ՀԱՊԿ-ն տեսնում է Հայաստանի անվտանգության բոլոր խնդիրները. ՀԱՊԿ ԽՎ հանձնաժողովի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ռուսաստանի դիրքորոշումն է` անել հնարավորը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրներին մարտահրավերներից պաշտպանելու համար: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց հանձնաժողովի նախագահ Անատոլի Վիբորնին: «Գոյություն ունեցող սպառնալիքներին ավելանում են նաև նորերը, այդ իսկ պատճառով մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի ՀԱՊԿ անդամ պետությունները հնարավորինս պաշտպանված լինեն մարտահրավերներից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Հարցին, թեԱդրբեջանըվերջին տարիներին հենց ՌԴ-ի ու Բելառուսի կողմից ամենից շատ սպառազինելն արդյոք չի սպառնում Հայաստանի անվտանգությանը, Վիբորնին պատասխանեց, որ Ռուսաստանը՝ որպես սուվերեն պետություն, որպես ՀԱՊԿ անդամ, կատարում է իր բոլոր պարտավորությունները բոլոր պետությունների հանդեպ: «Եթե միջազգային պայմանագրեր ու համաձայնագրեր են կնքվել, ապա դրանք կատարվում են ամբողջությամբ` բոլոր պետությունների պարագայում»,- շեշտեց նա:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ այդ հարցը բարձրացվել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավորների կողմից, այսօր առավոտյան կայացած նիստի ընթացքում՝ համաձայնելով, որ հարցն իսկապես մտահոգիչ է Հայաստանի համար. «Մենք հասկանում ենք այդ անհանգստությունը և հարցը կքննարկենք հետագայում` երկրների միջև պայմանագրային հարաբերությունների ձևավորման կոնտեքստում, այդ թվում և ՀԱՊԿ անդամ երկների: Բայց եթե հարցի լուծումը փնտրենք զուտ օրենքի դաշտում, ապա այն կլուծվի օրենքի տառին համաձայն»:
Ադրբեջանի սպառազինման հետևանքով Հայաստանի անվտանգության նկատմամբ սպառնալիքների հետ կապված մտավախություն արտահայտող հարցին Անատոլի Վիբորնին պատասխանեց. «Այդ հարցը մենք մտադիր ենք դեռ առանձին քննարկել, քանի որ հարցը բարձրացվել է Հայաստանի կողմից: Մենք տեսնում ենք առկա բոլոր խնդիրները, որոնցով ապրում է Հայաստանը: Կշարունակենք քննարկումները և արտակարգ իրավաիճակների, և պաշտպանության նախարարի հետ, կայցելենք համապատասխան ստորաբաժանումներ: Եվ շատ խորքային կուսումնասիրենք այդ հարցը»,- հավաստեց Վիբորնին՝ նկատելով, որ այն, որ հենց Հայաստանում է անցկացնում մշտական հանձնաժողովի նիստը, ինքնին արդեն վառ ապացույցն է այն բանի, որ հանձնաժողովն անհանգստացած է նաև Կովկասի տարածաշրջանում առկաբոլոր խնդիրների առնչությամբ:
Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ ԵԽ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է անվտանգությանը և պաշտպանությանը վերաբերող շուրջ 10 հարց: Նիստին մասնակցած ՀՀ ԱԺ պատգամավորները Հայաստանի անվտանգության սպառնալիքների վերաբերյալ մի շարք հարցեր են բարձրացրել, որոնք հետագայում քննարկման առարկա կդառնան:

ОДКБ видит все проблемы безопасности Армении – руководитель комиссии по вопросам обороны и безопасности ПА ОДКБ
Позиция России – сделать все возможное для защиты стран-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) от вызовов. Как сообщает Арменпресс об этом в Национальном Собрании Армении после заседания Постоянной комиссии повопросам обороны и безопасностиПарламентской ассамблеи ОДКБ сказал журналистам председатель комиссии Анатолий Выборный.
«К существующим угрозам добавляются новые, поэтому мы делаем все возможное, чтобы страны-члены ОДКБ по возможности были защищены от вызовов», - сказал он.
На вопрос о том, не угрожает ли безопасности Армении то, что Азербайджан больше всего вооружения получает именно от России и Беларуси, Выборный ответил, что Россия как суверенное государство и как член ОДКБ выполняет все свои обязательства перед всеми государствами.
«Если подписаны международные соглашения и договора, то они выполняются полностью в отношении всех стран», - подчеркнул он.
Выборный также сообщил, что этот вопрос был поднят также армянскими депутатами на прошедшем утром заседании, согласившись, что вопрос, действительно, тревожный для Армении.
«Мы понимаем это беспокойство, и в дальнейшем обсудим вопрос в контексте формирования договорных отношений между государствами, в том числе и членами ОДКБ. Но если искать решение вопроса только в рамках закона, то он будет решен в согласии с буквой закона», - сказал он.
На вопрос о тревоге в связи с угрозами безопасности Армении в результате вооружения Азербайджана Выборный ответил: «Мы намерены отдельно обсудить этот вопрос, так как он был поднят Арменией. Мы видим все существующие проблемы, которыми живет Армения. продолжим обсуждения и с министрами ЧС и обороны посетим соответствующие подразделения. Очень глубоко изучим этот вопрос», - заверил парламентарий, подчеркнув, что тот факт, что заседание комиссии проходит именно в Армении уже сам по себе является доказательством того, что комиссия обеспокоена всеми проблемами, наличествующими на Кавказе.
30 октября в НС состоялось закрытое заседание Постоянной комиссии повопросам обороны и безопасностиПА ОДКБ, в ходе которого было обсуждено около 10 вопросов безопансоти и обороны.
На заседании депутаты из Армении подняли вопросы об угрозах безопасности страны, которые в дальнейшем будут обсуждены в комиссии.