Փելեշյանի գաղտնքիը նրա հանճար լինելու մեջ է. խոստովանում է նրա լռությունը բացահայտած ռեժիսոր Պիետրո Մարչելլոն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ անվանի կինոռեժիսոր-վավերագիր Արտավազդ Փելեշյանի կյանքի եւ գործունեության մասին պատմող «Փելեշյանի լռությունը» ֆիլմն այս տարի «Ոսկե ծիրան» երեւանյան 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում ցուցադրվող ֆիլմերի շարքում է: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի ռեժիսոր Պիետրո Մարչելլոն նշեց, որ ֆիլմում պատմելով Փելեշյանի աշխատանքների, կյանքի, ծրագրերի եւ ստեղծագործական փնտրտուքների մասին` այս վավերագրական ժապավենի ստեղծողները չէին հավակնում, որ ֆիլմը կստանար ինքնակենսագրական ֆիլմի կարգավիճակ:«Սա պարզապես ֆիլմ է համաշխարհային կինոյի դասականի, մեծ վարպետի մասին»,- ասաց ռեժիսորը: Նրա խոսքով` ինքն առաջին անգամ տարիներ առաջ տեսնելով Փելեշյանի ֆիլմերը հասկացել է, որ նա իր գործի վարպետն է տարբեր սերունդններ ներկայացնող ֆիլմարտադրողների համար:«Ես Փեշելյանին համարում եմ իմ ուսուցիչներից մեկը, հանդիպել եմ նրան Մոսկվայում: Կարծում եմ` արել եմ առավելագույնը ֆիլմում, այն ոչ այնքան իմ ֆիլմն է, որքան Փելեշյանի դիմանկարը»,- նշեց Մարչելլոն, ով Փելեշյանին բնորոշում է որպես հանճարեղ ռեժիսոր:
«Իրականում նրա լռության մեջ գաղտնիքներ չկան, Փելեշյանը մեծանուն կինոռեժիսոր է, մեծ հանճար: Նրա գաղտնիքը հենց հանճար լինելու մեջ է», - կարծիք հայտնեց ռեժիսորը:Նա պատմեց, որ Փեշելյանին ճանաչելուց հետո մեծ ցանկություն է ունեցել գալ Հայաստան, ինչը իրականացել է 10-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում:«Իմ մեծ ցանկությունն էր գալ Հայաստան, որովհետեւ ես բացահայտեցի ինձ համար այս երկիրն Արտավազդ Փելեշյանի մասին ֆիլմը նկարահանելու ընթացքում: Եվ ինձ համար այն ամենակարեւոր ֆիլմերից մեկն է»,- հավելեց փառատոնի հյուրը:
Նա նաեւ տպավորված է հոբելյանական «Ոսկե ծիրան»-ից եւ համարում է այն հրաշալի փառատոն:«Փելեշյանի լռությունը» վավերագրական ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան եղել է 2011 թվականի սեպտեմբերին: Ֆիլմը հայ անվանի կինոռեժիսոր-վավերագիր Արտավազդ Փելեշյանի դիմանկարն է, ով արեւմուտքին անհայտ էր մինչ 1983 թվականը, երբ Եվրոպայում նրան բացահայտեցին ֆրանսիացի ռեժիսոր Սերժ Դանեյը եւ այլ հանրահայտ կինոգիտակներ:
Ֆիլմը 2013 թվականին ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակաբաշխությանն արժանացել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հատուկ մրցանակին, ներկայացվել է այլ փառատոներում:Հուլիսի 10-ին «Փելեշյանի լռությունը»-ըցուցադրվել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգաների կենտրոնում: Հուլիսի 12-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի կունենա Պիետրո Մարչելլոյի հետահայաց ցուցադրությունների ծրագրի բացումը «Գայլի երախ» ֆիլմի ցուցադրությամբ:
Արտավազդ Փելեշյանի խնդրանքով «Ոսկե ծիրան»-ի օրակարգից հանվել է հուլիսի 12-ի նախանշված նրա մամլո ասուլիսը: Հուլիսի 11-ի ժամը 19:30-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնի կարմիր դահլիճում տեղի կունենա նրա ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը:

Секрет Пелешяна в его гениальности - признается режиссер Пиетро Марчелло, раскрывший его молчание
Фильм «Молчание Пелешяна», рассказывающий о жизни и деятельности известного армянского кинорежиссера Артавазда Пелешяна в этом году вошел в список фильмов, которые будут показаны в рамках 10-ого международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
В беседе с корр. Арменпресс режиссер фильма Пиетро Марчелло отметил, что создатели этого документального фильма, рассказывая о работах, жизни, планах и творчестве Пелешяна, вовсе не претендовали на то, что он получит статус фильма-автобиографии.
«Это просто фильм о классике мирового кино, большом мастере», - сказал режиссер.
По его словам, он впервые увидев фильмы Пелешяна несколько лет назад, понял, что армянский режиссер является мастером своего дела для разных поколений.
«Я считаю Пелешяна одним из своих учителей, встречался с ним в Москве. Думаю, что сделал максимум в фильме, это не столько мой фильм, сколько портрет Пелешяна», - отметил Марчелло, который считает Пелешяна гениальным режиссером.
«На самом деле в его молчании нет секретов, Пелешян – великий кинорежиссер, большой талант. Его секрет именно в его гениальности», - считает Марчелло.
Он рассказал, что после знакомства с Пелешяном очень хотел приехать в Армению, что и совершилось в рамках 10-ого международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
«Я очень хотел приехать в Армению, так как я открыл для себя эту страну, когда создавал фильм об Артавазде Пелешяне. Я считаю этот фильм одним из самых важных для себя», - отметил режиссер. Он также впечатлен юбилейным «Золотым абрикосом» и считает его замечательным фестивалем.
Всемирная премьера фильма «Молчание Пелешяна» состоялось в сентябре 2011 года. Это портрет великого армянского режиссера, который был незнаком Западу до 1983 года, когда в Европе его открыл французский режиссер Серж Даней и другие деятели кино.
12 июля в кинотеатре «Москва» состоится открытие ретроспективных показов фильмов Пиетро Марчелло показом фильма «Пасть волка».
По просьбе Пелешяна из программы «Золотого абрикоса» снята намеченная на 12 июля пресс-конференция.
11 июля в 19:30 в «Красном зале» кинотеатра «Москва состоится ретроспективный показ фильмов Пелешяна.