Զարզանդ Նիկողոսյանը և Տիգրան Խաչատրյանն ազատ կարձակվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի և Զարզանդ Նիկողոսյանի գործողություններն ակնհայտ համապատասխանում են անհրաժեշտ պաշտպանության հատկանիշներին, նրանց արարքներում անհրաժեշտ պաշտպանության իրավաչափության բոլոր պայմաններն առկա են: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունից:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության Հատուկ կարևորության գործերով քննչական բաժնի վարույթում քննվող` 2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով, գործի օրինական, հիմնավորված և արդարացի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները բացահայտելու նպատակով հավաքված ապացույցները բազմակողմանի և օբյեկտիվ ստուգման, ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության, այլ ապացույցների հետ համադրման և ապացույցները դրանց համակցության մեջ գնահատելով, հիմնավորվել է, որ մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի և Զարզանդ Նիկողոսյանի գործողություններն ակնհայտ համապատասխանում են անհրաժեշտ պաշտպանության հատկանիշներին, նրանց արարքներում անհրաժեշտ պաշտպանության իրավաչափության բոլոր պայմաններն առկա են:
Վերոգրյալը հիմք ընդունելով` սեպտեմբերի 7-ին որոշումներ են կայացվել մեղադրյալներ Զարզանդ Նիկողոսյանի և Տիգրան Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնելու, ինչպես նաև քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
Միաժամանակ պարզաբանվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 263 հոդվածի կարգով` քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումները, դրանց պատճենն ստանալուց 7 օրվա ընթացքում կարող են բողոքարկվել վերադաս դատախազինմեղադրյալների, նրանց պաշտպանների, տուժողների, նրանց ներկայացուցիչների կողմից:

Зарзанд Никогосян и Тигран Хачатрян будут освобождены
Действия обвиняемых Зарзанда Никогосяна и Тиграна Хачатряна очевидным образом соответствуют определению «необходимой обороны» и содержат все юридические признаки этого. Об этом сообщили в следственной службе Минобороны Армении.
По факту событий, происшедших 1 июня 2013г. у дома бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна, возбуждено уголовное дело, которое ведет следственный отдел по особо важным делам Следственной службы МО РА. Всесторонне рассмотрев собранные по делу документы, доказательства и объективно оценив их с целью законного, обоснованного и справедливого решения дела, было обосновано, что действия обвиняемых ЗарзандаНикогосяна и Тиграна Хачатряна очевидным образом соответствуют определению «необходимой обороны» и содержат все юридические признаки этого.
Как сообщает Арменпресс,приняв за основу вышесказанное, 9 сентября приняты решения в отношении Зарзанда Никогосяна и Тиграна Хачатряна: отменить избранный мерой пресечения арест, а также прекратить уголовное преследование.
В то же время выяснилось, что согласно ст. 263 Уголовно-процессуального кодекса Армении, в течение 7 дней после получения копии решения о прекращении уголовного преследования оно может быть обжаловано вышестоящему прокурору со стороны обвиняемых, их адвокатов, пострадавших, их представителей.