Վազգեն Սաֆարյանը Հայաստանի արդյունաբերական զարգացումը կապում է Եվրասիական տնտեսական ընկերակցությանն ինտեգրվելու հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է հումքի փոխարեն պատրաստի արտադրանք արտահանի Եվրամիության երկրներ: Օգոստոսի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս կարծիքը հայտնեց Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նրա տվյալներով` 2010թ.-ին Հայաստանը ԵՄ երկրներ արտահանել է 501 միլիոն ԱՄՆ դոլարի, 2011թ.-ին՝ 607 միլիոն, 2012թ.-ին՝ 560 միլիոն դոլարիապրանքներ: Միաժամանակ, Եվրասիական տնտեսական ընկերակցությանՄաքսային միության անդամ երկրներ 2010թ.-ին Հայաստանից արտահանվել է 146 միլիոն դոլարի, 2011թ.-ին՝ 232 միլիոն եւ 2012-ին՝ 290 միլիոն դոլարիապրանքներ: Սաֆարյանը նշեց, որ ՀՀ-ից ԵՄ երկրներ արտահանման ծավալները նվազել են, մինչդեռ Մաքսային միության երկրներ արտահանման ծավալների աճ է արձանագրվել: «Ես այն կարծիքին եմ, որ մենք պիտի Եվրոպային ոչ թե հումք արտահանենք, այլ պատրաստի արտադրանք` կլինի դա ռաֆինացված պղինձ, կլինի դա արդեն 99 տոկոսանոց մաքրության մոլիբդեն կամ 99,9 տոկոսանոց ոսկի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Սաֆարյանը՝ կարեւորելով Հայաստանի արդյունաբերական հեղինակության վերականգնումը:
Անդրադառնալով ԵՄ-ՀՀ Ասոցացման համաձայնագրին՝ Միության նախագահը նշեց, որ ծանոթ չէ դրա բովանդակությանը, սակայն պարզաբանեց, որ ըստ մասնագետների` համաձայնագիրը որոշակի հեռանկարներ է բացում Հայաստանի առջեւ: «Արդյունաբերության բնագավառում մենք կարող ենք ինտեգրվել ռուսաստանյան շուկային եւ, օգտվելով դրանից` արդեն կայուն արդյունաբերություն եւ զբաղվածության բարձ մակարդակ ունենալուց հետո կարող ենք մտնել Եվրոպա»,- ասաց Սաֆարյանը:
Նրա կարծիքով՝ տնտեսության ներկա մակարդակով («հումքային կցորդի») Հայաստանի ինտեգրումը եվրոպական շուկային կխորացնի կախվածությունը Եվրամիությունից:
Հայաստանը քննարկում է ԵՄ-ի Ասոցացված անդամ դառնալու հարցը: Ծրագրվում է մինչեւ 2013թ.-ի նոյեմբերին կայանալիք Վիլնյուսի գագաթնաժողովն ավարտին հասցնել Հայաստան-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի, ներառյալ` Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ ընթացող բանակցությունները: Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են 2010թ.-ից: Հայաստանը քննարկում է նաեւ Մաքսային միությանն անդամակցելու ձեւաչափի հետ կապված հարցեր:
Եվրամիությանն անդամակցում են 28 երկրներ (2012թ.-ի ընդհանուր ՀՆԱ-ն մոտ 16 տրիլիոն դոլար է), իսկ Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության Մաքսային միության անդամներեն Ռուսաստանը, Ղազախստանը եւ Բելառուսը, որոնց ընդհանուր ՀՆԱ-ն 2012թ.-ին կազմել է մոտ3 տրիլիոն դոլար:

Vazgen Safaryan connects industrial development of Armenia with integration in Eurasian economic community
YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS: Armenia should export to European Union countries finished product instead of raw material. Such opinion expressed President of union of domestic manufacturers Vazgen Safaryan during press conference on August 20. According to his information Armenia exported to European Union countries in 2010 goods costing 501 million USD, in 2011 – 607 million USD and in 2012 – 560 million USD. At the same time to countries of Customs Union of Eurasian economic community from Armenia in 2010, 2011, 2012 were exported goods costing correspondingly 146, 232, 290 million USD. Safaryan mentioned that export volumes to European Union decreased while to Customs Union member countries increased. “I have the opinion that should export to Europe finished material and not raw,” said Safaryan stressing the importance of recovery Armenia’s industrial reputation.
Reverberating to EU-Armenia Association agreement he mentioned that he is not aware with its content but clarified that according to specialists the agreement opens some prospects for Armenia. “In industrial sphere we can integrate in Russian market and after having stable industry and high levels of employment we can enter European Union,” said Safaryan.
In his opinion Armenia’s integration in European market with current state of economy ill deepen dependence from European Union.
Armenia discusses the issue of becoming EU Associate member. It is planned to finish negotiations on Armenia-EU Association agreement including negations on creating Deep and Comprehensive Free Trade Area before Vilnius conference which will take place in November of current year. The negotiations on Association agreement are held since 2010.