Պատարագի ժամանակ Պոլսո հայոց եկեղեցու մուտքի մոտ անհայտ անձը կրակոցներ է արձակել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պոլսո հայոց պատրիարքարանի` Գում Գափու թաղամասում գտնվող մայր եկեղեցում մայիսի 5-ին` տեղի ժամանակով մոտավորապես12:30-ին, պատարագի ժամանականհայտ մի անձ հենց տաճարի մուտքի մոտ 7 անգամ օդ կրակելուց հետո փախուստի է դիմել:Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Ռադիկալ» պարբերականը,պոլսահայ համայնքիներկայացուցիչ Կարո Պայլանը փոխանցել է, որ հնչած կրակոցներից հետոպատարագին մասնակցող պոլսահայերը, որոնց հետ եղել են նաեւ երեխաներ, խուճապի են մատնվել:Հարձակման հետևանքով, բարեբախտաբար, որևէ մեկը չի տուժել:
Կարո Պալյանը նշել է, որԹուրքիայի`ահաբեկչության դեմ պայքարի և անվտանգության մարմինները հետաքննում են դեպքը` փորձելով կազմել արարքը կատարողի ֆոտոռոբոտը:Չի բացառվում, որ կրակոցների հեղինակը միայնակ չի եղել: Վերջինս, սակայն,որևէ բան չի բղավել և ոչ մի կարգախոս չի հնչեցրել:
Այս տարվա ապրիլի 27-ին 30-40 հոգանոց մի խումբ ցերեկվա ժամերին հարձակվել էր Աթաշեհիրի Նոր հույս եկեղեցու վրա: Եվս մեկ հարձակում էլ եղել էր Բուրգազ կղզում գտնվող Սուրբ Հովհաննես հույն ուղղափառ եկեղեցու վրա:

Unknown person fired shots during liturgy at entrance of Armenian Church in Constantinople
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS:At about 12:30 am on May 5 an unknown person fired seven shots during the liturgy at the entrance of the Church of the Armenian Patriarchate in Constantinople, in Gum Gapu district and then fled away.
As reported by Armenpress, quoting the Turkish Radikal, the representative of the Armenian community of Constantinople Karo Palyan stated that after the shots the Armenians of Constantinople, participating in the liturgy and accompanied by children, panicked. Fortunately, no one was hurt in the attack.
Karo Palyan stated as well that the case is investigated by the bodies struggling against terrorism and security organizations, which try to make the fotorobot of the criminal. It is not excluded that the shooter was not alone. The criminal, unfortunately, did not say anything and did not sound any slogan.