Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներն այլընտրանք չեն տեսնում ԼՂ հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափին
ՓԱՐԻԶ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցինՀՀՆախագահիաշխատակազմիհասարակայնության ևտեղեկատվությանմիջոցներիհետկապերիվարչությունից, հանդիպման սկզբում Սերժ Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Նախագահին ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ իր համար մեծ հաճույք է վերստին այցելել բարեկամ Ֆրանսիա:
Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ երկու ժողովուրդների պատմական սերտ կապերից սնուցվող հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունները վերջին քսան տարիների ընթացքում շարունակական զարգացում են ապրել` հասնելով պատմականորեն ամենաբարձր մակարդակին: Հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը, Նախագահի բնորոշմամբ, այնքան խորը, ընդգրկուն և բազմաշերտ է, որ դժվար է մի քանի նախադասությամբ բնութագրել այն: Սերժ Սարգսյանի խոսքով` հարաբերությունների նման որակի երկու երկրները հասել են բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսության պարբերականության, այդ թվում` Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների փոխայցերի, միջխորհրդարանական սերտ համագործակցության, մշակութային, կրթական, գիտական սերտ կապերի, ինչպես նաև տարբեր ոլորտների պատասխանատուների բնականոն շփումների շնորհիվ: Նախագահը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում վերջին տարիներին բարձր մակարդակի այդ երկխոսությունը պահպանելու հրաշալի ավանդույթ է ձևավորվել՝ տարեկան առնվազն մեկ հանդիպում ունենալ նախագահների մակարդակով, որի ժամանակ քննարկվում են հայ-ֆրանսիական, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հարցերը, տարածաշրջանային և գլոբալ հրատապ խնդիրները:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներն այսօրվա հանդիպմանը ևս հանգամանորեն անդրադարձել են վերոնշյալ թեմաներին: Առևտրատնտեսական հարաբերությունների առումով Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել Հայաստանում ֆրանսիական գործարար ստվար համայնքի առկայությունն այնպիսի առաջատար ընկերություններով, ինչպիսիք են «Կարֆուրը», «Պեռնո Ռիկարը», «Օրանժը», «Կրեդի Ագրիկոլը», «Ալկատելը», «Վեոլիան», որոնց շուտով կավելանան նաև նորերը: Նախագահը կարևորել է ընթացիկ տարվանից մեկնարկած` Զարգացման ֆրանսիական գործակալության աջակցության ծրագրերը:
Նա ընդգծել է, որ հաջողությամբ է զարգանում նաև ապակենտրոնացված համագործակցությունը` գործընկերային սերտ կապեր են հաստատվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի 30-ից ավելի տեղական իշխանությունների միջև: Այդ համատեքստում Ֆրանսիայի Նախագահը հատկապես կարևորել է այս տարվա հոկտեմբերի 15-17-ին Վալանսում կայանալիք ապակենտրոնացված համագործակցության 3-րդ համագումարը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերին` Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ երկու երկրների խորհրդարաններում ակտիվ գործում են բարեկամության պատգամավորական խմբերը:
Արդեն մեկ տարի է, որ Հայաստանը դարձել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության լիիրավ անդամ, և հաջողությամբ են զարգանում նաև հայ-ֆրանսիական մշակութային-կրթական կապերը:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերստին շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսուա Օլանդին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ֆրանսիական կողմի երկարամյա հետևողական ջանքերի համար: Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ այլընտրանք չեն տեսնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում առանձնակի կարևորում են Ֆրանսիայի Նախագահի անձնական ներգրավվածությունն այս հարցում:
Զրուցակիցները մանրամասնորեն քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության հեռանկարները: Նրանք համակարծիք են եղել այն հարցում, որ պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել պահպանելու համագործակցության տեմպը և որակը, շարունակելու Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացը, ինչի վերաբերյալ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը: Նախագահ Օլանդը վստահեցրել է, որ Ֆրանսիան` որպես Հայաստանի բարեկամ և ԵՄ առաջատար պետություններից մեկը, որպես միջազգային խոշոր դերակատար, կշարունակի այսուհետ ևս աջակցել Հայաստանի եվրոպական օրակարգի առաջմղմանը:
Հանդիպման ժամանակ ՀՀ Նախագահը վերստին իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում Ֆրանսիայի նշանակալի ներդրման համար:
Երկու բարեկամ երկրների միջև ձևավորված բարձր մակարդակի երկխոսության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստան պետական այց կատարելու Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին ուղղված հրավերը:

Armenian and French presidents don't see alternatives to OSCE Minsk Group Chairmanship in Nagorno-Karabakh conflict settlement process
PARIS, OCTOBER 1, ARMENPRESS: Armenian President Serzh Sargsyan who is on a working visit in France had a meeting today with the French President Francois Hollande. As Armenpress was informed from the Press office of the Armenian President, Serzh Sargsyan thanked the French president for the warm welcome and noted that it was a pleasure to be in friendly France again.
President noted with satisfaction that bilateral relations are supported by historic Armenian-French ties and in the last 20 years have continually developed getting to its historic pick. President characterized Armenian-French relations as deep, comprehensive, multilayer to the extent that it's difficult to talk about them in a couple of sentences. Serzh Sargsyan said that two countries achieved this level of relations due to the periodical high level dialogue, including resiprocal visits by French and Armenian presidents, strong parliamentary cooperation and steady contacts of the representatives of cultural, educational, scientific and other fields. President said that Armenian-French special relations have obtained a very nice tradition in later years, having at least one meeting a year on the presidential level during which Armenian-French, Armenia-EU, regional and global issues are discussed.
Armenian and French presidents discussed the above-mentioned issues in detail today as well. Concerning trade and economic relations Serzh Sargsyan said with satisfaction that there is a big French economic representation in Armenia with such leading companies as «Carefour», «Pernot Ricard», «Orange», «Credit Agricole», «Alcatel», «Veolia» and hoped that others would join that list. He also emphasized the aid projects by French Agency of Development which will start this year.
He noted that decentralized cooperation advances as well,including 30 local authorities from Armenia and France. In this context French president emphasized the third decentralized forum in Valance October 15-17 this year.
On parliamentary ties both presidents noted with satisfaction friendship groups that actively operate in both parliaments.
It's already a year that Armenia has become a full member of the Francophonie Organization and French-Armenian cultural ties progress as well.
During the meeting Serzh Sargsyan thanked again Francois Hollande for long and steady efforts of France concerning the peaceful settlement of Nagorno-Karabakh issue. Armenian and French presidents reiterated that they don't see alternatives to OSCE Minsk Group Chairmanship in Nagorno-Karabakh settlement process. Serzh Sargsyan said that Armenia particularly emphasizes the personal involvement of the French president in this issue.
The interlocutors have discussed in detail the prospects of Armenia-EU relations. They agreed that maximum efforts are needed to keep the pace and the quality of cooperation, in order to continue the process of reforms in Armenia and in this regard Armenian president reiterated Armenia's commitment. President Hollande reassured that France as a friend of Armenia ,as a leading European state and a world actor will continue to promote Armenia's European agenda.
During the meeting Armenian president expressed his gratitude for the significant French input int the process of international recognition of the Armenian Genocide.
In order to assure the continuation of the high-level dialogue between two friend-states Armenian president noted again his invitation to president Francois Hollande to come to Armenia on a state visit.