Հայաստանում գործարար սիրիահայերի համար կազմակերպված դասընթացին համար գրանցվել է 100-ից ավելի մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բնակություն հաստատած «Հաջող սկիզբ» դասընթացին մասնակցած 35 սիրիահայեր գործարարությամբ զբաղվելու համար կօգտվեն արտոնյալ պայմաններով վարկերից: Այս մասին նշեցՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:Նա նշեց, որ սիրիահայ երիտասարդները դասընթացի միջոցով ստանում են համապատասխան կրթություն: «Այս կարճ ժամանակամիջոցում երիտասարդներն ունեցան իրենց բիզնես ծրագրերը, որոնց մենք կաջակցենք: Պետությունը միշտ ձեր կողքին է»,- ասաց նա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի խոսքով` պետությունը պետք է հնարավորին չափ աջակցություն ցուցաբերի սիրիահայերին, որպեսզի նրանք Հայաստանում տնտեսական հաջող գործունեություն իրականացնեն: «Ես համոզված եմ, որ դուք կկարողանաք Հայաստանում գտնել ոչ միայն ձեր ապրուստի եւ կյանքի համար անհրաժեշտ պայմանները, այլեւ ունենալ ձեր մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում»,- ասաց Դավթյանը:
Դասընթացին մասնակցող սիրիահայ Հարությունը պետության տված գումարը կօգտագործի ավտոտեխսպասարկման կենտրոնի համար գործիքներ ձեռք բերելու նպատակով: «Դասընթացները շատ լավ անցան: Մենք արդեն ծանոթ ենք Հայաստանի հարկային դաշտին»,- ասաց նա:
ՓՄՁ կենտրոնում հատուկ սիրիահայերի համար կազմակերպված դասընթացին մասնակցելու համար գրանցվել են 100-ից ավելի սիրիահայեր:Դասընթացն անցկացվելու է մի քանի փուլերով: Դասընթացի կազմակերպման նպատակը սեփական գործ հիմնել ցանկացող սիրիահայերին հայաստանյան քաղաքականության եւ բիզնես գործունեության ծավալման նրբություններին ծանոթացնելն է:

Over 100 people registered in courses organized for Syrian-Armenian businessmen
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS: 35 Syrian Armenians currently habiting in Armenia who have already participated in ''Successful start'' courses from now and then will enjoy privileged credits for launching their business activities in Homeland.''Syrian Armenian young men are receiving relevant education thanks to these courses. In the course of this little time the participants had an opportunity to come forth with their business projects and we are going to assist them. The state is next to them''Hranush Hakobyan, Armenia's Minister of Diaspora told the reporters.
As Armenpress reports, Minister of Economy Tigran Davtyan stated the state should show relevant assistance to our Syrian Armenian brothers, in order they would be able to record economic activities in Armenia.More than 100 Syrian Armenians were registered in the courses launched in small and medium size center . The course consists of many stages. It seeks to acquaint Syrian Armenians with the peculiarities of thepolicyArmenia purses and organizing business activities.