Լոս Անջելեսի ստամբուլահայերը կնշեն Հրանտ Դինքի նահատակության 6-րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսում գործողստամբուլահայերի կազմակերպությունը հայազգի սպանված լրագրող, «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի նահատակության 6-րդ տարելիցը կնշի հունվարի 13-ին: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Լոս Անջելեսի Պոլսահայ միության գրասենյակի պաշտոնական կայք էջը:
Ոգեկոչման արարողությունը կզուգակցվի «The Armenian Weekly» պարբերականի խմբագիր Խաչիկ Մուրադյանի կողմից «Թուրքիայի ծպտված հայերը» դասախոսությամբ: Դասախոսությունը կանցկացվի ստամբուլահայերի կազմակերպության «Գրիգոր և Ավետ Քյուրքչուօղլու» դահլիճում տեղական ժամանակով ժամը 18.00-ին:
Արարողության բացման ժամանակ ելույթով հանդես կգան Պոլսահայ միության մշակութային հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Ավետիքյանը եւ «Ասպարեզ» օրաթերթի խմբագիր Ապո Բողիգյանը: Կլինեն նաև այլ ելույթներ: Կքննարկվի նաեւ Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամի հետագա գործունեության հարցը:
Մուտքն ազատ է հանրության համար: Տեղեկատվության տրամադրման հարցերով զբաղվում է Հովհաննես Ավետիքյանը:
Ստամբուլահայ հայտնի հասարակական գործիչ, լրագրող, հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթի նախկին խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007-ի հունվարի 19-ին իր գլխավորած «Ակոս» թերթի խմբագրության մոտ:
Նրա դեմ բացահայտ հետապնդումներն սկսվել են այն բանից հետո, երբ նա գրեց, թե Աթաթուրքի որդեգրած աղջիկը Ցեղասպանությունից փրկված հայուհի է եղել, ով հանդիսանում է նաեւ Թուրքիայի առաջին կին օդաչուն: Այնուհետ թուրքական Hurriyet-ը եւ մի քանի այլ թերթեր Դինքին սկեցին գլխավոր էջերում որակել որպես դավաճան` հող նախապատրաստելով նրա սպանության համար:
«Ռոյթերս»-ին տված հարցազրույցում Դինքն ասում էր. «Այո, 1915-ին տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է, քանի որ 4 հազար տարի այս հողերում ապրած մի ժողովուրդ եւ նրա քաղաքակրթությունն արդեն չկա»:

Проживающие в Лос-Анджелесе стамбульские армяне отметят 6-ю годовщину гибели Гранта Динка
Действующая в Лос-Анджелесе организация стамбульских армян 13 января отметит день памяти Гранта Динка – убитого в Стамбуле главного редактора армянского еженедельника «Акос». Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Союза стамбульских армян в Лос-Анджелесе.
Церемония поминовения будет сопровождаться лекцией редактора «The Armenian Weekly» Хачика Мурадяна на тему «Скрытые армяне Турции». Лекция состоится в 18.00 часов по местному времени в зале «Григор и Авет Кюркчуоглу» Союза стамбульских армян.
На церемонии открытия выступят председатель Культурного центра ССА Ованес Аветикян и редактор газеты «Аспарез» Апо Бозигян. Будут и другие выступления. Будет также обсуждаться дальнейшая деятельность фонда имени Гранта Динка.
Вход свободный. Вопросами информации занимается Ованес Аветикян.
Известный общественный деятель Стамбула, журналист, главный редактор армянского издания «Акос» Грант Динк был убит 19 января 2007г. возле здания возглавляемой им редакции.
Нескрываемые гонения на Динка начались после того как он написал, что девочка, которую удочерил Ататюрк – это армянка, пережившая геноцид и впоследствии ставшая первой летчицей Турции. После этого турецкая Hurriyet и некоторые другие газеты в своих передовицах стали называть Динка предателем, тем самым готовя почву для его убийства.
В своем интервью агентству Рейтер Динк сказал: «Да, то, что произошло в 1915г. – это геноцид, ибо исчез народ, живший на этой земле 4 тысячи лет, исчезла и созданная им цивилизация».