Մուշի պատմական հայկական տները քանդվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կառավարության բնակելի շենքերի հարցերով զբաղվող վարչությունը (TOKİ) սկսել է քանդել Մուշ քաղաքի Քալե թաղամասի պատմական հայկական տները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Թուրքական նոր նախագծի համաձայն` նախատեսվում է քանդել մոտ 500 տուն, և փոխարենը կառուցել 770-ը: Նշվում է, որ բնակարանների ներկայի բնակիչները հրաժարվում են վարչության տրամադրած փողերի դիմաց թողնել և հեռանալ տներից: Սակայն ի պատասխան նրանց բողոքների` TOKİ-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ ամեն դեպքում քանդելու են տները, և եթե բնակիչները կամավոր չհեռանան, ապա նրանց իրերն էլ կմնան փլատակների տակ:
Քալե թաղամասի բնակիչ Էրջան Չեթեն հայտնել է, որ իրենք չեն ցանկանում լքել տները, որոնք ունեն 148 տարվա պատմություն: Խոսելով այն մասին, որ բազմիցս դիմել է համապատասխան մարմիններին տունը չքանդելու համար` Չեթեն ասել է. «Նրանց պատմեցի, որ տունս պատմական արժեք է և չեմ ցանկանում, որ այն քանդվի: TOKİ-ն և քաղաքապետարանը մեղքը մեկը մյուսի վրա են գցում: Նահանգապետարան էլ դիմեցի, սակայն ասացին, որ չեն հրաժարվի իրենց որոշումից: Տունս միլիոններ արժե, սակայն դրա քանդվելու դիմաց TOKİ-ն ընդամենը մի քանի սենյականոց բնակարան է տալու»: Բնակիչը պատմել է, որ քաղաքապետարանի աշխատակիցները սպառնալիքներ են հնչեցրել նրա նկատմամբ տունն ազատելու համար: Նա մտավախություն է հայտնել, որ ամեն րոպե կարող են բռնությամբ քանդել հարյուրամյա պատմություն ունեցող տունը:
Մուշի պատմական հայկական տները քանդելու դեմ Թուրքիայում էլեկտրոնային ստորագրահավաք է սկսվել, որի նախաձեռնողները կոչ են արել միանալ և արգելել հայկական պատմական վերջին հետքերի ոչնչացումը Մուշում:
«Հայերը, հույները, ասորիները համակարգված կերպով կոտորածի են ենթարկվում: 1915 թվականի ցեղասպանությամբ սկսված գործընթացն այսօր շարունակվում է որպես մշակութային և տնտեսական ցեղասպանություն: Սրա նպատակն առավելագույն շահույթ ստանալն է, ինչպես նաև հավաքական հիշողությունը ոչնչացնելը: Մշակույթ ոչնչացնելը մարդկություն ոչնչացնել է նշանակում: Սա պատմական կոտորած է: Հանուն ժողովուրդների եղբայրության և հավասարության դու էլ քո ստորագրությամբ կանխիր այս կործանումը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Historical Armenian houses of Mush are being destroyed
YEREVAN, JULY 3, ARMENRPESS. The Housing Development Administration of Turkey (TOKİ) has begun the destruction of the historical Armenian houses in Kale district of the city of Mush. As reports "Armenpress", Armenian periodical "Agos" stated this.
In accordance with the new Turkish project it is considered to destroy about 500 houses and build 770 new houses instead of them. It is also stated that the current dwellers refuse to take the money provided by the Housing Development Administration of Turkey and leave the houses. Notwithstanding, responding their complaints the representatives of the Housing Development Administration of Turkey announced that they will destroy the houses either way and if the residents do not leave the houses on their own accord, then all their things will appear under the ruins.
One of the residents of Kale district Erjan Chetin stated that they do not want to leave the houses, which was built 148 years ago. "My house costs millions, but instead TOKI will give only a one-roomed or two-roomed flat," the Kale resident noted. Also he underscored that the municipality representatives threatened him to leave the house.
Previously, an electronic petition has been launched in Turkey to prevent the destruction of the historical Armenian houses in Mush. "The Armenians, Greeks and Assyrians are subjected to systematic massacre. The process, launched by the Armenian Genocide of 1915, is now continued as a cultural and economic genocide. They aim at getting maximum profit and destroying the collective memory," the organizersstated.