BBC-ն անդրադարձել է Թուրքիայի փոխվարչապետի` Թաքսիմի խաղաղ ցուցարարների դեմ զորք հանելու հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ կարող է օգտագործել Զինված ուժերի միջամտությունը` վերջ տալու գրեթե երեք շաբաթ տևող անկարգություններին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով BBC-ին, Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առինչը Haber հեռուստաընկերությանը հայտնել է, որ պետությունը կօգտագործի «իր բոլոր լիազորությունները» և անհրաժեշտության դեպքումբանակը` «խաղաղություն» հաստատելու համար:
Ինչպես նկատում է BBC-ին`սա առաջին անգամն է, որ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը բարձրաձայնել է ԶՈՒ միջամտության հեռանկարի մասին:Հետագայում Թուրքիայի փոխվարչապետը բողոքել է, թե իր ասածներին համատեքստից կտրվածմեկնաբանություններ են տրվել:
Կիրակի օրը վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում իրհանրահավաքի ժամանակ հյատարարել է, որ ցուցարարները մանիպուլացիայի են ենթարկվել «ահաբեկիչների» կողմից:
Բողոքի ցույցերը սկսվել են մայիսի28-ինշինարարական նպատակով Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակին կից պատմական Գեզի զբոսայգու ծառերը հատելու մասինկառավարության որոշման դեմ:Բնապահպանական բողոքի ալիքը վերաճեց հակակառավարական զանգվածային ցույցերի:Ցուցարարները դժգոհում են թուրքական կառավարության վարած ներքին և արտաքին քաղաքականությունից:Մինչ այժմ բախումներում 5 մարդ զոհվել է, 5000-ից ավելի մարդ վիրավորվել, իսկ առնվազն500-ը` ձերբակալվել:

Turkish government says it may use army to end protests
YEREVAN, 18 JUNE, ARMENPRESS: Turkey's government has said it could use the military to end nearly three weeks of unrest by protesters in Istanbul and other cities, reports Armenpress referring to BBC.
Deputy Prime Minister Bulent Arinc told A Haber TV that the state would use "all its powers" and the armed forces if necessary to "establish peace".
It is the first time the ruling Justice and Development (AK) Party has raised the prospect of deploying troops.
Later, Mr Arinc complained that his comments had been taken out of context.
On Sunday, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan told hundreds of thousands of supporters at a rally in Istanbul that the protesters had been manipulated by "terrorists".
Trade unions have called a strike to protest against the police crackdown on demonstrators which has seen some 500 people arrested.
Medical officials estimate that 5,000 people have been injured and at least four killed in the unrest.
The protests began on 28 May against a plan to redevelop Istanbul's Gezi Park, on the city's central Taksim Square, but it snowballed into nationwide anti-government protests after the perceived high-handed response of the authorities under their three-term prime minister.