«Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013» մրցույթում հաղթեց Նիդեռլանդների ներկայացուցիչը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքում հունիսի 14-ին անցկացված «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013» մրցույթի հաղթող դարձավ Նիդեռլանդները ներկայացնող Սեդրիկ Վերվեուրտը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մրցույթին մասնակցող 10 մասնակիցներից մրցույթի եզրափակիչ «Մենամարտ» փուլ անցան Նիդեռլանդները ներկայացնող Սեդրիկ Վերվեուրտը եւ Գերմանիայից Ֆելիքս Բերնինգը: Իմպրովիզ պարի ցուցադրման արդյունքում հաղթող ճանաչվեց Նիդեռլանդների պատվիրակը:
Հայաստանը ներկայացնող 17-ամյա Վահագն Մարգարյանը, ում ելույթով մեկնարկեց մրցութային ծրագիրը, հիանալի ներկայացավ մրցույթում, սակայն չանցավ եզրափակիչ փուլ: Հայաստանյան պատվիրակի «Փակուղի» անվաումով մենապարի բեմականացման մեջ ներկայացված էր անելանելի իրավիճակ, որից պարողը չի կարողանում դուրս գալ փակուղու պատճառով: «Փակուղին» բեմադրել էր Շվեդիայի թագավորական թատրոնի մենապարող Արսեն Մեհրաբյանը, իսկ բեմադրության երաժշտությունը հեղինակել էր Օտտո Բուբենչիկը: Պարեղանակի մեջ հնչեց դուդուկ եւ ջութակ:
Մրցույթին մասնակցեց 10 երկիր` Հայաստանը, Բելառուսը, Նիդեռլանդները, Շվեդիան, Ուկրաինան, Չեխիան, Լեհաստանը, Նորվեգիան, Սլովենիան եւ Գերմանիան: Համաձայն մրցույթի կանոնադրության` մասնակիցների անհատական բեմադրությունը պետք է ունենար մեկ ու կես րոպե տեւողություն: Բացի այդ, մասնակիցները հանդես եկան նաեւ խմբային պարով:
«Պատանի պարողների Եվրատեսիլ» մրցույթն առաջին անգամ անկցացվել է 1985 թվականին Իտալիայի Ռեջիո Էմիլիա քաղաքում: Այն տեղի է ունենում երկու տարին մեկ անգամ:
Հայաստանը իր եվրատեսիլյան կենսագրության մեջ այս մրցույթին մասնակցում էր առաջին անգամ: Հայաստանում հեռուստադիտողները հնարավորություն ունեցեան հետեւել մրցույթի ընթացքին ուղղիղ հեռարձակմամբ` Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում, ինչպես նաեւ մրցույթի պաշտոնական youngdancers.tv կայքում: Մրցույթի հաղթողն արժանացավ դրամական պարգեւի 7 հազար եվրոյի չափով:

Netherlands won Eurovision young dancers 2013
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS: Sedrig Verwoert representing Netherlands became the winner of Eurovision young dancers 2013 contest which was held on June 14 in Gdansk, Poland.
“Armenpress” reports that from 10 participants of the contest to the final stage reached representative of Netherlands Sedrig Verwoert and Felix Berning from Germany. In the final duel Sedrig Verwoert became the winner.
17 years old Vahagn Margaryan representing Armenia who opened the contest had a wonderful performance but could not reach the final stage. His dance was called blind alley in which was pictured a situation with no way out. The choreographer was Arsen Mehrabyan from Royal theatre of Sweden and the composer was Otto Bubenicek.
In the contest took part 10 countries, Armenia, Belarus, Netherlands, Sweden, Ukraine, Czech Republic, Poland, Norway, Slovenia and Germany. According to the rules of the contest the performance had to last a minute and a half. Besides that the participants performed with group dance.
TheEurovision Young Dancersis a biennial dance showcase broadcast on television throughout Europe. Since 1985, using a format similar to the Eurovision song contest every country that is a member of the European Broadcasting Union, has had the opportunity to send a dance act to compete for the title of "Eurovision Young Dancer". The act can be either a solo act or a dance couple, and all contestants must be between the ages of 16 and 21 years during the year of the contest and not professionally engaged. The winner is chosen by television viewers across the EBU through a real-time, electronic and onscreen voting mechanism.