Պոլսահայ լեզվաբան Սևան Նիշանյանը դատապարտվել է 13,5 ամսվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ,22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի ընդհանուր իրավասության 14-րդ դատարանը Մուհամեդ մարգարեին վիրավորելու մեղադրանքով հայտնի պոլսահայ լեզվաբան, գրող, հրապարակախոս Սևան Նիշանյանին դատապարտել է 13.5 ամիս ազատազրկման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Radikal պարբերականը:
Հայցվոր կողմը պահանջել էր մինչև 1.5 տարվա ազատազրկում «կրոնական արժեքները ոտնահարելու համար»: Դատարանի որոշմամբ վճիռը չի կարող չեղյալ համարվել տուգանք վճարելու դեպքում:
«Այստեղ համակարգված քաղաքականություն կա: Սա դատարանի կայացրած որոշումը չէ: Ես վստահ եմ, որ այս գործում խառնված է կառավարությունը»- խոսելով դատարանի վճռի մասին` նշել է Սևան Նիշանյանը: Նրա խոսքերով` սա միայն ներքաղաքական լուրջ խնդիր չէ, այլ նաև արտաքին քաղաքական հարց է, որին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պետք է լուրջ ուշադրություն դարձնի:
Պոլսահայ հայտնի լեզվաբան Սևան Նիշանյանի դեմ դատական գործ էր հարուցվել 2013 թվականի մարտին: Թուրքիայի 15 քաղաքացիներ բողոք էին ներկայացրել Նիշանյանի հոդվածներից մեկում տեղ գտած այն արտահայտության համար, որում հայազգի լեզվաբանը գրել էր, որ կարող է ռեպլիկներ անել Մուհամեդ մարգարեի հանդեպ: «Մահմեդականության հանդեպ իմ հայացքները դրական չեն: Կարծում եմ իրավունք ունեմ հայացքներս ուզածս վայրում և ուզածս լեզվով արտահայտել»,- գրել էր նա:

Sevan Nishanyan sentenced to 13.5 months incarceration
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The 14th Court of Magistrates of Istanbul sentenced prominent Armenian linguist, writer and activist from Constantinople Sevan Nishanyan to 13,5 months of imprisonment for insulting Prophet Muhammad. As reports "Armenpress", Turkish Radikal periodical stated this.
The claimant demanded 1,5 years of incarceration "for defying religious values." In accordance with the decision of the court the verdict cannot be eliminated in case of the fine's payment.
Touching upon the verdict of the court, Sevan Nishanyan stated: "Here we encounter a systematic policy. This is not the court's decision. I am confident that the Government interfered in this case." Among other thing he noted that this is not a common domestic policy issue, but this is an issue of foreign policy as well and the European Court of Human Rights must pay a serious attention to it.