Հայաստանում գործարար սիրիահայերի համար կազմակերպված դասընթացին համար գրանցվել է 100-ից ավելի մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բնակություն հաստատած «Հաջող սկիզբ» դասընթացին մասնակցած 35 սիրիահայեր գործարարությամբ զբաղվելու համար կօգտվեն արտոնյալ պայմաններով վարկերից: Այս մասին նշեցՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:Նա նշեց, որ սիրիահայ երիտասարդները դասընթացի միջոցով ստանում են համապատասխան կրթություն: «Այս կարճ ժամանակամիջոցում երիտասարդներն ունեցան իրենց բիզնես ծրագրերը, որոնց մենք կաջակցենք: Պետությունը միշտ ձեր կողքին է»,- ասաց նա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի խոսքով` պետությունը պետք է հնարավորին չափ աջակցություն ցուցաբերի սիրիահայերին, որպեսզի նրանք Հայաստանում տնտեսական հաջող գործունեություն իրականացնեն: «Ես համոզված եմ, որ դուք կկարողանաք Հայաստանում գտնել ոչ միայն ձեր ապրուստի եւ կյանքի համար անհրաժեշտ պայմանները, այլեւ ունենալ ձեր մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում»,- ասաց Դավթյանը:
Դասընթացին մասնակցող սիրիահայ Հարությունը պետության տված գումարը կօգտագործի ավտոտեխսպասարկման կենտրոնի համար գործիքներ ձեռք բերելու նպատակով: «Դասընթացները շատ լավ անցան: Մենք արդեն ծանոթ ենք Հայաստանի հարկային դաշտին»,- ասաց նա:
ՓՄՁ կենտրոնում հատուկ սիրիահայերի համար կազմակերպված դասընթացին մասնակցելու համար գրանցվել են 100-ից ավելի սիրիահայեր:Դասընթացն անցկացվելու է մի քանի փուլերով: Դասընթացի կազմակերպման նպատակը սեփական գործ հիմնել ցանկացող սիրիահայերին հայաստանյան քաղաքականության եւ բիզնես գործունեության ծավալման նրբություններին ծանոթացնելն է:

Более 100 сирийских армян записались на семинар по организации бизнеса в Армении
Проживающие в Армении 35 сирийских армян, которые приняли участие в семинарах «Удачное начало», могут воспользоваться кредитами на приоритетных условиях для начала предпринимательства. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
Она отметила, что сирийские армяне в ходе семинаров получают соответствующее образование. «В эти краткие сроки молодые люди создали свои бизнес-планы, которым мы будем способствовать. Государство всегда рядом с вами», - сказала министр.
Министр экономики Армении Тигран Давтян отметил, что государство должно по возможности поддержать сирийских армян, чтобы они в Армении начали успешную экономическую деятельность в стране.
Он выразил надежду, что сирийские армяне найдут не только местожительство, но и смогут заниматься предпринимательской деятельность и внести свой вклад в развитие Армении.
Принимающий участие в семинаре Арутюн выделенную государством сумму потратит на приобретение инструментов для центра автотехобслуживания. «Семинар был очень успешным. Мы ознакомились с налоговым полем Армении», - сказал он.
Для участия в семинаре Национального центр развития малого и среднего предпринимательства Армении зарегистрированы более 100 сирийских армян. Семинар пройдет в нескольких этапах.