Վերին Լարսը ձնածածկ է եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ձնահոսքը հունվարի 10-ին ծածկել է վրաց-ռուսական սահմանին` Տրուսո կիրճում գտնվող«Վերին Լարս»անցակետը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով վրացական «Грузия Online»-ը, համաձայն Վրաստանի ՆԳՆ-ի հաղորդած տեղեկությունների` վրացական ոստիկանությանանցակետի ոստիկաններից ոչ ոք չի տուժել, քանի որ աշխատակիցները ժամանակին տարհանվել են:
Վրացական լրատվամիջոցները փոխանցում են, որոստիկաններն առայժմ չեն կարողանում մոտենալ ավերված անցակետին` ձնահոսքի կրկնության սպառնալիքի պատճառով:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը հաղորդել էր, որՎրաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների դեպարտամենտի փոխանցմամբ` հունվարի 9-ից վատ եղանակային պայմանների, առատ ձյան և բքի պատճառով Ստեփանծմինդա-Լարս հատվածներում արգելվել է բոլոր տեսակի ավտոտրանսպորտի երթևեկությունը:ռուս-վրացական սահմանի
Վերին Լարս անցակետում հայկական բեռնատարներ չկան: Այդ մասին հունվարի 9-ին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի միջազգային բեռնափոխադրողների ասոցիացիա»-ի նախագահ Հերբերտ Համբարձումյանը: «Վերին Լարսում հայկական բեռնատարների շարժը կվերսկսվի հունվարի կեսերից»,- ասաց Համբարձումյանը:

Лавина накрыла КПП «Верхний Ларс»
Из-за непогоды закрыто движение из Грузии в сторону России. Лавина накрыла таможенно-пограничный пункт грузинской полиции на грузино-российской границе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт «Грузия Online», департамент автомобильных дорог Грузии передает, что на участках Гудаури-Коби и Степанцминда-Ларс (дорога в сторону КПП Верхний Ларс грузино-российской границы) автомагистрали Мцхета-Степанцминда-Ларс большой снегопад: запрещено движение всех видов транспорта.
Как сообщает МВД Грузии, никто из полицейских на КПП «Верхний Ларс» не пострадал, так как они были вовремя эвакуированы.
Ранее Арменпресс сообщал, что департамент автомобильных дорог Грузии сообщил, что 9 января из-за погодных условий, обильного снега и метели дорожный участок Степанцминда-Ларс закрыт для всех видов машин.
На российско-грузинской границе, в пропускном пункте «Верхний Ларс» нет армянских грузовых машин. Об этом 9 января в ходе беседы с Арменпресс сказал председатель «Ассоциации международных грузоперевозок Армении» Герберт Амбарцумян.
«Движение армянских грузовых машин в Верхнем Ларсе возобновится с середины января», - сказал Амбарцумян.