«Արարատ 73-40 տարի անց». մեկնաբանների հուշերն ու Սուրեն Բաղդասարյանի արխիվի բացառիկ ձայնագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համազգային սիրո արժանացած թիմի` «Արարատ 73»-ի խաղերը մեկնաբանելը կրկնակի ուշադրություն և զգոնություն էին պահանջում մեկնաբաններից:Բայց, ինչպես ամեն մի բանական արարած, նրանք էլ հաճախ ուրախությունից կարող էին շփոթվել, մոռանալ բառերը: Երբեմն նրանք այնպիսի արտահայտություններ էին անում, որոնք թևավոր խոսք էին դառնում եւ հիշվում երկար ժամանակ: Ֆուտբոլային մեկնաբանները մարզադաշտում 12-րդ ֆուտբոլիստն են: Նրանք ակնդետ հայացքով «գնդակի հետ են», սայթաքած ֆուտբոլիստի հետ «վայր են ընկնում», մրցավարի հետ «որոշումներ են կայացնում»... Հաղորդավարական իրենց խցիկից ֆուտբոլասերին «պահում են» ռադիոընդունիչների կամ հեռուստաէկրանների առջեւ: Նրանք այն միջնորդներն են, ովքեր պետք է անթերի ու անխափան պահեին ունկնդրի ու մարզադաշտի կապը:Այդ օրերի իրենց ապրումների ու հույզերի մասին «Արմենպրես»-ի հետ կիսվեցին ֆուտբոլային մեկնաբաններ Սուրեն Բաղդասարյանն ու Սլավա Սարգսյանը:
Պատմում է Սուրեն Բաղդասարյանը.
«Ես երջանիկ եմ, որովհետև իմ մեկնաբանական աշխատանքը համընկավ «Արարատ»-ի փառահեղ ելույթների հետ: Առաջին ռեպորտաժը վարել եմ 1971 թվականի սեպտեմբերի 6-ին, երբ նորաբաց Հրազադան մարզադաշտում «Արարատ»-ն ընդունեց Տաշքենդի «Պախտակորին»: «Արարատ»-ը հաղթեց 3-2 հաշվով: Այդ մրցաշրջանում Արարատը դարձավ ԽՍՀՄ փոխչեմպիոն: Առաջին անգամն էր, որ հայկական ֆուտբոլի դրոշակակիրը դառնում էր ԽՍՀՄ առաջնության մրցանակակիր, այն էլ` փոխչեմպիոն: Դրանից հետո եկավ 1973 թվականը: Այդ անմոռաց տարում «Արարատ»-ը նվաճեց ԽՍՀՄ չեմպիոնի տիտղոսը, ԽՍՀՄ գավաթը: Մեկ տարի անց 1975 թվականին «Արարատ»-ը նորից դարձավ Միության գավաթակիրը, իսկ 1976 թվականի «Արարատ»-ը դարձյալ ԽՍՀՄ փոխչեմպիոնն էր: Այդ երանելի 4 տարիների ընթացքում «Արարատ»-ը 3 անգամ հասավ գավաթի խաղարկության եզրափակիչ, 2 անգամ դարձավ գավաթակիր:
Հետաքրքիր շատ բաներ կան հիշելու: Օրինակ, Թբիլիսիի «Դինամո»-ի հետ հանդիպումները: 1973 թվականին հերթական անգամ հյուրընկալել էինք նրանց, եւ հաղթեցինք 3-0 հաշվով: Թբիլիսիի «Դինամո»-ի հետ հանդիպումները պատմական էին: Հայ եւ վրացի ժողովուրդների համար այդ դիմակայություններն ավելի նման են այս օրերի «Ռեալ»-«Բարսելոնա» խաղերին: Այդ խաղը մեկաբանելու համար եկել էին վրացի երկու երիտասարդ մեկնաբաններ: Իրենց ամենահայտնի մեկնաբանը` Կոտե Մախարաձեն, ներկա չէր այդ խաղին:
Եվ երբ մենք երեք-զրո հաղթեցինք, վրացի երիտասարդ մեկնաբանները`Ջամլետ Հոխաշվիլին մոտեցան ինձ ու ասացին. ««Դինամո»-ն լավ կազմ ունի, բայց երբեք «Արարատ»-ի նման այսպիսի լավ խաղ չի խաղացել: Դուք ունեք միջազգային մակարդակի թիմ»:Ես համոզված եմ, որ նրանք ճշմարիտ էին, քանի որ այդպես էին ասում ոչ միայն վրացի մեկնաբանները, այլ նաեւ` օտար մասնագետներ»:
«Չեմ մոռանում «Զենիթ» հետ հանդիպման ժամանակ մարդիկ «Հրազդան» մարզադաշտ էին եկել դհոլ- զուռնայով: Այդպես տոնեցինք հաղթանակը: Ինձնից առաջ «Արարատ»-իխաղերը մեկնաբանում էր Լեւոն Դանիելյանը: Շատ լավ մեկնաբան էր, հատկապես նրա ռադիո մեկնաբանությունն արվեստ էր, մարդիկ ունկնդրում էին ռադիոթատրոնի նման:
