Ռոբերտ Քոչարյանն իշխանության պայքարը երկու վաղեմի գործընկերների միջեւ անընդունելի է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը իր կողմից խոստացված հարցազրույցում ներկայացրել է այն պատճառները, որոնք իրեն դրդել են չառաջադրել թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Մեդիամաքս»-ը, Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալուց ձեռնպահ մնալ իրեն դրդել են երեք հիմնական հանգամանք: «Առաջինը` իշխանության պայքարը երկու ղարաբաղցիների, երկու վաղեմի գործընկերների միջեւ ինձ համար անընդունելի էր. այն բարդ ընտրության իրավիճակ կստեղծեր շատերի համար ու կդառնար տարատեսակ շահարկումների առարկա: Բացի այդ, ինքս եմ ժամանակին առաջարկել գործող նախագահին որպես հաջորդողի, եւ վերընտրվելու նրա ցանկությունը հասկանալի է»,-ասել է նա`
Նա չի ցանկացել նաեւ մասնակցել իշխանության պայքար մղող երեք նախագահների ծայրահեղ տհաճ եւ երկրի համար վնասակար ձեւաչափի կազմավորմանը: Նախկին նախագահը չի ուզել «ժամանակն ու գիտելիքները ծախսել» քաղաքական կոմպրոմիսի փնտրտուքի` իր համար ոչ գոհացուցիչ գործընթացին:
Վերոնշյալները հիմնարար գործոններ չհամարելով` նա համոզված է, որ դրանք էմոցիոնալ եւ էթիկական տեսանկյունից բավականաչափ ծանրակշիռ են: Այդ պատճառով էլ սահմանափակվում է կարճ հարցազրույցներով, «այն էլ միայն այն դեպքերում, երբ իրավիճակին չարձագանքելն ուղղակի անհասկանալի կլիներ»:
Նախագահական ընտրությունները Հայաստանում կանցկացվեն փետրվարի 18-ին: Գրանցվել են 8 թեկնածուներ: Նախկին երկու նախագահները ընտրապայքարին չեն մասնակցում:

Роберт Кочарян считает неприемлемой борьбу за власть между двумя старыми сподвижниками
Второй президент Армении Роберт Кочарян в обещанном им интервью представил причины, по которым он посчитал нецелесообразным выдвижение своей кандидатуры на предстоящих в Армении президентских выборах. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на «Медиамакс», Роберт Кочарян отметил, что он воздержался от возвращения в активную политику по трем причинам. «Первая – борьба за власть между двумя карабахцами, давними коллегами для меня неприемлема, это создало бы проблему выбора для многих и стало бы предметом для разного рода спекуляций. Кроме того, я в свое время предложил действующего президента в качестве своего преемника и понимаю его желание переизбраться на этот пост», - заявил он.
Кочарян не пожелал также участвовать в неприятной и опасной для страны борьбе за власть трех президентов. Бывший глава государства не захотел также «тратить время и знания» на поиски политического компромисса в не представляющем для него интерес процессе.
Не считая эти факторы основополагающими, Кочарян в то же время убежден, что они достаточно весомы с эмоциональной и этической точки зрения Именно поэтому он ограничивается кратким интервью, что «молчание в этой ситуации могло быть неверно понято».