«Երևանյան բեսթսելլեր» 18. «Մաշան և արջն» ու «Քարե երազները» ամենապահանջված գրքերն են
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես»-ի «Երևանյան բեսթսելլեր» հատուկ նախագծում յուրաքանչյուր շաբաթ գեղարվեստական գրականության նոր նմուշներ են հայտնվում: Ավելանում է հանրության հետաքրքրությունը գրականության նկատմամբ. նախագծի գործընկեր գրախանութներից մեկ շաբաթում մի քանի տասնյակ գեղարվեստական գործեր են վաճառվում: Վերջին մեկ շաբաթում միտումը մի փոքր այլ է` քննական ժամանակաշրջանով պայմանավորված` գրախանութներում ավելի շատ վաճառվել են շտեմարաններն ու գիտական գրականությունը: Ինչեւէ, «Արմենպրես»-ն ամբողջացրել է վաճառված գեղարվեսատական գործերի թոփ տասնյակը:
Մայիսի երրորդ շաբաթվա ընթացքում ամենաշատ վաճառված գիրքը կրկին «Մաշան և արջը» ռուսական մուլտֆիմի սյուժեի հիման վրա գրված հայերեն թարգմանական-գրական գործն է: Այս հեքիաթը գրախանութներում հայտնվելուց ի վեր միշտ զբաղեցրել է առաջատար հորիզոնականներ: Երկրորդ հորիզոնականում Ադրբեջանում մեծ աղմուկ բարձրացրած, Հայաստանում հետաքրքրության արժանացած ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» վեպ-ռեքվիեմի` «Գրաբեր» հրատարակչության տարբերակն է: Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ վայրագությունները նկարագրող գրիքը, որը Հայաստանում ունեցավ թարգմանական-հրատարակչական երեք տարբերակ, շարունակում է հետաքրքրել հայ ընթերցողին` ամեն շաբաթ հայտնվելով գործակալության վարկանիշային աղյուսակում:
Երրորդ հորիզոնականում Հովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթների ժողովածու»-ի` «Արևիկ» հրատարակչության տարբերակն է, որին հաջորդում է ժամանակակից գրող Արևշատ Ավագյանի «Աստղալույսերի ձայնը» բանաստեղծությունների ժողովածուն: Վերջինն առաջին անգամն է ընդգրկվել «Երևանյան բեսթսելլեր»-ի ցանկում: Հինգերորդ հորիզոնականում բրազիլացի ժամանակակից գրող Պաուլո Կոելոյի «Ալքիմիկոսը» վեպն է: Աշխարհի 117 երկրներում 67 լեզուներով թարգմանված այդ գիրքը մինչ այսօր շարունակում է մնալ ամենալավ վաճառվող գիրքը Բրազիլիայի պատմության մեջ և նույնիսկ համարվում է Գինեսի ռեկորդակիր:
Վարկանիշային աղյուսակի վեցերորդ հորիզոնականն զբաղեցրել է երիտասարդ գրող Արամ Պաչյանի «Ցտեսություն, ծիտ» վեպը, որը բանակից զորացրված 28-ամյա տղայի հալուցինացիաները նկարագրող պատմություն է: Գիրքը շաբաթներ շարունակ եղել է «Արմենպրես»-ի վարկանիշային աղյուսակում:Յոթերորդ հորիզոնականում կոլումբիացի գրող Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Վերհիշելով իմ տխուր պոռնիկներին» վեպն է, որին հաջորդում է շվեդ հռչակավոր մանկագիր Աստրիդ Լինդգրենի` անսովոր ուժի տեր չարաճճի աղջկա մասին վիպակը` «Երկարագուլպա Պիպին» վերնագրով: Այս տարի հայերեն առաջին անգամ թարգմանված այդ ստեղծագործությունն աշխարհում ամենաշատ սիրված մանկական գրքերից է:
Գրիգոր Նարեկացու` «Նաիրի» հրատարակչության կրկնակի շապիկով «Մատյան ողբերգության» պոեմը, որն ամեն շաբաթ եղել է «Երևանյան բեսթսելլեր»-ի ցանկում, այս շաբաթ զբաղեցնում է իններորդ հորիզոնականը: Վարկանիշային աղյուսակը եզրափակում է Հովհաննես Թումանյանի` ՄՀՄ հրատարակչության հրատարակած «Հեքիաթների ժողովածուն»: Այս հրատարակչության տարբերակով Թումանյանի հեքիաթներն առաջին անգամ են հայտնվում ամենաշատ վաճառված գրքերի ցանկում:

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. New samples of fine literature appear in the bestseller books list introduced by "Armenpress" News Agency each week. Popular "Masha and the Bear" taletops this week's rating list. This book has always been included in the bestseller books list and occupied high rank positions. The Armenian version of prominent Azerbaijani writer Akram Aylisli's "Stone Dreams" published by "Graber" publishing house occupies the second place in the bestseller books list. Artak Vardanyan translated the novel into Armenian. Aram Ananyan authored the preface of the book and the publication was edited by Seyranuhi Geghamyan.
Hovhannes Tumanyan's "Collected Tales" published by "Arevik" publishing house occupies the third position. The book of the Armenian classic is followed by "The Voice of Star-Lights" by contemporary Armenian author Arevshat Ayvazyan. Arevshat Ayvazyan's book appears in the bestseller books list issued by "Armenpress" News Agency for the first time. "The Alchemist" novel by contemporary Brazilian author Paulo Coelho appeared in the fifth place. This book has been translated into 67 languages and according to AFP, it has sold more than 30 million copies in 56 different languages, becoming one of the best-selling books in history and winning the Guinness World Record for most translated book by a living author.
"Farewell, Tzit" by young author Aram Pachyan occupies the sixth position of the ranking list. "Memories of My Melancholy Whores" by Columbian author Gabriel García Márquez appeared in the seventh position of the list. "Pippi Longstocking" fairy tale by Swedish author Astrid Lindgren is on the eighth position.
''The Book of Lamentations'' by outstanding Armenian author St. Gregory of Narek occupies the ninth position this time. This masterpiece by St. Gregory of Narek has always been included in our bestseller books list. Hovhannes Toumanyan's "Collected Tales" published by the MHM publishing house occupies the final position of the list introduced by "Armenpress" News Agency.