…Մինչև 1973 թվականի «Զարյա»-ի հետ հանդիպումը մեկնաբաններին չէին գործուղում արտագնա խաղերը լուսաբանելու: Բեյրութցի ուսանողների խնդրանքով Սպորտ կոմիտեի նախագահը, մեր առաջին Օլիմպիական չեմպիոն Հրանտ Շահինյանը, հեռուստատեսության կոմիտեի հետ համաձայնություն ձեռք բերեց` մեկնաբան գործուղելու համար: Եւ ես խաղի նախօրեին մեկնեցի Մոսկվա « պատմելիս այդ օրվա ուրախությունն իջավ դեմքին»:
Ես անմիջապես գնացի Նովոգորսկ, որտեղ ուսումնամարզական հավաքն էր անցկացնում մեր թիմը: Այդ ժամանակ ԽՍՀՄ հավաքականի կազմի կեսից ավելին Կիևի «Դինամոյի» ֆուտբոլիստներն էին: Եվ մենք նրանց հետ էինք մրցելու:
Մի հետաքրքիր բան եղավ, Իշտոյանի խփած գնդակից հետո նշանակվեց լրացուցիչ ժամանակ, որն էլ համընկավ այն ժամանակ միութենական բոլոր հանրապետություններով պարտադիր հեռարձակվող «Վրեմյա»-ի«Ժամանակ» լրատվական ծրագրի հետ: Ամբողջ Հայաստանը ռադիոյից, իմ ձայնով իմացան, որ Իշտոյանի երկրորդ գոլի շնորհիվ մերոնք հաղթել են:
Եվ, բնականաբար, խաղից հետո գնացինք հանդերձարան: Ֆուտբոլային աշխարհում բոլոր հայտնի և անհայտ դեմքերն այնտեղ էին: Երբ ես ներս մտա տղաները կիսամերկ էին, ուրախությունից չէին գնացել ցնցուղ ընդունելու: Եվ հենց այդ պահին, իմ ներկայությամբ, Անդրեասյանը մոտեցավ Նիկիտա Սիմոնյանին ու ասաց. «Նիկիտա Պավլովիչ, կուզենայի այս պահին Երեւանում լինեինք»: Գավաթի խաղարկության ավարտից հետո տղաները մեկնեցին Դոնեցկ, որտեղ շատ կարեւոր հանդիպում ունեին տեղի «Շախտյոր»-ի հետ: Հետո, երբ վերադարձան Երեւան օդանավակայանից մինչեւ քաղաք ժողովուրդը, հոծ բազմությամբ, դհոլ զուռնայի նվագով ու պարով դիմավորեց հաղթանակով վերադարձած իր հերոսներին: Համազգային այդ տոնը երկար ժամանակ նշվում էր հանրապեությունում: Մեծարում էին տղաներին, ովքեր իրավամբ արժանի էին դրան»:
Պատմում է Սլավա Սարգսյանը
«Ես ասեմ, որ այդ տարիների մարզական մեկնաբանների բախտը բերել էր: Ունեինք մի հրաշալի թիմ, որի խաղը գերել էր բոլորին, եւ, անկեղծ ասած, ֆուտբոլասերները հեռուստատեսությամբ ֆուտբոլը դիտելիս, մեկնաբաններին այլեւս չէին էլ լսում: Բոլորն էին կլանված Արարատի խաղով, ֆուտբոլիստներին դեմքերով գիտեին, և իրենք էին իրենց համար մենաբանություն անում: Խաղերի լուսաբանման հետ աճում ու կատարելագործվում էին նաեւ մարզական մեկնաբանները: Ասելիք շատ կար, մեկնաբանելու շատ պահեր կային, դու ֆուտբոլիստների նման մտնում էիր քո տարերքի մեջ:
Ես այդ ժամանակ շատ երիտասարդ էի, 22-23 տարեկան: Մենք երբեմն մեկնում էինք թիմի հետ միասին, օդանավի մեջ, ամենուր միասին էինք: Երբեմն լինում էին պահեր, երբ մրցակից թիմում կարծում էին, թե ես «Արարատ»-ի խաղացող եմ: Մենք այն երջանիկներից ենք, ովքեր իրենց աչքերով են տեսել «Արարատ»-ի հաղթանակը: Դա մի ժամանակաշրջան էր, որ աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդ հպարտություն էր ապրում:
Ասեմ, որ «Արարատ»-ով հիանում էին ոչ միայն հայ երկրապագուները, այլ ԽՍՀՄ 15 հանրապետությունների ֆուտբոլասերները: «Արարատ»-ի երկրպագուներ էին դարձել նաեւ «Արարատ»-ի մրցակից թիմերի ֆուտբոլասերները: Դա գալիս էր նրանից, որ «Արարատ»-ն, իրոք, հասուն, գրագետ, կոլեկտիվ խաղ էր ցուցադրում, եւ հնարավոր չէր չերկրպագել այդ թիմին:
