Թուրքիայի խորհրդարանում բարձրացվել է Ստամբուլում հայ կանանց նկատմամբ բռնությունների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Ումուդ Օրանը այդ երկրի խորհրդարանում բարձրացրել է Ստամբուլի հայաշատ Սամաթիա թաղամասում վերջին երկու ամիսների ընթացքում տարեց հայ կանանց նկատմամբ տեղի ունեցած բռնությունների հարցը: Այա մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «haberx.com» լրատվական կայքը:
Անդրադառնալով տեղի ունեցած դեպքերին` թուրք պատգամավորն իր ելույթում հետեւյալ հարցադրումներն է արել. «Հարձակումները կազմակերպված բնույթ ունեն, թե՞ անհատական: Ովքեր՞ են հանցագործությունների հեղինակները: Ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել Սամաթիայի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ»:
Անցած դեկտեմբերի սկզբից մինչ այժմ Ստամբուլի Սամաթիա թաղամասում հարձակումներ են տեղի ունեցել տարեց հինգ հայ կանանց նկատմամբ: Հանցագործը նրանցից մեկին` Մարիցա Քյուչուքին, խոշտանգել եւ սպանել է իր սեփական տանը եւ մարմնի վրա խաչ նկարել: Երկու կանայք դաժան ծեծի արդյունքում կորցրել են մի աչքը:

Issue of violence against Armenian women raised in Turkish Parliament
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS: Vice President of Turkey's main opposition Republican People's Party Umut Oran has raised the issue of two cases of violence against elderly Armenian women in Turkish Parliament. Armenpress reports referring to “haberx.com” news agency.
Referring to the incidents, Turkish deputy raised the following questions during his speech: “Are the attacks organized or individual? Who are the authors of the violence? What actions must be initiated in order to ensure the security of Samatia residents?”
Already 5 Armenian elderly women have been attacked in Samatia district of Istanbul since December, 2012. One of them was tortured and killed in her house; a cross was carved on her body. Other two lost their eye in a result of severe attack.