Հայաստանը «Արձագանք-2013» զորավարժություններով փաստում է, որ պատրաստ է արձագանքել բոլոր մարտահրավերներին
ԱՐՄԱՎԻՐ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արմավիրի «Բաղրամյան» զորավարաժարանում անցկացվող «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումներով Հայաստանը բարձրացնում է պետական եւ ռազմական կառավարման մարմինների աշխատանքի ներդաշնակության մակարդակը` ռազմաքաղաքական իրավիճակի հնարավորսրման պարագայում:
Ինչպեսհաղորդումէ«Արմենպրես»-ը, «Պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ» թեմայովմարզումներին ներկա են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պետական կառավարման համակարգի և զինված ուժերի բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաները: Հայաստանի կառավարության անդամները` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ, անցան «Հոգեբանական հաղթահարման արգելագոտի»կոչվող տարածքով,որտեղ ստեղծված է պատերազմական պայմաններին բնորոշ իրավիճակ: Այնուհետև ՀՀ կառավարության անդամները հետևեցին հետախույզների,հատուկ ջոկատայինների ցուցադրական վարժանքներին, որոնք փաստեցին ՀՀ Զինված ուժերի մարտական պատրաստականության բարձր մակարդակը: Կառավարության բոլոր անդամներըտարբեր զինատեսակներով հնարավորություն ունեցան ստուգել իրենց կրակային պատրաստականության աստիճանը,ծանոթացան վարժանքներիններկայացված զինտեխնիկային և սպառազինությանը:
Զորավարժություններին ներկայացված են ժամանակակից սպառազինության անպիսի տեսակներ՝ ինչպիսիք են SCUD, 8K14-1օպերատիվ-տակտիկական հրթիռները, զենիթահրթիռայինC300,«OCA»համալիրները,«Կռունկ»,«Բազե» և այլ տեսակի անօդաչու սարքեր,ռադիոտեղորոշիչ համակարգեր,հայկական արտադրության հրազեն և բազմաթիվ այլ զինատեսակներ: Կառավարության ներկայացուցիչները դիտակետից հետևում են մասշտաբային զորավարժությունների ընթացքին:
«Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների ընթացքում, մարզումների մտահղացման շրջանակներում խաղարկվեց ռազմաքաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացն իրավիճակի սրման պայմաններում, հակառակորդի ագրեսիայի հետմղման և հակահարձակման գործողությունների սցենարն իրավիճակի սրման սկզբնական շրջանում և դրանց համապատասխան արձագանքելու պետական կառավարման մարմինների քայլերը: Ճշգրտվեցին պետական կառավարման համակարգն ագրեսիայի հետմղման պատրաստականության փոխադրելու ղեկավար նորմատիվ ակտերը:
Հոկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որի ընթացքում «Արձագանք 2013» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակներում ՀՀ կառավարության անդամներն առաջարկություններ են ներկայացրել վարչապետին՝ հնարավոր սպառնալիքների չեզոքացմանն ու հանրապետության պաշտպանության նախապատրաստմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ: Վարչապետը ներկայացրել է կառավարության որոշման նախագծեր, որոնք բխում են ՀՀ նախագահի հրամանագրերից ու կարգադրություններից:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի զարգացման պլանի համաձայն անցկացվող «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 7-ին հրավիրել է ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի շուրջ ստեղծված պայմանական ռազմաքաղաքական իրավիճակը և պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ: ԱԱԽ անդամներն առաջարկություններ են ներկայացրել պետության ղեկավարին՝ սպառնալիքների չեզոքացմանն ու պետության պաշտպանության նախապատրաստմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ:
Հոկտեմբերի 7-9-ն անցկացվող մարզումների նպատակներն են` պետական կառավարման մարմիններին փորձի հաղորդումը ռազմաքաղաքական իրավիճակի գնահատման, իրավիճակի գնահատումից եզրակացությունների մշակման և ՀՀ ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի որոշման ընդունման ներկայացման համար,ռազմաքաղաքական իրավիճակի սրման պայմաններում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների աշխատանքի ներդաշնակվածության մակարդակի բարձրացումը, պետական կառավարման համակարգում նոր արդյունավետ միջոցների ներդնումը:

Командно-штабными учениями «Реагирование-2013» Армения доказывает, что готова реагировать на все вызовы
Стратегическими командно-штабными учениями «Реагирование-2013» («Ардзаганк-2013»), проходящими на полигоне «Баграмян» в Армавире, Армения повышает уровень гармонизации работы государственных и военно-управленческих органов при возможном обострении военно-политической ситуации.
Как сообщает Арменпресс, на учениях на тему «Работа высших должностных лиц государства во время принятия военно-политических решений» присутствовали премьер-министр Армении Тигран Саркисян, министр обороны Сейран Оганян, все высокопоставленные должностные лица системы государственного управления и Вооруженных сил.
Члены правительства Армении под руководством премьер-министра Тиграна Саркисяна прошли по территории «Зона психологического преодоления», где создана ситуация, характерная для войны.
Далее члены правительства следили за показательными учениями разведчиков, членов спецотрядов, которые освидетельствовали высокий уровень военной подготовки ВС Армении.
Тигран Саркисян и все члены правительства получили возможность проверить уровень своей стрелковой подготовки из разных видов оружия, ознакомились с военной техникой и вооружением, представленным на учениях.
На учениях были представлены такие виды современного вооружения, как оперативно-тактические ракеты SCUD, 8K14-1, зенитно-ракетные комплексы C300,«OCA», беспилотные летательные аппараты «Крунк», «Базе» и др., радиолокационные системы, огнестрельные оружия армянского производства и множество других видов вооружения.
Члены правительства следили за ходом масштабных учений с наблюдательного поста.
В ходе стратегических командно-штабных учений «Реагирование-2013» в рамках сценария был разыгран процесс принятия военно-политических решений при условиях обострения ситуации. Был разыгран также сценарий отражения агрессии противника и действий контрнаступления в начальной стадии обострения ситуации. Были уточнены руководствующие нормативные акты для переведения системы государственного управления к готовности отражения агрессии.
8 октября состоялось внеочередное заседание правительства Армении под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.
В рамках проводимых стратегических командно-штабных учений «Реагирование-2013»члены правительства представили премьер-министру предложения относительно шагов, направленных на нейтрализацию угроз и подготовку к защите государства.
Премьер представил проекты решения правительства, которые исходят из указов и поручений президента Армении.
В рамках проводимых согласно плану развития Вооруженных сил Армении стратегических командно-штабных учений «Реагирование-2013» президент Республики Армения, председатель Совета национальной безопасности (СНБ) Серж Саргсян 7 октября созвал заседание СНБ, в ходе которого были обсуждены создавшаяся вокруг Армении условная военно-политическая ситуация и работа высших должностных лиц государства во время принятия военно-политических решений.
Члены Совета национальной безопасности представили президенту Армении предложения относительно шагов, направленных на нейтрализацию угроз и подготовку к защите государства.
Цели проходящих с 7 по 9 октября обучений: передача опыта государственным органам управления для оценки военно-политической ситуации, разработка рекомендаций и представление к принятию решения Верховным главнокомандующим ВС Армении, повышение уровня гармонизации работы государственных и военно-управленческих органов при обострении военно-политической ситуации, внедрение новых эффективных мер в системе государственного управления.