Եվրոպայում հազարավոր մարդկանց տարհանում են հեղեղումների սպառնալիքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական Եվրոպայում հազարավոր մարդիկ են լքել իրենց տները տեղատարափ անձրեւներից առաջացած հեղեղումների սպառնալիքի պատճառով: Ավստրիայի, Գերմանիայի եւ Չեխիայի իշխանություններն արտակարգ միջոցներ են ձեռնարկում մի շարք շրջաններում սաստիկ հեղեղումների դեմ պայքարելու համար, հաղորդում Է «Արմենեպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ավելի քան 2,5 հազար մարդ հարկադրված Է եղել բնակարանները լքել Պրահայում: Եվս 7 հազար մարդ տարհանվել Է Գերմանիայի Էյլենբուրգ քաղաքում:
Չեխիայի իշխանությունները զգուշանում են, որ Պրահայի պատմական կենտրոնը կարող Է ջրասույզ լինել: Երկրի մի քանի շրջաններ աղետի գոտիներ են հայտարարված:
Սաստիկ հեղեման պատճառով Ավստրիայի հարավ-արեւմուտքում դադարեցվել Է գնացքների երթեւեկությունը: Ինչպես հունիսի 3-ին հաղորդել են տեղական ԶԼՄ-ները, չեղյալ են հայտարարված Վիեննայից Ինսբրուկ եւ գերմանական Մյունխեն ուղերթները: Չեն բացառվում հետագա սահմանափակումները:
Օդերեւութաբանները չեն բացառում, որ Դանուբի ջրի մակարդակը կարող Է հասնել վերջին տասը տարվա ամենաբարձր նշագծին: Եվրոպայի այս խոշորագույն ջրային զարկերակի ափերին գտնվող բնակավայրերում արտակարգ դրության ռեժիմ Է հայտարարված:

Тысячи людей эвакуируют в Европе из-за угрозы наводнения
Тысячи людей в Центральной Европе покинули свои дома из-за угрозы наводнения, сообщает Арменпресс со ссылкой наBBC.
Власти Австрии, Германии и Чешской республики принимают экстренные меры по борьбе с сильными наводнениями в ряде районов.
Более 2,5 тысяч человек были вынуждены покинуть свои квартиры в Праге. Еще 7 тысяч человек были эвакуированы в германском Эйленбурге.
Власти Чехии опасаются возможного затопления исторического центра столицы города Праги. Некоторые районы страны объявлены зонами бедствия.
Движение поездов на юго- западе Австрии прекращено из-за сильного наводнения, вызванного обрушившимися на этот регион проливными дождями. Как сообщили сегодня местные СМИ, отменены маршруты от Вены до Инсбрука и германского Мюнхена.
Не исключаются дальнейшие ограничения, пассажиров просят регулярно сверяться с обновляемой информацией на сайте железных дорог.
Метеорологи не исключают, что уровень воды в Дунае может достичь наиболее высоких отметок за последние десять лет. В населенных пунктах, расположенных по берегам этой крупнейшей европейской водной артерии, объявлен режим ЧС.