Լեգենդար DDT ռոք խմբի համերգը խոստանում է տոն դառնալ երեւանցիների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանյան լեգենդար DDT ռոք խումբըհունիսի 16-ինհամերգով հանդես կգա Երեւանի կունենա Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի փոքր դահլիճում՝ «Ժողովրդական դիվանագիտության առաքելություն» քաղաքացիական նախաձեռնության շրջանակում: «Ժողովրդական դիվանագիտության առաքելության» շրջանակներում Երեւան կայցելի շուրջ հինգ հարյուր օտարերկրյա հյուր, այդ թվում` շուրջ երկու հարյուր մշակույթի գործիչներ, ձեռներեցներ եւ լրագրողներ Էստոնիայից։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ժողովրդական դիվանագիտության առաքելության» համահիմնադիր Մելիս Կուբիտսը նշեց, որ DDT ռոք-խմբի մենակատար Յուրի Շեւչուկի համերգով կեզրափակվի միջոցառումների շարքը, որոնք կանցկացվեն Երեւանում հունիսի 12-16-ը:
«Կարծում եմ այն միջոցառումները, որոնք տեղի կունենան առաքելության շրջանակում, այդ թվում Միխայլ Ժվանեցկու հեղինակային երեկոն եւ Շեւչուկի համերգը, իսկական տոն կդառնան երեւանցիների համար»,- նշեց Կուբիտսը: Նրա խոսքով` խմբիերեւանյան համերգի մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել դեռ 2013 թվականի փետրվարին: Նա նշեց, որ Յուրի Շեւչուկի` Հայաստան այցելելու ցակնությունը մեծ է:
Քաղաքացիական նախաձեռնության նպատակն է Հայաստանի հին մշակույթին եւ պատմությանը ծանոթանալը եւ արտերկրում այլ մշակույթները ներկայացնելը։
DDT ռոք խմբի երեւանյան համերգի կազմակերպիչն է Mezzo production-ը: DDT-ն հիմնադրվել է 1980-ին Ուֆայում: Խմբի հիմնադիրը, երգերի մեծ մասի հեղինակը կոմպոզիտոր, նկարիչ, հասարակական գործիչ եւ պրոդյուսեր Յուրի Շեւչուկն է:
«Ժողովրդական դիվանագիտության առաքելության» իրականացմանը աջակցում են ՀՀ մշակույթի եւ Արտաքին գործերի նախարարությունները: Վեց օրերի ընթացքում նախատեսվում են մոտ 40 միջոցառումներ Երեւանում, Գյումրիում, Ծաղկաձորում, Տաթեւում, Էջմիածնում:

Legendary DDT rock band’s concert promises to become festivity in Yerevan
YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS: The Russian legendary rock band DDT will perform a concert on June 16 at the Small Hall of the Sport and Concert Complex after Karen Demirchyan in Yerevan in the framework of the civil initiative Public Diplomacy Mission. Yerevan will be visited by about 500 foreign guests, including about 200 cultural figures, entrepreneurs and journalists from Estonia.
As the Armenpress correspondent was reported by the co-founder of the Public Diplomacy Mission Meelis Kubits, the concert of the legendary soloist of the Russian legendary rock band DDT Yuri Shevchuk will conclude the range of the events held on June 12-16.
The Yerevan concert of DDT rock band was organized by the Mezzo production. The band was established in 1980 in Ufa. The founder, the author of the major part of the songs, the composer, the artist and the producer of the band is Yuri Shevchuk.
The implementation of the Public Diplomacy Mission is assisted by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. During six days about 40 events are intended to be held in Yerevan, Gyumri, Tsakhkadzor, Tatev and Etchmiadzin.