Ես հիշում եմ, որ Վրաստանից էլ ֆուտբոլիսերներ էին գալիս Երեւան «Արարատ»-ի խաղը դիտելու: Մոսկվայում Արարատին ընդունում էին որպես իրենց սեփական թիմի:
Շատ հետաքրքիր տղաներ էին հավաքվել այդ թիմում, եւ նրանք պարտությունը շատ ծանր էին տանում: Նրանք կոչված էին միայն հաղթելու, եւ ունեին այդ տաղանդը: Եվ փառք Աստծո, նրանց հետ այդ տարիներին աշխատեցին շատ հրաշալի մասնագետներ: Նրանք իրենց ձեռագիրն ու հետքը թողեցին Արարատի վրա: Արարատցիները տանել չէին կարողանում պարտությունը: Վկա եմ եղել, թե ինչպես էին նրանք վիճում պարզելու համար, թե ում պատճառով պարտվեցին: Բայց դրանից հետո նրանք կարողանում էին ճիշտ եզրակացություն անել գտնել թույլ տեղերն ու շտկել սխալները, եւ հաղթականորեն առաջ շարժվել: Իսկ երբ հաղթում էին հաղթանակի քաղցրությունը նրանք տոնում էին միայն հանդերձարանում: Դաշտում ընդգծված ցուցադրություն չէին անում: Իսկ հանդերձարանից դուրս գալուց անմիջապես հետո սկսվում էր հաջորդ խաղի նախապատրաստությունը: Իսկ ինչ վերաբերվում է Նիկիտա Սիմոնյանին, ապա նա ոչ միայն Արարատի գլխավոր մարզիչն էր, այլ Արարատի կուռքն էր, Արարատի ոգին: Սիմոնյանն ինքը շատ լավ կյանքի ու մարզական փորձ ուներ, շատ լավ էր հասկանում ֆուբոլիստին, շատ լավ գիտեր գովաբանելու եւ հանդիմանելու պահերը: Ամեն հանդիպման ավարտից հետո, մյուս թիմերի մեկնաբաններն անմիջապես շրջապատում էին մեզ: Արարատի խաղը բարձր էին գնահատում ոչ միայն ֆուտբոլասերները, այլ նաեւ` մասնագետները:
Հիշում եմ, այն ժամանակ Օդեսայի «Չերնոմորեց» թիմը գլխավորում էր ադրբեջանցի մասնագետ Ահմեդ Ալիսկերովը: Գուցե անհավատալի թվա, բայց չեք պատկերացնում, թե նա ինչպես էր երկրպագում «Արարատ»-ին: Եւ նույնիսկ մի անգամ, «Սովետսկի Սպորտ» թերթում գրել էր. «Արարատը չի մտածում հաղթանակի մասին, Արարատը խաղում է իր ֆուտբոլը, իսկ հաղթանակները իրենք են գալիս»:

«Арарат-73» 40 лет спустя: «глазами» спортивных комментаторов
Комментарии к играм команды, почитаемой всей нацией, требуют от спортивных обозревателей особого внимания, зоркости и точности в оценках. Кроме того, комментаторы тоже «люди» и могут испытывать радость и огорчения, допускать досадные ошибки и неточности. Иногда их «оговорки» запечатлеваются в памяти и цитируются долгие годы.
Футбольные обозреватели, следя за развитием ситуаций на поле, становятся на время «12-м футболистом». Они не просто следят за полетом мяча, но «взлетают и падают» вместе с ним, «принимают решения» вместе с арбитрами. Из своих корреспондентских отсеков они своими эмоциональными репликами и возгласами «держат в подвешенном состоянии» болельщиков на поле и за его пределами. Он выступают в роли своеобразных «посредников», призванных обеспечивать постоянную связь между болельщиками и тем, что происходит на поле, причем должны делать свое дело интересно, увлекательно и, конечно же, профессионально.
Своими воспоминаниями и впечатлениями о победоносных для легендарной армянской сборной «Арарат-73» днях с Арменпресс поделились футбольные обозреватели Сурен Багдасарян и Слава Саркисян.
