Բեռլինում տեղի է ունեցել Հասան Ջեմալի «Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի շնորհանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռլինի Humboldt համալսարանում «Թուրքիան 21-րդ դարում-Network Turkey» ծրագրի շրջանակում առաջին անգամ տեղի է ունեցել թուրք լրագրող, գրող Հասան Ջեմալի «1915թ-ի Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի շնորհանդեսը, որը շուկայում հայտնվել է անցյալ հոկտեմբերին: Հասան Ջեմալը Հայոց ցեղասպանությունը ծրագրած եւ իրագործողներից մեկի` Ջամալ փաշայի թոռն է: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Ջիհան» լրատվական գործակալությունը:
Շնորհադեսին ունեցած ելույթում Հասան Ջեմալն ասել է, որ թուրքական որեւէ հեռուստաալիքի կամ ռադիոյի մինչ այժմ գրքի լույս ընծայման հետ կապված որեւէ հարցազրույց չի տվել: Նա հայտարարել է, որ գիրքը նվիրում է 6 տարի առաջ Ստամբուլում սպանված «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի հիշատակին: Ելույթում նա Հայոց ցեղասպանության հարցում տարբեր կարծիքներ արտահայտող անձանց հիշեցրել է Հրանտ Դինքի` «կարեւորն ընկալումն ու հասկանալն է, ոչ թե ժխտումն ու ճանաչումը» արտահայտությունը:
«Այս գրքով ես ցանկացել եմ միաժամանակ բացատրել նաեւ Թուրքիայի հանրապետության ստեղծումը, ազգային պետության, թուրքական ազգայնականության ինչ լինելը եւ մինչ օրս կախված մնացած քրդական խնդիրը, հայկական հարցը, զինվորականության խնդիրը», -ասել է նա:
Թուրք լրագրողը ելույթում հիշեցրել է նաեւ մի քուրդ մտավորականի հետեւյալ խոսքերը. «Քրդերը տարիներ շարունակ հայտարարում են, որ մշտապես ապրել են Անատոլիայում, իսկ բնիկ ժողովուրդ հայերը սպանվել են»:

В Берлине состоялась презентация книги Гасана Джемаля «1915: Геноцид армян»,
В университете Humboldt Берлина в рамках программы «Турция в 21-ом веке: Network Turkey» состоялась презентация книги турецкого журналиста, писателя Гасана Джемаля «1915: Геноцид армян», которые появился на рынке в октябре прошлого года. Гасан Джемал является внуком Джемала паши, одного из организаторов Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на турецкое информагентство «Джихан», на презентации книги Джемал сказал, что до сих не давал никаких интервью об этой книге ни одному турецкому телеканалу или радиостанции.
Он заявил, что книга посвящена убитому 6 лет назад в Стамбуле армянскому журналисту Гранту Динку. В ходе своего выступления напомнил людям, которые имеют разные мнения в связи с Геноцидом армян, слова Динка: «важно воспринять и понять, а не отрицать или признавать».
В первой главе книги представлено, как Гасан в начале 2000-х годов впервые взглянул в лицо событиям 1915 года. Он рассказывает, как в 2006 году, во время судебного заседания по делу убийства Гранта Динка, после рассказа присутствующим всего, что знал и пережил, его начали враждебно принимать в стране, называя «предателем родины».
Во второй главе книги автор повествует, каким был его образ мышления до того, как узнал реалии событий 1915 года и как с течением времени этот образ мышления трансформировался.
Самой интересной частью книги является, пожалуй, третья глава, названная «Дедушка Паша, или семья Джемала паши». В ней рассказывается об одном из преступников 1915 года – Джемале паша и его семье.
Гасан Джемал, будучи внуком одного из организаторов преступления против армян, неоднократно заявлял, что признает события 1915 года как Геноцид. В 2008 году он посетил Мемориал жертвам Геноцида армян – Цицернакаберд, и возложил цветы к памятнику жертвам Геноцида.