Հրաչյա Հարությունյանն ընդունել է մեղքը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պոդոլսկում տեղի ունեղած ավտովթարի մեջ մեղադրվող Հայաստանի քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանն ընդունել է իր մեղքը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը։
«Հարությունյանն այսօր ցուցմունք է տվել՝ ընդունելով իր մեղքը։ Խուսափելով իր դիմաց գտնվող ավտոմեքենաներին բախվելուց՝ նա կայացրել այդ պահին դատարկ հակադարձ երթևեկության ուղիով ընթանալու սխալ որոշում։ Հարությունյանը հայտնել է, որ մանրախճով բեռնված «ԿամԱԶ» մակնիշի բեռնատարը չի արգելակվել և ընթացել է մեծ արագությամբ»,- հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը։
««Առանց արգելակների» ընթացող ինքնաշեն մեքենան չի կարողացել կանգնել, ինչի պատճառով էլ վարորդը որոշել է շրջանցել առջևից եկող մեքենան, քանի որ ճանապարհի այդ հատվածը դատարկ է եղել։ Փաստացի, նրան հաջողվել է դա` ղեկը լտրուկ թեքելով ձախ, մեքենան կողաշրջվել է, սակայն նրան չի հաջողվել խուսափել ավտոբուսի հետ վթարից։ Հարությունյանը ավտոբուսը տեսել է վերջին ակնթարթին, երբ «ԿամԱԶ»-ի անվադողն արդեն օդում էր»,- ասել է փաստաբանը։
Մարգարյանի խոսքով՝ իր պաշտպանյալը ցավում է տեղի ունեցածի համար։ «Նա ներողություն է խնդրում զոհերի և վիրավորների հարազատներից, և ընդունում է, որ չի կարող փոխհատուցել իր մեղքը»,- նշել է Մարգարյանը։
Նրա խոսքով` ներկայում Հարությունյանը ցանկանում է հետաքննության մարմնի հետ պարզել ճանապարհատրանսպորտային պատահարի պատճառները, որպեսզի «այլ վարորդներ իմանան այդ մասին եւ նմանատիպ իրավիճակում սխալ որոշումներ չընդունեն»:
Հրաչյա Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրված «Ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ հանգեցրել է երկու եւ ավելի մարդկանց մահի» հոդվածով: Այդ մեղադրանքով առավելագույն մեղադրանքը նախատեսում է մինչեւ 7 տարի բանտարկություն եւ 3 տարով տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից զրկում։
Հուլիսի 13-ին` ժամը 13:00-ին, «Նոր Մոսկվա»-ում` Պոդոլսկ գյուղի մոտակայքում, մանրախճով բեռնված «ԿամԱԶ» մակնիշի բեռնատար մեքնենան դուրս է եկել ճանապարհից և բախվել Պոդոլսկից Կուրիլովո գնացող «ԼիԱԶ» ավտոբուսին` այն բաժանելով երկու մասի: Ավտովթարի արդյունքում զոհվել է 18 մարդ և ավելի քան 30-ը վիրավորվել են: Հրաչյա Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել երթևեկության անվտանգության կամ շահագործման կանոնները խախտելու համար, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ: Նրա նկատմամբ կիրառվել է երկամսյա կալանք: Նրան դատարան էին տարել կանացի խալաթով:
ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը Հրաչյա Հարությունյանի գործով Մոսկվա էր մեկնել հուլիսի 21-ին: Նա գործը քննարկելու էր Հարությունյանի փաստաբանների հետ: Մոսկվայի ոստիկանական բաժանմունքի քննիչը հուլիսի 22-ին սկսել է Հրաչյա Հարությունյանի հարցաքննությունը։

Hrachya Harutyunyan admitted his guilt
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS: Armenian citizen Hrachya Harutyunyan who is blamed in car accident near Podolsk admitted his guilt. “Armenpress” reports that about this informs “ITAR-TASS”.
“Harutyunyan today gave testimony admitting his guilt. Avoiding from crashing the cars in front of him he made a wrong decision. Harutyunyan informed that his carry could not stop and the speed was great,” informed lawyer Ruben Margaryan.
The homemade car could not stop because of which the driver decided to bypass the car in front of him as the corresponding part of the road was empty. In fact he managed to do so but he could not avoid crash with the bus. Harutyunyan saw the bus during the last second when the tire of his carry was already in the air,” said the lawyer.
In Margaryan’s words Harutyunyan is sorry for what happened. “He apologizes from relatives of victims and wounded people and admits that he can not compensate his guilt,” mentioned Margaryan.
In his words Harutyunyan wants to find out the reasons of the accident with investigation body in order “other drivers know about it and not make wrong decisions in such situations.
On July 13 at 13:00 in New Moscow, nearby the Podolsk Village, Kamaz truck came out of the second line and crashed into a bus driving from Podolsk to Kurilovo, sharing it into two parts. In the result of the car accident 18 people died and more than 60 were wounded. The driver of the truck Hrachya Harutyunyan was accused of the violation of the traffic security rules, causing the death of two or more people. Two-month detention was imposed to the Armenian. He was taken to the court in a woman’s bathrobe.
Human Rights Defender of Armenia Karen Andreasyanon this case left for Moscow on July 21. He discussed the case with Harutyunyan’s lawyers.