Ձեր ողջ կյանքը արժանի և անձնվեր ծառայություն է մշակույթի մեծ գործին. Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Յուրի Բաշմետին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ականավոր ալտահար, դիրիժոր, մանկավարժ և հասարակական գործիչ, «Մոսկվայի մենակատարներ» կամերային նվագախմբի և «Նոր Ռուսաստան» սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Յուրի Բաշմետին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Յուրի Բաշմետը Հայաստան է ժամանել «Երևանյան հեռանկարներ» 14-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում և մասնակցելու է նաև Արամ Խաչատրյան համերգասրահում իր 60-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգին:
Նախագահը բարձր է գնահատել Յուրի Բաշմետի գործունեությունը և հայ-ռուսական մշակութային կապերի ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած ավանդի, համաշխարհային երաժշտարվեստի բնագավառում ունեցած նրա մեծ վաստակի համար Յուրի Բաշմետին պարգևատրել Պատվո շքանշանով: «Ես համարում եմ, որ Ձեր ողջ կյանքը արժանի և անձնվեր ծառայություն է մշակույթի մեծ գործին: Դուք Ձեր արվեստով միավորում եք մարդկանց: Իրականում դա շատ կարևոր է, առավել ևս ժամանակակից աշխարհում, երբ կան բազում խնդիրներ»,-ասել է Նախագահը և շնորհակալություն հայտնել Յուրի Բաշմետին հայ ժողովրդի համար և՛ դժվարին, և՛ ուրախության պահերին մշտապես նրա կողքին լինելու և սատարելու համար:
Անվանի արվեստագետը մեծ պատիվ է համարել Հայաստանի Հանրապետության կողմից նման բարձր պարգևի արժանանալը և շնորհակալություն հայտնել գնահատանքի ու ջերմ խոսքերի համար:

Вся Ваша жизнь достойное и беззаветное служение великому делу - культуре: Серж Саргсян принял Юрия Башмета
Сегодня президент Армении Серж Саргсян принял выдающегося музыканта-альтиста, дирижера, педагога и общественного деятеля, художественного руководителя и дирижера камерного оркестра «Солисты Москвы» и симфонического оркестра «Новая Россия» Юрия Башмета.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Юрий Башмет прибыл в Армению в рамках 14-го международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы». Башмет примет также участие в концерте, посвященном его 60-летию, который состоится в Большом концертном зале имени Арама Хачатуряна.
Серж Саргсян высоко оценил деятельность Юрия Башмета, его вклад в укрепление и развитие армяно-российских связей, выдающиеся заслуги в области мирового музыкального искусства и наградил музыканта «Орденом Почета».
«Я считаю, что вся Ваша жизнь – это достойное и беззаветное служение великому делу культуры. Вы Вашим искусством объединяете людей. На самом деле, это очень важно, тем более в современном мире, в котором есть немало проблем», - сказал президент Армении и выразил признательность выдающемуся музыканту за то, что он был рядом с армянским народом и в горе, и в радости и поддерживал нас.
По словам Юрия Башмета, быть удостоенным такой высокой награды Армении высокая честь для него. Музыкант поблагодарил главу армянского государства за высокую оценку его заслуг и теплые слова в свой адрес.