Պատարագի ժամանակ Պոլսո հայոց եկեղեցու մուտքի մոտ անհայտ անձը կրակոցներ է արձակել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պոլսո հայոց պատրիարքարանի` Գում Գափու թաղամասում գտնվող մայր եկեղեցում մայիսի 5-ին` տեղի ժամանակով մոտավորապես12:30-ին, պատարագի ժամանականհայտ մի անձ հենց տաճարի մուտքի մոտ 7 անգամ օդ կրակելուց հետո փախուստի է դիմել:Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Ռադիկալ» պարբերականը,պոլսահայ համայնքիներկայացուցիչ Կարո Պայլանը փոխանցել է, որ հնչած կրակոցներից հետոպատարագին մասնակցող պոլսահայերը, որոնց հետ եղել են նաեւ երեխաներ, խուճապի են մատնվել:Հարձակման հետևանքով, բարեբախտաբար, որևէ մեկը չի տուժել:
Կարո Պալյանը նշել է, որԹուրքիայի`ահաբեկչության դեմ պայքարի և անվտանգության մարմինները հետաքննում են դեպքը` փորձելով կազմել արարքը կատարողի ֆոտոռոբոտը:Չի բացառվում, որ կրակոցների հեղինակը միայնակ չի եղել: Վերջինս, սակայն,որևէ բան չի բղավել և ոչ մի կարգախոս չի հնչեցրել:
Այս տարվա ապրիլի 27-ին 30-40 հոգանոց մի խումբ ցերեկվա ժամերին հարձակվել էր Աթաշեհիրի Նոր հույս եկեղեցու վրա: Եվս մեկ հարձակում էլ եղել էր Բուրգազ կղզում գտնվող Սուրբ Հովհաննես հույն ուղղափառ եկեղեցու վրա:

Во время богослужения неизвестный стрелял рядом с армянской церковью в Турции
В Кафедральном соборе Армянской патриархии Константинополя, который находится в квартале Гум Гапу, 5 мая в 12:30 по местному времени во время богослужения неизвестный человек 7 раз выстрелил в воздух и скрылся.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на турецкое издание «Радикал», представитель армянской общины Турции Каро Палян отметил, что после прозвучавших выстрелов принимающие в богослужении участие армяне, среди которых были и дети, начали панику. В результате инцидента, к счастью, никто не пострадал.
Каро Палян отметил, что органы Турции по борьбе против терроризма и органы безопасности расследуют инцидент, пытаясь составить фоторобот преступника. Не исключается, что автор выстрелов был не один. Последний, однако, ничего не кричал и не озвучил никаких лозунгов.
Напомним, что 27 апреля текущего года группа из 30-40 человек в дневное время напала на церковь Новая надежда в Аташехире. Еще одно нападение было совершено на греческую православную церковь, которая находится на острове Бургас.