«Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013»-ին մնացել են հաշված ժամեր. Վահագն Մարգարյանը ջանք չի խնայում Հայաստանը լավ ներկայացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013» միջազգային մրցույթում Հայաստանի պատվիրակ 17-ամյա Վահագն Մարգարյանը նախապատրաստական բուռնգործընթացում է: Այս տարի մրցույթը հյուրընկալող Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մարգարյանը պատմեց, որ ունի բարձր տրամադրություն եւ ջանք չի խնայում ամենօրյա պարապունքների ընթացքում իրեն հնարավորինս լավ դրսեւորելու համար:
«Բավական բարդ է, քանի որ շատ կարճ ժամանակահատվածում պետք է ըմբռնենք բոլոր նոր շարժումները, սակայն այդ ամենը նաեւ շատ ոգեւորիչ է ինձ համար»,- տպավորություններով կիսվեց Մարգարյանը: Հայաստանի պատվիրակն արդեն հասցրել է ընկերանալ բոլոր երկրների մասնակիցների հետ:
Մարգարյանին Գդանսկում ոգեւորում է նաեւ այն, որ համացանցի միջոցով շփվում է իր երեւանյան ընկերների հետ, որոնց սատարումն ու աջակցությունն իրեն ուժ է տալիս:
«Պատանի պարողների Եվրատեսիլ» մրցույթի այս տարվա պարուսույց Բալլեթ Բոյզը, դիտելով բոլոր տասը մասնակիցների փորձերը, բաժանել է նրանց երկուական 5 հոգուց բաղկացած խմբերի, ինչի համաձայն էլ իրականացվում են փորձերը:
Հունիսի 14-ին Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքում կայանալիք մրցույթը կմեկնարկի հենց Մարգարյանի «Փակուղի» անվանումով մենապարով:
«Կարծում եմ շատ խորհրդանշական է, որ մենք առաջին անգամ ենք մասնակցում այս մրցույթին, եւ առաջինն ենք ելույթ ունենալու»,- ասաց Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Եվրատեսիլ» նախագծի պատասխանատու Գոհար Գասպարյանը: Ի տարբերություն մյուս «Եվրատեսիլ»-ների` «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ»-ն առանձնանում է առաջին հերթին մասնակիցների ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությամբ եւ գերհագեցած օրակարգով: Այս օրերին մասնակիցները ոչ միայն փորձերի են մասնակցում, այլեւ տարաբնույթ միջոցառումների, շփվում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ:
«Ողջ ընթացքում մասնակիցներն ամեն օր մի քանի ժամ շարունակ փորձում են իրենց ելույթները, նաեւ խմբակային պարը, ինչն իսկապես բավական բարդ է»,- նշեց հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը:
Նա պատմեց, որ ինչպես յուրաքանչյուր եվրատեսիլյան մրցույթի ժամանակ, այս անգամ եւս Լեհաստանում բնակվող հայերը հանդիպել են իրենց եւ արժանացրել ջերմ ուշադրության:
Հայաստանի մասնակցի բեմադրության համար երաժշտությունը հեղինակել է Օտտո Բուբենչիկը, ով Իրժի եղբոր հետ բավական հայտնի են երաժշտական աշխարհում: Երաժշտության մեջ կհնչի դուդուկ, ջութակ:
Գասպարյանի խոսքով` դուդուկի առկայություն կլինի նաեւ Գդանսկում նկարահանված հայաստանյան տեսաբացիկում, ինչը հեռուստադիտողների համար անակնկալ է լինելու:
Հունիսի 8-ին Գդանսկի Բալթիկ Օպերայի տանը տեղի է ունեցել «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013»-ի 10 մասնակից երկրների պատվիրակությունների ընդունելության արարողությունը:Պատվիրակությունները դիտել են պարուսույց Իզադորա Վեյսի «Ամառային գիշերվա երազը» խորագրով ներկայացումը, որի երաժշտության հեղինակն է սերբ հայտնի կոմպոզիտոր Գորան Բրեգովիչը:
Համաձայն մրցույթի կանոնադրության` մասնակիցների անհատական բեմադրությունը կունենա մեկ ու կես րոպե տեւողություն: Մասնակիցները հանդես կգան նաեւ խմբակային պարով: Միայն եզրափակիչ անցած պարողներին կսպասվի նաեւ իմպրովիզի փուլը, որտեղ գնահատելի կլինի շուտ կողմնորոշվելու ունակությունը եւ տարբեր ոճերում հանդես գալու կարողությունը:
«Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013»-ը կհեռարձակվի Առաջին ալիքով հունիսի 14-ին ժամը 22:00-ին: Մրցույթը բոլոր ցանկացողների համար հասանելի կլինի նաեւ վիրտուալ տիրույթում` մրցույթի պաշտոնական կայքում։

До старта конкурса «Молодые танцоры: Евровидение-2013» остались считанные часы: Ваагн Маргарян надеется достойно представить Армению
17-летний Ваагн Маргарян, которому выпала честь представлять Армению на международном конкурсе «Молодые танцоры: Евровидение-2013», в ожидании своего выступления репетирует, репетирует и еще раз репетирует. В этом году, как известно, этот конкурс проводится в Польше – в Гданьске. В беседе с Арменпресс Ваагн Маргарян сказал, что у него прекрасное настроение и он на ежедневных репетициях не жалеет сил, чтобы наилучшим образом представить свой номер и, конечно, Армению.
Ваагна радует и то, что благодаря интернету он, находясь в Гданьске, может общаться со своими ереванскими друзьями, которые поддерживают его.
Хореограф конкурса этого года Балетт Бойз, побывав на репетициях всех участников, разделил их на две группы по 5 человек: в этом составе и продолжаются репетиции.
Конкурс «Молодые танцоры: Евровидение-2013» откроется 14 июня в Гданьске выступлением представителя Армении: Ваагн представит сольный танец под названием «Тупик». Музыку к этому номеру написал Отто Бубенчик, который вместе со своим братом Иржи довольно известны в музыкальном мире. В музыкальном сопровождении будут звучать дудук и скрипка. Дудук будет звучать и в снятом в Гданьск видеоролике, представляющем Армению.
«Думаю, это символично, что мы впервые участвуем в этом конкурсе и открываем, по сути, этот конкурс», - сказала координатор проекта «Евровидения» на Общественном телевидении Армении и руководитель делегации Гоар Гаспарян. По ее словам, в отличие от других конкурсов «Евровидения», этот проект связан с серьезными физическим нагрузками. Тем не менее, участники конкурса заняты не только репетициями: они участвуют в разных мероприятиях, общаются со СМИ.
Кроме сольного номера, в программу включен и групповой танец. «Это довольно сложно. Они репетируют ежедневно по несколько часов»,- сказала руководитель армянской делегации.
Как и во время других конкурсов «Евровидения», нашу делегацию в Гданьске окружает вниманием местная армянская община.
8 июня в Гданьске в Балтик-Опера состоялся прием для представителей 10-стран участниц конкурса, в ходе которого делегации увидели постановку «Сон в летнюю ночь» хореографа Изадоры Войс на музыку известного сербского композитора Горана Бреговича.
Согласно условиям конкурса, протяженность сольного выступления должна составить 1,5 минуты. Участники выступят также с групповым танцем, который поставил польский хореограф, а те, кто из них пройдет в финал, сможет показать себя в импровизированном танце, в котором можно будет оценить их способности проявить себя в разных стилях.
14 июня в 22.00 Общественная телекомпания Армении начнет трансляцию этого конкурса в прямом эфире. Все желающие смогут увидеть этот концерт и в виртуальном варианте – на официальном сайте «Евровидения».
«Танцевальный» конкурс «Евровидения» впервые состоялся в Италии в 1985 году и проводится раз в два года.