ՀՀ պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված եռակողմ համաձայնագիր ստորագրվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը, Հայաստանի գրողների եւ նկարիչների միությունները ապրիլի 4-ին համաձայնագիր ստորագրեցին: Եռակողմ համաձայնագիրը ենթադրում է, որ կողմերը պարտավորվելու են Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, ամրակայման եւ վերականգնման համար իրենց ներդրումն ու աջակցությունը ցուցաբերել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՀԳՄ նախագահ Լեւոն Անանյանը նշեց, որ ողջունում է այս նախաձեռնությունը, որը միտված է հոգեւոր ժառանգության պահպանմանը:
«Անհրաժեշտ է հասարակության տարբեր շերտերին մշակութամերժ հասարակությունից դարձնել մշակութակենտրոն»,- ասաց Անանյանը: Նրա խոսքով` համաձայնագրի կնքումը ապացուցում է, որ ստեղծագործական միությունները պատրաստ են նպաստել հոգեւոր կապերի ամրացմանը` ակտիվ գործունեություն իրականացնելով:
Անանյանը հույս հայտնեց, որ այս նախաձեռնության մեկնարկն ու շարունակությունը կստեղծի համապատասխան մշակույթային մթնոլորտ:
«Համաձայնագրի իմաստը հոգեւոր արժեքներ վերականգնելու մեջ է»,- ասաց «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանուշ Շերմազանյանը:
«Մենք միշտ փորձել ենք մասնակից լինել մեր հնարավորությունների սահմաններում տարբեր կարեւոր նախաձեռնություններին»,- նշեց Նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
«Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» հիմնադրամի նպատակն է Հայաստանի տարածքում գտնվող պատմաճարտարապետական գլուխգործոցների վերականգնումը ՀՀ մշակույթի նախարարության նախագծերով եւ վերահսկմամբ, ինչպես նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու համաձայնությամբ:
«Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի կանոնադրությունն Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից գրանցվել է 2011 թվականի ապրիլի 26-ին:
Հիմնադրամը ստեղծվել է այժմ Ռուսաստանում բնակվող գործարար, ծագումով Օձնեցի Մովսես Ձավարյանի նախաձեռնությամբ:

Фонд «Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци», Союз писателей и Союз художников Армении заключили соглашение о сохранении историко-культурного наследия Армении
Благотворительный фонд «Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци», Союз писателей и Союз художников Армении 4 апреля подписали соглашение, которое предусматривает обязательства сторон внести свой вклад и оказать содействие в сохранении, укреплении и восстановлении историко-культурного наследия Армении.
Как сообщает Арменпресс, председатель СПА Левон Ананян приветствовал эту инициативу, направленную на сохранение культурного наследия. «Необходимо, чтобы разные слои общества, далекие от культуры, были приобщены к этой духовной культуре», - сказал Ананян. По его словам, заключение этого соглашения свидетельствует о том, что творческие союзы готовы содействовать укреплению духовных связей своей активной деятельностью. Председатель СПА выразил надежду, что старт и продолжение этой инициативы сформируют соответствующий культурный фон в обществе.
«Смысл соглашения - в восстановлении духовных ценностей», - сказал исполнительный директор Благотворительного фонда «Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци» Вануш Шармазанян.
«Мы всегда пытались в меру своих возможностей участвовать во всех важных инициативах» - отметил председатель СХА Карен Агамян.
Цель Благотворительного фонда «Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци» -восстановление историко-архитектурных памятников Армении по проектам и под контролем министерства культуры с благословения Армянской Апостольской церкви. Устав этого фонда в госрегистре юридических лиц Армении был зарегистрирован 26 апреля 2011 года.