Թուրք արվեստաբանն ահազանգել է հայկական Սուրբ Թովմաս վանքի փլուզման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանի Գևաշ գավառի Ալթընսաչ (Գանձակ) գյուղում գտնվող հայկական Սուրբ Թովմաս վանքը մատնվել է բախտի քմահաճույքին: Արկածախնդիր գանձ որոնողների կողմից իրականացրած գործողությունների արդյունքում այժմ վանքը գտնվում է փլուզման եզրին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.net-ը, այս մասին ահազանգել է Վանի «Հարյուրերորդ տարի» համալսարանի արվեստաբան Մեսութ Գյուլը:«Տարածաշրջանում իսլամական ճարտարապետությանը տրվող արժեքը պետք է տրվի նաև հայկական վանքերին: Որպեսզի դադարեցվի տեղացի ժողովրդի կողմից հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացումը, անհրաժեշտ է դրանց ծանոթ դարձնել և համեմատել իսլամական ճարտարապետության հետ: Որպեսզի կանխվի կառույցներին տրվող վնասը, հասարակությանը պետք է ավելի գիտակից դարձնել»,-ընդգծել է Գյուլը: Նրա խոսքով` եկեղեցին մինչ օրս չի առնվել Շրջակայքի և զբոսաշրջության վարչության խնամակալության տակ և լքված վիճակում է: Վանքից 100 մետր արևմուտք հայկական գերեզմանատունն է, որտեղ դեռևս պահպանվել են մեծ թվով նախշազարդ տապանաքարեր:
Մեսութ Գյուլն ահազանգել է, որ առանց պահպանման մնացած եկեղեցին բազմիցս ենթարկվում է տարբեր հարձակումների: Մասնավորապես գանձեր որոնողներն ապօրինաբար փոսեր են փորում եկեղեցու ներսում և պատերի վրա, ինչի արդյունքում այն կանգնել է փլուզման եզրին:
Պատմիչ Թովմա Արծրունու վկայությամբ` վանքը կառուցվել է 10-11-րդ դարերում Մանուել ճարտարապետի կողմից: Եկեղեցու վրա առկա հայատառ գրության համաձայն` այն վերանորոգվել է 1581 թվականին, իսկ 1671-ին կառուցվել են վանքի շուրջ կանգնած պարիսպները: 1801 թվականին այն կրկին վերանորոգվում է, իսկ արդեն 1895 թվականից մինչ օրս լքյալ վիճակում է:

Турецкий искусствовед сообщает о разрушении армянского храма Св.Товмаса
Армянский храм Св.Товмаса, находящийся в селе Алтынсач (Гандзак) в Ванской провинции Геваш, предоставлен воле судьбы. В результате поисков кладов со стороны авантюристов храм ныне находится под угрозой обрушения.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на турецкий сайт Demokrathaber.net, об этом сообщил искусствовед из Ванского университета «Сотый год» МесудГюль. «Армянские храмы должны иметь то же архитектурное значение, что и мусульманские. Дабы пресечь разрушение армянских памятников со стороны местного населения, надо популяризировать знания о них и уравнять их в значении с мусульманскими. Чтобы предотвратить уничтожение исторических памятников, надо повысить сознание людей», - подчеркнул Гюль. Он сказал, что храм до сих пор не взят по опеку Управления туризма и окружающей среды. Через 100 метров от храма находится армянское кладбище, где еще сохранились в достаточном количестве орнаментированные надгробные плиты.
Гюль сказал, что заброшенный храм часто подвергается набегам авантюристов – искателей кладов, «поиски» которых приводят к разрушению его стен и фундамента.
По свидетельству ТовмаАрцруни, храм построен в Х-ХI вв. архитектором Мануэлом. Согласно армянской надписи на стене, он реконструирован в 1581г., а в 1671г. обнесен оградой. Вторично был реконструирован в 1801г., а с 1895г. оставлен на волю судьбы.