Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավարի ԱՄՆ այցի ժամանակ քննարկվել է Նախիջեւանում ՆԱՏՕ-ի ռազմաբազա ստեղծելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւի` ԱՄՆ կատարած յոթնօրյա այցը ռազմական հարցերից բացի պարունակել է նաեւ քաղաքական տարրեր: «Այն, որ նրան Վաշինգտոն են ուղեկցել Ադրբեջանի ռազմական ծովային նավատորմի փոխծովակալ Շահին Սուլթանովը, Միջազգային ռազմական համագործակցության վարչության պետ Ռամիզ Նաջաֆովը, իսկ ԱՄՆ-ի պաշտպանության քարտուղար Չակ Հեյգելի եւ ամերիկացի պաշտոնյաների հետ նախարարի հանդիպումներին մասնակցել է նաեւ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովը, խոսում է այն մասին, որ քննարկվել են երկու երկրների միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության, Կասպից ծովի անվտանգության, ծովային ռազմական մասնագետներ պատրաստելու, ալեհավաքների եւ ռազմական նավերի թիվը ծովում ավելացնելու, պետական սահմանային ծառայությանն ու արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը ամերիկյան օգնության, Աֆղանստանից դուրս բերվող ամերիկյան զորակազմերը Ադրբեջանի վրայով տարանցելու, Իրանի խնդրի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում հոկտեմբերի 9-ին տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների հետ կապված հարցեր», գրում է «Ենի Մուսավաթ» թերթը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թերթը նշում է, որ բացի այցի առնչությամբ կցկտուր հաղորդագրություններից, ոչ Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ոչ էլ արտաքին գործերի նախարարությունն այդ այցի հետ կապված այլ մանրամասներ չեն հայտնել:
Թերթի հետ զրույցում ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը հայտարարել է, որ Սաֆար Աբիեւի ԱՄՆ կատարած այցի ժամանակ ձեռք բերված ամենակարեւոր համաձայնությունը Նախիջեւանում ՆԱՏՕ-ի ռազմական բազայի ստեղծումն է: «Օրակարգում է Նախիջեւանի պաշտպանության նպատակով ինքնավար հանրապետությունը Թուրքիայի խնամակալությանը հանձնելու հարցը: Կասկած չկա, որ դա ԱՄՆ-ի հավանությամբ լինող հարց է: Հնարավոր է` եկող տարի Թուրքիան Նախիջեւանում ռազմական բազա ստեղծի կամ էլ ռազմական ներկայացուցչություն բացի: Նախիջեւան Թուրքիայի մուտքը ապահովում է նաեւ այդ տարածքում ՆԱՏՕ-ի ներկայությունը: Վերջերս` 12 օր շարունակ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի համատեղ անցկացրած զորավարժանքները եւս սովորական հարց չէին»,- նշել է նա:
Ռռազմական փորձագետի խոսքով` Աբիեւը, անկասկած, ԱՄՆ-ում բարձրացրել է նաեւ Ղարաբաղի հարցը, ինչում սակայն, որեւէ նորություն չի ակնկալվում:

In USA Safar Abiyev discussed NATO base establishment in Nakhchivan
YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS: The seven-day visit of the Minister of Defense of Azerbaijan Safar Abiyev to the United States of America except for the military issues included also political elements. As reported by Yeni Musavat Newspaper, “the sides discussed issues related to the military and technical cooperation between the two countries, security in the Caspian Sea, training of marine military officers, increase of antenna and military navy ships in the Sea, US assistance to the State Border Service and the Ministry of Emergency Situations, transport of the American troops, withdrawn from Afghanistan, via Azerbaijan, Iranian issue, as well as the presidential elections to be held on October 9”.
As reported by Armenpress, the Newspaper writes that neither the Press Service of the Ministry of Defense of Azerbaijan nor the Ministry of Foreign Affairs give any other details on the visit.
In the interview given to the Yeni Musavat Newspaper, the Azerbaijani military expert Uzeir Jafarov stated that the most important agreement made during the visit of the Minister of Defense of Azerbaijan Safar Abiyev to the United States of America is the establishment of a NATO military base in Nakhchivan. “The issue of passing the Autonomous Republic of Nakhchivan to the Turkey’s guardianship to protect it is in the agenda. It is possible that during the next year Turkey establishes a military base in Nakhchivan or opens a military representative unit. The entrance of Turkey to Nakhchivan is also provided by the NATO presence in that territory”, - said the Azerbaijani military expert Uzeir Jafarov.
According to the military expert, Safar Abiyev, undoubtedly, raised the issue of the Nagorno Karabakh, in which, unfortunately, no news is expected.