«Երևանյան բեսթսելլեր» 18. «Մաշան և արջն» ու «Քարե երազները» ամենապահանջված գրքերն են
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես»-ի «Երևանյան բեսթսելլեր» հատուկ նախագծում յուրաքանչյուր շաբաթ գեղարվեստական գրականության նոր նմուշներ են հայտնվում: Ավելանում է հանրության հետաքրքրությունը գրականության նկատմամբ. նախագծի գործընկեր գրախանութներից մեկ շաբաթում մի քանի տասնյակ գեղարվեստական գործեր են վաճառվում: Վերջին մեկ շաբաթում միտումը մի փոքր այլ է` քննական ժամանակաշրջանով պայմանավորված` գրախանութներում ավելի շատ վաճառվել են շտեմարաններն ու գիտական գրականությունը: Ինչեւէ, «Արմենպրես»-ն ամբողջացրել է վաճառված գեղարվեսատական գործերի թոփ տասնյակը:
Մայիսի երրորդ շաբաթվա ընթացքում ամենաշատ վաճառված գիրքը կրկին «Մաշան և արջը» ռուսական մուլտֆիմի սյուժեի հիման վրա գրված հայերեն թարգմանական-գրական գործն է: Այս հեքիաթը գրախանութներում հայտնվելուց ի վեր միշտ զբաղեցրել է առաջատար հորիզոնականներ: Երկրորդ հորիզոնականում Ադրբեջանում մեծ աղմուկ բարձրացրած, Հայաստանում հետաքրքրության արժանացած ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» վեպ-ռեքվիեմի` «Գրաբեր» հրատարակչության տարբերակն է: Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ վայրագությունները նկարագրող գրիքը, որը Հայաստանում ունեցավ թարգմանական-հրատարակչական երեք տարբերակ, շարունակում է հետաքրքրել հայ ընթերցողին` ամեն շաբաթ հայտնվելով գործակալության վարկանիշային աղյուսակում:
Երրորդ հորիզոնականում Հովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթների ժողովածու»-ի` «Արևիկ» հրատարակչության տարբերակն է, որին հաջորդում է ժամանակակից գրող Արևշատ Ավագյանի «Աստղալույսերի ձայնը» բանաստեղծությունների ժողովածուն: Վերջինն առաջին անգամն է ընդգրկվել «Երևանյան բեսթսելլեր»-ի ցանկում: Հինգերորդ հորիզոնականում բրազիլացի ժամանակակից գրող Պաուլո Կոելոյի «Ալքիմիկոսը» վեպն է: Աշխարհի 117 երկրներում 67 լեզուներով թարգմանված այդ գիրքը մինչ այսօր շարունակում է մնալ ամենալավ վաճառվող գիրքը Բրազիլիայի պատմության մեջ և նույնիսկ համարվում է Գինեսի ռեկորդակիր:
Վարկանիշային աղյուսակի վեցերորդ հորիզոնականն զբաղեցրել է երիտասարդ գրող Արամ Պաչյանի «Ցտեսություն, ծիտ» վեպը, որը բանակից զորացրված 28-ամյա տղայի հալուցինացիաները նկարագրող պատմություն է: Գիրքը շաբաթներ շարունակ եղել է «Արմենպրես»-ի վարկանիշային աղյուսակում:Յոթերորդ հորիզոնականում կոլումբիացի գրող Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Վերհիշելով իմ տխուր պոռնիկներին» վեպն է, որին հաջորդում է շվեդ հռչակավոր մանկագիր Աստրիդ Լինդգրենի` անսովոր ուժի տեր չարաճճի աղջկա մասին վիպակը` «Երկարագուլպա Պիպին» վերնագրով: Այս տարի հայերեն առաջին անգամ թարգմանված այդ ստեղծագործությունն աշխարհում ամենաշատ սիրված մանկական գրքերից է:
Գրիգոր Նարեկացու` «Նաիրի» հրատարակչության կրկնակի շապիկով «Մատյան ողբերգության» պոեմը, որն ամեն շաբաթ եղել է «Երևանյան բեսթսելլեր»-ի ցանկում, այս շաբաթ զբաղեցնում է իններորդ հորիզոնականը: Վարկանիշային աղյուսակը եզրափակում է Հովհաննես Թումանյանի` ՄՀՄ հրատարակչության հրատարակած «Հեքիաթների ժողովածուն»: Այս հրատարակչության տարբերակով Թումանյանի հեքիաթներն առաջին անգամ են հայտնվում ամենաշատ վաճառված գրքերի ցանկում:

Ереванский бестселлер-18: самые востребованные книги – «Маша и медведь» и «Каменные сны»
В рейтинговом списке авторского проекта информационного агентства «Арменпресс»- «Ереванский бестселлер» - каждый раз оказываются новые имена. Безусловно, повышается и интерес читателей к художественной литературе: книжные магазины-партнеры нашего проекта за неделю продают несколько десятков популярных изданий.
За последнюю неделю тенденция несколько изменилась: очевидно, в связи с начавшимся экзаменационным периодом наблюдается больший спрос на учебную литературу и пособия. Тем не менее, «Арменпресс» представляет «традиционную» десятку самых востребованных произведений художественной литературы на армянском языке.
Самой продаваемой в течение двух последних майских недель остается сказка «Маша и медведь», а точнее ее современная версия, известная и по мультфильму – «Маша и медведь: первая встреча» (литературный перевод: на армянском). Эта сказка постоянно занимает ведущие позиции в нашем списке.
На втором месте - нашумевший роман-реквием азербайджанского писателя Акрама Айлисли, а точнее его армянский перевод, вышедший в издательстве «Грабер». Книга, повествующая о зверствах азербайджанцев в отношении армян, выпущенная сразу тремя армянскими издательствами, продолжает интересовать армянского читателя, каждую неделю оказываясь в рейтинговой таблице агентства.
На третьем месте – «Сборник сказок» великого Ованнеса Туманяна в издательстве «Аревик», за ним следует поэтический сборник современного писателя Аревшата Авагяна: он впервые включен в список «бестселлеров».
На 5-ом месте - роман «Алхимик» современного бразильского писателя Пауло Куэльо. Эта книга, переведенная в 117 странах на 67 языков до сих пор остается самой востребованной в мире и даже считается рекордсменом Книги Гиннеса.
6-е место - у романа молодого армянского писателя Арама Пачяна «До свидания, птаха» - история о галлюцинациях 28-летнего парня, вернувшегося с армии. Эта книга в течение нескольких недель оказывалась в рейтинговой таблице «Арменпресс».
На 7-ом месте – роман «Вспоминая моих грустных проституток» популярного колумбийского писателя Габриэла Гарсии Маркеса.
За ним следует «Пеппи - длинный чулок» популярной детской писательницы Австрид Линдгрен. Эта книга, любимая детьми во всем мире, впервые переведена на армянский.
«Книга скорбных песнопений» Григора Нарекаци в суперобложке, вышедшая в издательстве «Наири», постоянный участник нашего «бестселлера, на сей раз оказалась на 9-ом месте.
Рейтинговую таблицу «Арменпресс» замыкает «Сборник сказок» Ованнеса Туманяна издательства «МГМ». Это издание туманяновских сказок впервые оказывается в нашем списке.