Рассказывает Сурен Багдасарян
«Я счастливый человек, ведь мне «выпала» роль комментатора именно во время славных побед «Арарата». Первый свой репортаж я вел 6 сентября 1971 года, когда на новом стадионе «Раздан» «Арарат» принимал команду ташкентского «Пахтакора» и одержал победу со счетом 3:2, став вице-чемпионом СССР. Впервые армянская команда стала призером первенства СССР, завоевав второе место. А затем … 1973 год. Этот год, конечно, стал незабываемым, ведь «Арарат» завоевал титул чемпиона СССР и стал обладателем Кубка СССР.
Спустя год в 1975 году «Арарат» снова обладатель Кубка СССР, а в 1976 году - вице-чемпион. Эти незабываемых 4 года «Аратат» трижды выходил в финал розыгрыша кубка СССР и дважды завоевал этот Кубок.
Да, есть что вспомнить… Хотя бы встречу с тбилисским «Динамо». В 1973 году мы снова принимали их на своем поле и победили со счетом 3:0. Эти встречи всегда были историческими. Матчи ереванский «Арарат»-тбилисский «Динамо» для армянских и грузинских болельщиков всегда были подобны встречам «Реал-Барселона». Для комментирования этих игр в Ереван тогда прибыли два молодых грузинских обозревателя: самый популярный комментатор Котэ Махарадзе на этом матче не присутствовал.
И вот эти грузинские комментаторы после окончания игры подошли к нам и сказали: «Динамо имеет хороший состав, но они никогда не играли так хорошо как «Арарат». У вас команда международного уровня». Думаю, они были искренны, ведь то же говорили и иностранные комментаторы.
Мне как комментатору очень повезло, ведь я стал свидетелем победы «Арарата» в октябре 1973 года с ленинградским (Санкт-Петербург) «Зенитом». Никогда не забуду и матч с киевским «Динамо» в Ереване, когда наши болельщик шли на стадион с «дхол-зурной», чтобы отметить победу. До меня игры «Арарата» комментировал Левон Даниелян: прекрасный обозреватель, его комментарии матчей на радио были просто искусством, люди слушали его передачи как радиопостановки.
В те времена сборная СССР, по сути, состояла из футболистов киевского «Динамо», так что нам предстояло сразиться с ними. И как не вспомнить эпизод с Иштояном, когда после забитого им гола было назначено дополнительное время, которое совпало с информационной программой «Время», обязательно транслируемой по всему Советскому Союзу. Так что, вся Армения узнала о втором забитом голе Иштояна и о нашей победе только благодаря радио.
После окончания игры все мы пошли в раздевалку, в которой находились все – как известные, так и неизвестные нам лица Футболисты полуголые, потные, от радости даже не побежали в душ… и в это время Андреасян подходит к Никите Симоняну и говорит: «Никита Павлович, хотели бы Вы сейчас оказаться в Ереване». А сразу после кубка нам предстояла встреча с донецким «Шахтером».. И вот, наконец, мы в аэропорту «Звартноц»: отсюда до самого города нас провожал народ под танцы и звуки зурны. Этот поистине общенациональный праздник отмечала вся республика, чествовали героев, которые ,действительно, этого заслуживали …
Рассказывает Слава Саркисян
Скажу, что всем, кто работал комментаторов в эти годы, очень повезло. У нас была прекрасная команда, игра которых покоряла, «заводила» всех, все знали наших футболистов в лицо. Честно говоря, смотря матчи по телевизору, болельщики больше не вслушивались в наши комментарии. Все заворожено следили за их игрой и сами ее комментировали. Так что пришлось совершенствовать свое искусство и спортивным комментаторам.
Мне тогда было всего 22-23 года. Мы иногда сопровождали команду на выездных матчах, иногда в команде противника думали, что и мы футболисты. Мы чувствовали себя счастливыми, когда становились свидетелями побед «Арарат». Это было время, когда весь армянский народ, диаспора ощущали эту гордость …
Ведь «Араратом» восхищались не только армянские болельщики, но болельщики из всех 15 республик Советского Союза, даже болельщики команд противников. Это объяснялось тем, что «Арарат-73», действительно, показывал зрелую, грамотную и коллективную игру. Невозможно было не болеть за эту команду.
Я помню, что даже болельщики из Грузии приезжали в Ереван, чтобы видеть игру «Арарата», а в Москве их принимали как свою команду.
Очень интересные ребята собрались в этой команде, они очень тяжело переживали поражение и были настроены только на победу.
Что касается Никиты Симоняна, то он был не просто главным тренером команды, а ее идолом, кумиром, душой «Арарата». Симонян прекрасно разбирался в жизни и, конечно, в спорте. После каждой игры комментаторы других команд сразу же окружали Симоняна. Так что игру араратовцев высоко оценивали не только болельщики, но и специалисты.
Помню, одесский «Черноморец» возглавлял азербайджанский специалист Ахмед Алискеров. Сегодня это покажется невероятным, но он кат-то раз написал в газете «Советский спорт»: «Арарат» не думает о победах, «Арарат» играет футбол, а победы приходят сами собой».