Թուրքահայ լրագրողը քաղաքական ապաստան է խնդրել Բելգիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքահայ լրագրող Ջեւաթ Սինեթը քաղաքական ապաստան ստանալու դիմում է ներկայացրել Բելգիայի իշխանություններին: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական aykiridogrular.com լրատվական կայքը:
Ջեւաթ Սինեթը Թուրքիայում ենթարկվել է բազմաթիվ ճնշումների եւ սպառնալիքների: Ազգությամբ հայ լրագրողի դեմ ճնշումների պատճառը 2011 թ-ի ապրիլի 24-ին թուրքական բանակում զինծառայության ընթացքում հայազգի զինվոր Սեւակ Բալոքչիի սպանության հետ կապված բացահայտումներն են:
Սպանության անմիջական կատարող Քըվանչ Աղաօղլուն եւ նրա փաստաբաններ Իբրահիմ Գյոքն ու Հուսեին Քարաբողան Ջեւաթ Սինեթի դեմ գանգատներ են ներկայացրել դատախազություն այն բանից հետո, երբ նա իշխանությունների առաջ հարց էր բարձրացրել, թե անժխտելի ապացույցների առկայության պայմաններում ինչու հայ զինծառայողի սպանության պատասխանատուները չեն մեղադրվել եւ չեն կանչվել պատասխանատվության:
Դրանից հետո Ջեւաթ Սինեթի դեմ ճնշումներն ու հալածանքները Թուրքիայում շատացել են: Նրա ընկերները եւ բազմաթիվ իրավապաշտպաններ «Լրագրող Ջեւաթ Սինեթը միայնակ չէ» կարգախոսով ստորագրահավաք են կազմակերպել:

YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS: The Turkish Armenian journalist Cevat Sinet submitted an application for a political shelter from the Belgian authorities. Armenpress reports that the Turkish news website aykiridogrular.com informs about it. Cevat Sinet was subjected to numerous pressures and threats in Turkey. The cause for the pressures upon the Turkish Armenian is the discoveries connected with the death of the Armenian soldier Sevag Balikci on April 24 2011 in the Turkish Army.
The direct performer of the murder Kivanç Agaoglu and his lawyers İbrahim Gök and Hüseyin Karaboğa submitted claims against Cevat Sinet to the Prosecutor’s Office after the journalist raised the issue why the people responsible for the Armenian soldier’s death were not accused and were not brought to account.
After that the pressures and threats against Cevat Sinet in Turkey have become more frequent. His friends and many lawyers are collecting signatures under the slogan “Journalist Cevat Sinet is not alone”.