Մուշի հայկական տների ոչնչացումը մասամբ դադարել է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մուշի Քալե թաղամասում գտնվող հայկական շինությունները քանդելու գործընթացը մասամբ կանգ է առել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Radikal պարբերականը, այս մասին տեղեկացնում են Վանի պաշտպանության կոմիտեից:
Անատոլիայում հայկական ժառանգության հետ կապված աշխատանքներ իրականացնող Գարո Պայլանը, խոսելով Քալե թաղամասում հայկական տների քանդման աշխատանքների մասին, նշել է. «Վանի պաշտպանության կոմիտեի անդամները մեկ տուն են գրանցել: Օրիգինալ ճարտարապետության պահպանման համար անհրաժեշտ է կամ շարունակել ամենաքիչը երկու փողոցի վրա գտնվող տների գրանցումը, կամ էլ պաշպանության կոմիտեի կողմից այս տարածքը հատուկ պաշտպանական տարածք հայտարարել»: Պայլանը նշել է, որ Մուշում հայկական հետքերը շարունակվում են պահպանվել, սակայն թաղամասի 80 տոկոսն արդեն քանդվել է:
«Ոչնչացվում է ոչ միայն հայերի, այլ նաև Մուշ քաղաքի պատմությունը: Մուշում մի ժամանակ կար 299 եկեղեցի, 94 վանք, 53 սրբավայր և 135 դպրոց, որտեղ կարող էին սովորել 5 հազար 699 աշակերտ: Սակայն դրանք հատ առ հատ ոչնչացվեցին: Մնացած 3 փողոցների պահպանության համար նախաձեռնություն ենք սկսել: Անատոլիայի հայկական կառույցներն արագորեն ոչնչացվում են»,- նշել է Պայլանը: Նա պատմել է, թե ինչպես են այցելել Մուշի Սուրբ Կարապետ վանք, որը վերածվել էր ախոռի, նաեւ թե ինչպես են գյուղի երեխաները վաճառում հայկական շինություններից հանված խաչի պատկերներով 1500-ամյա քարերը: «Ասես գաղտնի համաձայնություն կա վերացնելու այն ամենը, ինչ պատկանում է հայերին»,- ցավով արձանագրում է Գարո Պայլանը:
Թուրքիայի կառավարության բնակելի շենքերի հարցերով զբաղվող վարչությունը (TOKİ) «քաղաքային վերակառուցում» նախագծի շրջանակում նախատեսում է Մուշի Քալե թաղամասի պատմական հայկական տների փոխարեն կառուցել 864 բնակելի տներ և 107 գրասենյակներ: Շուրջ 60 հազար քառակուսի մետր զբաղեցնող տարածքում վերակառուցումներ իրականացնելու վերաբերյալ վարչությունը համաձայնության է եկել բնակիչների 85 տոկոսի հետ:
Մուշի Քալե թաղամասում գտնվող տների ներկայիս բնակիչներից շատերը հրաժարվում են վարչության տրամադրած փողերի դիմաց թողնել և հեռանալ: Սակայն, ի պատասխան նրանց բողոքների` TOKİ-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ ամեն դեպքում քանդելու են տները, և եթե բնակիչները կամավոր չհեռանան, ապա նրանց իրերն էլ կմնան փլատակների տակ:
Մուշի պատմական հայկական տները քանդելու դեմ Թուրքիայում էլեկտրոնային ստորագրահավաք է սկսվել, որի նախաձեռնողները կոչ են արել միանալ և արգելել հայկական պատմական վերջին հետքերի ոչնչացումը Մուշում: «Հայերը, հույները, ասորիները համակարգված կերպով կոտորածի են ենթարկվում: 1915 թվականի ցեղասպանությամբ սկսված գործընթացն այսօր շարունակվում է որպես մշակութային և տնտեսական ցեղասպանություն: Սրա նպատակն առավելագույն շահույթ ստանալն է, ինչպես նաև հավաքական հիշողությունը ոչնչացնելը: Մշակույթ ոչնչացնելը մարդկություն ոչնչացնել է նշանակում: Սա պատմական կոտորած է: Հանուն ժողովուրդների եղբայրության և հավասարության դու էլ քո ստորագրությամբ կանխիր այս կործանումը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Процесс уничтожения армянских домов в Муше частично приостановлен
Попытки уничтожить оставшиеся в квартале Кале города Муш армянские постройки на время пресечены. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкий Radikal, который, в свою очередь, приводит данные Комитета защиты Вана.
Гаро Палян, занимающийся вопросами сохранения армянского наследия в Анатолии, коснувшись проблем, связанных с разрушением армянской застройки в квартале Кале, сказал: «Члены Комитета зарегистрировали один из этих домов, а чтобы защитить и сохранить оригинальную армянскую архитектуру города, необходимо зарегистрировать дома, как минимум, на двух улицах этого квартала и объявить эту территорию особо охраняемой зоной. Палян также отметил,, что армянские «следы» в Муше еще остаются, однако 80 % этого квартала уже разрушено.
«Уничтожается не просто армянское наследие, но история города Муш. Здесь в свое время было 299 церквей, 94 храма, 53 святых места и 135 школ на 5699 учеников. Однако, один за другим они уничтожаются. Мы выступили с инициативой сохранить хотя бы оставшиеся 3 улицы этого города. Действовать надо активнее, поскольку армянская застройка Анатолии быстро уничтожается», - сказал Палян. Так, по его словам, храм Сурб Карапета в Муше уже прекратился в мусорную свалку, а дети местных жителей растаскивают камни с изображениями крестов из этого 1500-летнего храма и продают их.
«Существует секретное соглашение об уничтожении всего, что как-то связано с армянами», - сказал Палян.
Управление по вопросам жилых зданий (TOKİ) при правительстве Турции в рамках проекта «Городская реконструкция» намерено на месте исторической армянской застройки (это около 60 тысяч кв.м) в квартале Кале Муша построить 864 жилых дома и 107 офисов.
В Турции начался электронный сбор подписей в защиту армянского архитектурного наследия. «Армяне, греки, ассирийцы подвергаются массовым гонениям и притеснениям. Этот процесс, начавшийся геноцидом 1915 года, продолжается как культурный и экономический геноцид. Цель всего этого – получить максимум прибыли и стереть коллективную память. Уничтожение культуры означает уничтожение человечества. Это исторический геноцид. Во имя братства и равенства народов и ты своей подписью положи конец этому уничтожению», - говорится в воззвании.