Ռոբերտ Քոչարյանն իշխանության պայքարը երկու վաղեմի գործընկերների միջեւ անընդունելի է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը իր կողմից խոստացված հարցազրույցում ներկայացրել է այն պատճառները, որոնք իրեն դրդել են չառաջադրել թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Մեդիամաքս»-ը, Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալուց ձեռնպահ մնալ իրեն դրդել են երեք հիմնական հանգամանք: «Առաջինը` իշխանության պայքարը երկու ղարաբաղցիների, երկու վաղեմի գործընկերների միջեւ ինձ համար անընդունելի էր. այն բարդ ընտրության իրավիճակ կստեղծեր շատերի համար ու կդառնար տարատեսակ շահարկումների առարկա: Բացի այդ, ինքս եմ ժամանակին առաջարկել գործող նախագահին որպես հաջորդողի, եւ վերընտրվելու նրա ցանկությունը հասկանալի է»,-ասել է նա`
Նա չի ցանկացել նաեւ մասնակցել իշխանության պայքար մղող երեք նախագահների ծայրահեղ տհաճ եւ երկրի համար վնասակար ձեւաչափի կազմավորմանը: Նախկին նախագահը չի ուզել «ժամանակն ու գիտելիքները ծախսել» քաղաքական կոմպրոմիսի փնտրտուքի` իր համար ոչ գոհացուցիչ գործընթացին:
Վերոնշյալները հիմնարար գործոններ չհամարելով` նա համոզված է, որ դրանք էմոցիոնալ եւ էթիկական տեսանկյունից բավականաչափ ծանրակշիռ են: Այդ պատճառով էլ սահմանափակվում է կարճ հարցազրույցներով, «այն էլ միայն այն դեպքերում, երբ իրավիճակին չարձագանքելն ուղղակի անհասկանալի կլիներ»:
Նախագահական ընտրությունները Հայաստանում կանցկացվեն փետրվարի 18-ին: Գրանցվել են 8 թեկնածուներ: Նախկին երկու նախագահները ընտրապայքարին չեն մասնակցում:

Robert Kocharyan considers the struggle for power between two old colleagues unacceptable
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS: The second President of the Republic of Armenia Robert Kocharyan in an interview pledged by him presented the reasons made him not to run for the Presidential elections. Robert Kocharyan noted three grave factors forced him to refrain from returning to active politics, Armenpress reports citing Mediamax.
First the struggle for power between two longtime partners, both from Karabakh is unacceptable for me: it will create an uncomfortable situation for the people itself and will later become the subject of various speculations. Besides it was me who recommended the acting President as the next president, reportedly his desire to run for the second term is understandable.
Kocharyan did not wish to participate in the struggle for power thus not prompting to the formation of extremely unpleasant and hazardous format for the country.
The former President did not want to spend his time and knowledge in the search for political compromise, a situation not acceptable by him. Calling the above mentioned factors not fundamental the Second President is sure they are rather grave in the emotional and ethical viewpoints. Thus the former President confines himself to a short interview. '' Not dwelling on the prevailing political situation would be simply incomprehensible'' Kocharyan summed up.
Presidential Elections are due in Armenia on February 18. Eight candidates have been already registered. Former two Presidents are not participating in the election struggle.