Մարիո Բրունելլոն «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդես կգա մենահամերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալացի հռչակավոր թավջութակահար Մարիո Բրունելլոն Երևանյան 7-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 4-ին կներկայանա մենահամերգով: Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ Բրունելլոն կկատարի Յոհան Սեբաստիան Բախի թիվ 1 և 3 Սյուիտները, Ջիովաննի Սոլիմայի Lamentatio և Alone ստեղծագործությունները: Բացի մենահամերգից` Բրունելլոն հոկտեմբերի 6-ին ելույթ կունենա ՀՊՖՆ-ի հետ և կկատարի Մյասկովսկու Թավջութակի կոնցերտը: Համերգային երեկոյի ժամանակ ելույթ կունենա նաև դաշնակահար Անահիտ Չաուշյանը, ով կներկայացնի Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը:
Մարիո Բրունելլոն ավարտել է Վենետիկի կոնսերվատորիան: 1986 թվականին ստացել է իր առաջին մրցանակը` Մոսկվայի Չայկովսկու անվան մրցույթում: 1994 թվականին հիմնադրել է Archi Italiana նվագախումբը, որի հետ պարբերաբար ելույթներ է ունենում Իտալիայում և արտասահմանյան բազմաթիվ երկրներում: Ելույթ է ունեցել այնպիսի դիրիժորների հետ, ինչպիսիք են Աբադոն, Մուտին, Բիչկովը, Գերգիևը և այլք: Բրունելլոն նվագում է 17-րդ դարում ստեղծված Մաջինիի ջութակով: Սովորաբար համերգների ժամանակ նա օգտագործում է ինտերակտիվ մեթոդներ, որոնք միավորում են երաժշտությունը, տեքստը և գեղարվեստական կերպարները: Դասավանդում է Սիենայի Կիջի ակադեմիայում: Բացի երաժշտությունից, իտալացի թավջութակահարը հետաքրքրված է գրականությամբ, փիլիսոփայությամբ, գիտությամբ և թատրոնով:

Mario Brunello to give concert in "Aram Khachaturian" concert hall
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. Within the framework of the Yerevan 7th International Music Festival, prominent Italian cellist Mario Brunello will give a solo concert on August 4. The Armenian Philharmonic Orchestra informed "Armenpress" that Mario Brunello will introduce works by Johann Sebastian Bach, Giovanni Sollima's Lamentatio and Alone. Also, Mario Brunello will perform a joint concert with the Armenian Philharmonic Orchestra on August 6.
The Armenian Philharmonic Orchestra presents Yerevan 7th International Music Festival dedicated to the great Armenian composer Aram Khachaturian's 110th anniversary. The Festival is held under the High Patronage of the First Lady of Armenia- Mrs. Rita Sargsyan and is supported by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia.
Mario Brunello, born in Castelfranco Veneto (Treviso - Italy) 1960, is an Italian cellist. He studied under the guide of Adriano Vendramelli (Venice Conservatorio of music) and of Antonio Janigro. In 1986 he was awarded the first prize at the International Tchaikovsky Competition (Moscow) in the cello section. - ex equo with Kirill Rodin (Russia then USSR).
Since then Brunello has played with the most important orchestras in the world: London Philharmonic, Royal Philharmonic, Munich Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Orchestre National de France, NHK Symphony Orchestra (Tokyo), Scala Philharmonic Orchestra, Santa Cecilia, only to name a few, and under conductors such as Valery Gergiev, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Yuri Temirkanov, Riccardo Chailly, Ton Koopman, Seiji Ozawa, Daniele Gatti, Myung-Whun Chung and Claudio Abbado.
As a chamber musician Brunello has performed with artists such as Gidon Kremer, Martha Argerich, Frank Peter Zimmermann, Yuri Bashmet, Maurizio Pollini, Andrea Lucchesini, Valery Afanassiev and the Borodin and Alban Berg Quartets.
He is Artistic Director of the International String Quartet Competition Premio Paolo Borciani and of the Reggio Emilia String Quartet Festival.