առաջարկներ Հայոց ցեղասպանութան 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ:
Սաֆրաստյանի տեղեկատվության համաձայն` հանձնաժողովն իր գործունեությունն իրականացնում է գաղտնիության պայմաններում, և կան տվյալներ, որ նիստերը տեղի են ունենում Ազգային անվտանգության խորհրդի կառույցում:«Քիչ տեղեկություն է հայտնի այդ հանձնաժողովի գործունեության մասին, և նոր տվյալներ դեռևս չկան, սակայն չի կարելի բացառել, որ գաղտնիության պայմաններում ինչ-որ նոր նախաձեռնություններ են պատրաստվում, որոնք կդառնան կոնկրետ քաղաքական ակցիաներ»,- պարզաբանեց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենը:
Նրա հավաստմամբ` ինստիտուտը հսկայական աշխատանք է տանում թե’ Թուրքիայի կեղծիքների քաղաքականության բացահայտման, թե’ Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ուղղությամբ:
«Վերջերս տեղի ունեցավ Համաշխարհային հայագիտական երկրորդ կոնգրեսը, որի շրջանակում իմ ղեկավարությամբ հատուկ հանձնախումբ աշխատեց: Մենք որոշում ենք կայացրել, որ Հայաստանի և Սփյուռքի մասնագետների ներկայացրած 22 զեկուցումները ընդհանրացվեն, և պետական հանձնաժողովին առաջարկներ նախապատրաստենք ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանին` Սաֆրաստյանը կարծիք հայտնեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում նոր քաղաքական զարգացումներ չեն սպասվում, և կանխատեսելի է, որ Ադրբեջանը կշարունակի կամ կուժեղացնի իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ինչպես նաև ճնշումների ալիքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային գործընթացների վրա:

В повестке Турции вопросы Сирии и Ближнего Востока приоритетнее вопроса Геноцида армян
В повестке турецкой дипломатии сейчас приоритетна ситуация на Ближнем Востоке и война в Сирии, что выводит на второй план подготовки Турции к 100-летию Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, 31 октября на пресс-конференции об этом сказал директор Института востоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян, добавив, что сейчас создана такая ситуация, что не понятно, какие шаги предпримет Турция накануне 100-летней годовщины Геноцида армян.
«В этой сфере в Турции пока нет активности, свои работы продолжает созданная почти 10 лет назад комиссия, которую возглавляет вице-премьер этой страны», - сказал Сафрастян. По его словам, комиссия состоит из представителей государственных ведомств, приглашенных иностранных специалистов, юристов и историков. Цель этой комиссии – представить предложения накануне 100-летней годовщины Геноцида армян.
По данным востоковеда, комиссия проводит свою деятельность в условиях секретности, и есть данные, что заседания проходят в здании Совета национальной безопасности Турции.
«О деятельности этой комиссии известно очень мало, и новых даны пока нет, однако нельзя исключать, что инкогнито готовятся какие-то инициативы, которые превратятся в конкретные политические акции», - отметил директор Института востоковедения НАН Армении.
По его заверениям, институт проводит огромную работу как по раскрытию турецкой политики лжи, так и по исследованию Геноцида армян.
«Недавно состоялся Третий всемирный конгресс арменоведения, в рамках которого под моим руководством работала специальная комиссия. Мы приняли решение о том, чтобы были обобщены 22 доклада специалистов Армении и диаспоры и подготовлены предложения для государственной комиссии», - сказал Сафрастян.
Коснувшись Азербайджана, он отметил, что в вопросе нагорно-карабахского конфликта новых политических развитий не ожидается, и представил прогноз о том, что Азербайджан продолжит свою милитаристскую риторику, а также волну давлений на переговорный процесс Минской группы ОБСЕ.