Թուրքական մամուլն անդրադարձել է Հռոմի նորընտիր Պապի` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի նորընտիր Ֆրանցիսկ Պապի կողմից 2006 թվականին Թուրքիային արված կոչը` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ, մեծ արձագանք է գտել թուրքական մամուլում: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, թուրքական ensonhaber.com-ը «Նոր Պապ Խորխե Մարիո Բերգոլիոյի գաղտնիքները» խորագրով հոդվածում անդրադարձել է Հռոմի պապի կյանքի անհայտ դրվագներին:
Պարբերականն ընդգծել է, որ 2006 թվականին դեռևս Բուենոս Այրեսի կարդինալ Խորխե Մարիո Բերգոլիոն մասնակցել է 1915 թվականի Հայոց ցեղապսանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը` կոչ անելով Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Հայոց ցեղասպանությունն անպայման պետք է ճանաչվի` իբրև Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի և մարդկության դեմ գործված սարսափելի հանցագործություն»,- կարդինալի խոսքերըմեջբերել էթուրքական պարբերականը:
Լրատվամիջոցը պատմել է նաև, որ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու 266-րդ հովվապետն աչքի է ընկել դեռ 2001 թվականին, երբ Արգենտինայում լվացել, այնուհետև համբուրել էր ՄԻԱՎ-ով հիվանդ 12 արգենտինացիների ոտքերը:
Թուրքական լրատվական կայքը նշում է, որ Հռոմի նորընտիր Պապ Ֆրանցիսկը հայտնի է ժողովրդի հետ մտերիմ հարաբերություններով, նա շատ հաճախ երթևեկում էր ոչ թե ծառայողական մեքենաներով, այլ` մետրոյով:
76-ամյա Պապը դարձել է Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու 266-րդ հովվապետը և ճիզվիտական եկեղեցու առաջին անդամը: Նա նաև առաջին ոչ եվրոպացի պապն է ավելի քան 1200 տարվա ընթացքում:«Աղոթեք ինձ համար, և մենք շուտով կհանդիպենք», - հայտարարել է նորընտիր Պապը` դուրս գալով Սուրբ Պետրոսի մատուռի պատշգամբ և ողջունելով հրապարակում հավաքված ավելի քան 100 հազար հավատացյալների:

Турецкие СМИ «припомнили» призыв Папы Римского в бытность его кардиналом о признании Геноцида армян
Озвученный в 2006 году кардиналом Буэнос-Айреса Хорхе Марио Берголио, ныне нового Папы Римского Франциска, призыв к Турции признать Геноцид армян, вызвал большой резонанс в турецких СМИ.
Как сообщает Арменпресс, турецкий ensonhaber.com в статье «Тайны Нового Папы Хорхе Марио Берголио» коснулся неизвестных эпизодов из жизни понтифика.
Издание пишет, что еще в 2006 году, будучи кардиналом Буэнос-Айреса, Хорхе Марио Берголио принял участие в церемонии памяти жертв Геноцида армян 1915 года. «Геноцид армян обязательно должен быть признан как тягчайшее преступление в отношении армянского народа и всего человечества в Османской империи», – приводит издание слова кардинала.
СМИ также отмечают, что 266-ой Глава Римской Католической церкви привлек к себя внимание еще в 2001 году в Аргентине, когда омыл ноги 12-ти аргентинцев, больных СПИД-ом.
Турецкий информационный сайт также пишет, что новый понтифик близок к народу, он во многих странах «передвигается» не на служебных машинах, а в метро.
76-летний кардинал Хорхе Марио Берголио стал 266-ым главой Римской Католической церкви и первым иезуитом, избранным на этот пост. Он также первый неевропейский Папа за более чем 1200 лет. «Молитесь за меня и мы скоро встретимся», - сказал новый понтифик, обращаясь с балкона собора Святого Петра к более чем 100 тысячам верующих.